17 gru 2024
Nr 12-1 (326) • GRUDZIEŃ 2024 – STYCZEŃ 2025
Drodzy Czytelnicy!
Od ilu lat w Waszych domach gości nasz kalendarz? Zawsze się uśmiecham, jak widzę go u Was najczęściej na kuchennych ścianach. Wiem, że co roku czekacie z niecierpliwością na nowe wydanie i dopytujecie się o niego, nawet dzwonicie w tej sprawie do domu kultury. Ten najświeższy na 2025 rok ma przepiękne grafiki z ziołami łąk, lasów i ogrodów, które wykonała, jak się domyślacie, nasza Marysia Mieleszko. Większość z nich można znaleźć w naturalnych stanowiskach. Kalendarz ma 12 miesięcy, nie zmieściły się, niestety, wszystkie zioła ważne od wieków dla naszego regionu. Zrezygnowaliśmy m. in. z krapiwy, pałynu i hrymotnika. Wiecie, co się kryje pod ostatnią nazwą zioła? Kocanka. Dowiedziałam się o tym niedawno. Jeśli udało mi się znaleźć (dzięki rozmowom ze starszymi paniami) nazwę używaną u nas, zamieściłam ją przy grafice obok polskiej i łacińskiej.
Mikołajkowa okładka wprowadzi Was w świąteczny nastrój. Dużo w niej radości, świątecznych akcentów i kolorów. Są uśmiechnięte dzieci z upominkami i sprawca prezentów ze śnieżną brodą. To jedna z dwóch grup bawiących się w GCK podczas Mikołajek.
Kto czeka na śnieg, łapka w górę! Barbara była po wodzie, to grudniowe święta, jak wiadomo, muszą być po lodzie. Niech sypnie tym śniegiem na pierwsze święta, potem na drugie. Żebyśmy mogli usiąść do wieczerzy wigilijnej, kiedy pierwsza gwiazdka zabłyśnie nad zaśnieżonym Gródkiem i okolicami. Jestem ciekawa, ile osób położy sianko pod obrusem lub pod ikoną? W ilu domach zostawi się resztki wigilijne, aby w nocy mogły się nimi pożywić dusze bliskich zmarłych? Ania Trochimczyk, z którą rozmawiałam o pieczeniu chleba, zostawia, ma też sianko pod stołem, zanosi swoim kurom i gęsiom kutię.
Nie doceniałam kiedyś malowanych bombek, które od kiedy pamiętam, zawsze wieszało się w moim rodzinnym domu na naturalnym świerku (kiedyś bardziej pachnącym, w ostatnich latach, nie wiedzieć czemu jakoś mniej). Wszyscy mieli podobne. W tym roku wiedziona narastającym sentymentem sprawiłam sobie pudełko bombek sprzed 50 lat, które udekorują świąteczne drzewko w moim domu. A pod choinką może znajdziecie nowy bożonarodzeniowy kubek z kolekcji „Gródeckie kubki”? Są na nim kolędnicy i chatki zasypane śniegiem (pomalowane przez Marysię) i napis oczywiście w haradockiej haworce: „Kaladniki, kaladniki, Was ….ziemlaki”.
Pieczcie pierniki, dekorujcie je lukrem, przyrządzajcie kutię. Układajcie sianko pod obrusem. I powieście na ścianie swojego domu nasz gazetowy kalendarz z ziołami. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru i świąt Bożego Narodzenia przyniesie Wam ciepło, spokój, radość, rodzinną harmonię i piękne wspomnienia. Niech Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością, zdrowiem i szczęściem. Życzę w imieniu redakcji WG-HN.
Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 stycznia na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl
W tym numerze między innymi:
– Felieton wstępny redaktorki naczelnej;
– Życzenia świąteczne;
– Relacja z VII sesji Rady Gminy Gródek;
– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym;
– Podsumowanie 2024 roku w Gminie Gródek;
– Spotkania z wilkami;
– Świętujemy 11 listopada;
– Aktualności: Charytatywna akcja strażaków; Michał Hawryłyszyn w Mołdawii; „Dla mnie się podoba”, czyli gotowanie u „Alebabek” w Słuczance;
– „Nasi dzielnicowi” – Rozmowa z Patrykiem Marcińczykiem i Kamilem Ignatiukiem;
– Apel GOPS do mieszkańców Gminy Gródek;
Wieści z GCK: Kabaret Fifa-Rafa w Gródku; Od Bacha do Gershwina; Scenki na przeglądzie obrzędów; O naszym albumie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej; Koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”; Kreatywne i rodzinne Mikołajki w GCK; „Cicho…sza” w drodze;
– Wieści z Biblioteki: Spotkanie autorskie z Maciejem Torebko; Powiatowy konkurs literacko-plastyczny;
– Wieści szkolne: Święto Szkoły w Gródku; Natalia – laureatką konkursu; sukcesy unihokeistek z Gródka;
– Zdjęcia z przedszkolnych Mikołajek;
– „Chleb z pieczki” – Rozmowa z Anną Trochimczyk ze Słuczanki;
– „Cieszymy się, że tak to się rozkręciło” – Rozmowa z Martą i Mateuszem Pankiewiczami;
– Historyczne Impresje o Ziemi Gródeckiej i jej mieszkańcach (16);
– W ogrodzie i kuchni: Odcinek dziewięćdziesiąty czwarty. Świąteczny kisiel z żurawiny;
– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;
Dobrej lektury!
Redaktorka naczelna WG-HN Dorota Sulżyk