Aktualności w GCK


Rozstrzygnięcie konkursu “NAJŁADNIEJSZA BOŻONARODZENIOWA DEKORACJA POSESJI W GMINIE GRÓDEK 2020/2021”
25 Sty 2021

Rozstrzygnięcie konkursu “NAJŁADNIEJSZA BOŻONARODZENIOWA DEKORACJA POSESJI W GMINIE GRÓDEK 2020/2021”

Do konkursu wpłynęło 11 zgłoszeń z terenu naszje gminy. Komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Popławska (Radna Gminy Gródek), Urszula Szulak (pracownik Urzędu Gminy w Gródku), Maria Mieleszko (instruktor Gminnego Centrum Kultury w Gródku) oraz Radosław Kulesza (instruktor Gminnego Centrum Kultury w Gródku) przyznała następujące miejsca:
I miejsce🥇 Tomasz Kulikowski – Bielewicze
II miejsce🥈 Elżbieta Krupicka – Waliły Stacja
III miejsce 🥉 Katarzyna Szymaniuk – Gródek
Wyróżnienia:
🔔 Piotr Bancarewicz – Gródek
🔔 Kamil Kwiatkowski – Wiejki
🔔 Jerzy Nowik – Wiejki
🔔 Marek Antonowicz – Gródek
🔔 Bożena Zawadzka – Waliły Stacja
🔔 Elżbieta Stankowiak – Ruda
🔔 Andrzej Tarasewicz – Waliły
🔔 Irena Karpowicz – Gródek
Poinformujemy uczestników o możliwości odbioru nagród. Poniżej prezentacja posesji.Facebookyoutubeinstagram

INFORMACJA
04 Sty 2021

INFORMACJA

Uprzejmie informujemy, że w dniach: 7-8 stycznia 2021 r. Gminne Centrum Kultury nie pracuje. Przepraszamy!

Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Gródku

mgr Magdalena Łotysz

Facebookyoutubeinstagram

Nr 12-1 (285) • GRUDZIEŃ 2020 – STYCZEŃ 2021
23 Gru 2020

Nr 12-1 (285) • GRUDZIEŃ 2020 – STYCZEŃ 2021

POBIERZ PLIK – PDF dostępny pod koniec stycznia!

Drodzy czytelnicy!

Mam nadzieję, że czekaliście na nasz kolejny kalendarz. Co roku staramy się Was zaskoczyć jakimś nowym pomysłem, co  jest coraz trudniejsze. Jeśli chodzi o grafikę, od kilku lat wyznajemy zasadę – po zdjęciach przychodzi czas na obrazy, rysunki, a po nich znowu fotografie…  I dlatego na Waszych ścianach przez cały 2021 rok będą królowały ptaki (kury i kogut też) namalowane specjalnie do kalendarza, oczywiście, przez Marysię Mieleszko. Mamy nadzieję, że Wam się spodoba.

Po raz kolejny okazało się, że reakcje czytelników na facebooku są fantastyczne i można na Was liczyć! Poszukiwaliśmy zdjęcia na okładkę do tego numeru, koniecznie ze śniegiem i związanego z naszą gminą. Jeszcze tego samego dnia moja skrzynka mailowa zapchała się (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) ogromną ilością zimowych propozycji. Dziękujemy za nie! Utworzyliśmy album na naszym fanpage’u, żebyście mogli je wszystkie obejrzeć, a nasza ekipa GCK  wybrała fotografię Ewy Popławskiej, która przedstawia Straszewo o poranku.

Znam wielu przeciwników mediów społecznościowych, ale sama do nich nie należę. Kiedy 13 listopada wstawiłam na  stronie naszej gazety na fb post z pewną propozycją skierowaną do naszych czytelników, nie spodziewaliśmy się takiej niesamowitej reakcji. Należało zapisać i przysłać kilka, kilkanaście  powiedzeń, zwrotów charakterystycznych dla gminy Gródek, zapisanych w naszej „haradockaj haworce”. Myśleliśmy na początku, że na naszą propozycję zareaguje kilka osób, które zechcą wysłać swoje ulubione powiedzenia. To, co się wydarzyło na facebooku… przeszło nasze wszystkie wyobrażenia o reakcji na pomysł. Kiedy udostępniliśmy post na Gródeckiej Grupie na fb, zalała nas lawina pryhaworek. Przez trzy tygodnie nie było dnia, żeby w poście nie przybyło przynajmniej kilku nowości. Jesteście niesamowici! W naszym zadaniu wzięło udział aż 56 osób! W sumie zarejestrowanych zostało ponad tysiąc  komentarzy. Nie wszystkie z nich to proponowane powiedzenia, niektóre są komentarzami do nich. Temat wywołał bardzo dużo pozytywnych emocji, stąd chęć tak wielu osób dorzucenia czegoś od siebie. I to jest bardzo cenne.  Oj, „nahawaryli Wy boczku aresztantau!”.  Materiał jest tak bogaty, że nie zmieścił się w jednym numerze (musielibyśmy mu poświęcić pół gazety, a może i więcej!), dlatego teraz publikujemy I część cyklu o haradockich pryhaworkach.

Kiedy gazeta trafi do Waszych domów, będą one zapewne wypełnione zapachami cynamonu, goździków, świerkowych gałązek. Wprowadzamy Was w świąteczną atmosferę m.in. tekstem wspomnieniowym pani Krysi Kondrusik: „Na wileju nichto nie liczyu patrawau. Usio musiało być postna bez małaka i jajka. Ceły post tak ludzi paścili, my dzieci toża. Pomniu kartoflu u mundurkach i maczanku zroblanu na patelni z oliwy, cebuli i muki. U dzień wilei mama zaściłała stoł biełym lnianym abrusam , pad katory kłali sieno…”. W świątecznej tematyce mamy również tekst Janusza Cimochowicza, felieton Barbary Niczyporuk, artykuł  Anny De Stefani (wolontariuszki z GCK) o włoskich świątecznych zwyczajach  i przesłodkie zdjęcia przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego w Gródku.

Niech pod świąteczną choinką znajdzie się radość, szczęście, życzliwość. Oby ten nadchodzący 2021 Rok był dla nas łaskawszy od szalonego ubiegłego. Dobrego czasu i dużo zdrowia!

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do  20 stycznia na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna

 

W tym numerze między innymi:

– Mikołajkowe zdjęcia przedszkolaków;

– Podsumowanie roku w Gminie Gródek;

– Relacja z XXII Sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;

– WG-HN pyta, Wójt odpowiada;

– Aktualności – m.in. obchody Święta Niepodległości, Szlachetna Paczka;

– Jubileusz „Złotych Godów” inny niż zwykle;

– Rozmowa z prezesem OSP w Gródku – Michałem Cywoniukiem „Tak, zdaliśmy ten egzamin na piątkę”;

– Sport: Rozmowa z Damianem Owerczukiem – prezesem oraz Danielem Owerczukiem – wiceprezesem GKS Gródek „Nie przegraliśmy żadnego meczu na boisku”;

– Wieści z GCK – m.in. Dyrektor GCK odpowiada: „Co słychać w GCK?”,  Śpiewnik ludowy „Rozśpiewana Gródecczyzna” cz.II (Kolęda „Świeciać zoraczki”);

– „Buone feste! – Świąteczne zwyczaje w Veneto we Włoszech” Anna De Stefani (wolontariuszka z GCK);

– Nowy cykl opowieści historycznych Wiery Tarasewicz Znani nieznani (1), Aleksiej Karpiuk;

– Wspomnienie Doroty Sulżyk o pani Halinie Matejczuk;

– Wspomnienie Krystyny Kondrusik o dawnych świętach „Pad abrusam kłali Sieno”;

– „Aniołki” – świąteczny tekst Dariusza Żukowskiego;

– Tak to było „Tak to było. W przedświątecznym nastroju”, autor – Janusz Cimochowicz;

– „Zobaczyłem jezioro Wiejki”, autor – Andrzej Kardasz;

– W ogrodzie i kuchni. Odcinek pięćdziesiąty szósty – „Zdrowie z naturą” (przepis na suszony schab dojrzewający), autor- Barbara Niczyporuk;

– Wiersze Jana Grycuka

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram

NAJŁADNIEJSZA BOŻONARODZENIOWA DEKORACJA POSESJI NA TERENIE GMINY GRÓDEK 2020/2021
30 Lis 2020

NAJŁADNIEJSZA BOŻONARODZENIOWA DEKORACJA POSESJI NA TERENIE GMINY GRÓDEK 2020/2021

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gminy Gródek, którzy w okresie świątecznym udekorują swoją posesję. Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się z regulaminem konkursu, wypełnienie karty zgłoszeniowej oraz zgody na przetwarzanie danych osobowych. Karty zgłoszeniowe przyjmowane są do 11 stycznia 2021 r. w Gminnym Centrum Kultury, ul. A. i G. Chodkiewiczów 4, 16-040 Gródek. Regulamin konkursu oraz karty zgłoszeniowe dostępne są w GCK oraz do pobrania tutaj Regulamin, karta zgłoszeniowa, deklaracja RODO…  (PDF, 200kb)

Facebookyoutubeinstagram

Nr 11 (284) • LISTOPAD 2020
13 Lis 2020

Nr 11 (284) • LISTOPAD 2020

POBIERZ PLIK (PDF, 10MB) 

Drodzy czytelnicy!

W czerwcu chyba nie do końca wierzyliśmy w covidową powtórkę jesienią. Zaczął się listopad, łatwo nie jest. 14 października podczas święta Pokrowy jeszcze stawialiśmy donice z chryzantemami, zapalaliśmy znicze na gródeckim  prawosławnym cmentarzu. Ale corocznych tłoków nie było. 1 listopada nie mogliśmy już odwiedzić grobów swoich bliskich na cmentarzach.  Znowu w trudnej sytuacji znalazła się nasza gródecka gastronomia. Pamiętacie marcowe wydarzenie pn. „Zamówię na wynos w Gródku?”. Tak jak wiosną, apelujemy, aby zamawiać telefonicznie u naszych „gastro przyjaciół” – w „Promyku”, „Pronarze” (Zajeździe przy granicy),  w „Swojskim Jadle”, w „Mojej słodkiej pasji”. My w tym numerze opublikowaliśmy już plakat z telefonami.

Kochani, w miarę możliwości Wspieramy gastro i lokalnych przedsiębiorców! Mamy naprawdę wielu zdolnych rękodzielników, rzemieślników, stolarzy, cukierników…  Z pomocą przychodzi nam zawsze facebookowa Grupa „Gmina Gródek, aktualności, ogłoszenia, ciekawostki”.  Wystarczy rzucić hasło, a odpowiedzi pojawiają się w szybkim tempie. Fajnie byłoby utworzyć takie lokalne gminne info z usługami wszelkiego rodzaju. Z Waszą pomocą na pewno uda nam się z czasem je opracować i opublikować w naszej gazecie.

Na wspomnianej Grupie  Dariusz Żukowski – nasz lokalny gródecki patriota z Wieliszewa zapytał, czy w naszej gminie są takie duszahrejki (jak ma na sobie dziewczyna ze zdjęcia). Dziewczyna (Kasia z Narewki) miała na sobie wełnianą kamizelkę zapinaną na guziki. Wstyd się przyznać, ale nie pamiętam, żeby moje gródeckie babcie właśnie używały takiego ciepłego określenia, raczej był to bezrukaunik.  Ja nie pamiętałam, ale mieszkańcy naszej gminy tłumnie pospieszyli z odpowiedziami:  „Dzięki duszahrejce wróciły wspomnienia z dzieciństwa”, „Moja babcia miała taką duszahrejkę”, „Moja Babcia tak nadal mówi”, „Moja mama przez całe dzieciństwo robiła mi, bratu, tacie duszahrejki, potem robiła je dla mego męża. Mam je wszystkie na pamiątkę w kufrze na strychu na wsi”, „U mnie po dziś dzień mówi się duszahrejka”. Takich głosów było najwięcej. Ale przypomniano przy okazji inne nazwy: „W Wiejkach na kamizelkę mówiono żyletka”, „Piatruczok, padaj mnie bezrukaunik, bo choład biare i pa placzach ciohnia (tak mówiła babcia z Zubrau)”, kilka osób pisało, że duszahrejka to kamizelka ze skór owczych. A Pani Irena podsumowała, że to lepszy temat od polityki, no i na pewno bezpieczniejszy.

Na długie jesienne wieczory proponujemy naszym najmłodszym czytelnikom (oraz ich mamom, tatom, babciom, dziadkom…) kreatywną wycinankę zaprojektowaną i wykonaną przez Marysię Mieleszko. Pamiętacie dawne zabawy w ubieranie papierowych laleczek w wycinane ubranka? Wszystkie dziewczynki je uwielbiały! Publikujemy również  tekst piosenki do zaśpiewania, przepis na pizzę, na ciasto ze śliwkami i imbirem… No i może spróbujcie zrobić na drutach duszahrejku.

W październiku udało nam się zrealizować krótki film o powstawaniu naszej gazety. W ciągu kilku minut pokazaliśmy wszystkie etapy, które w rzeczywistości trwają cały miesiąc. Zainteresowanych czytelników zapraszamy na facebook GCK lub serwis You Tube. Obejrzyjcie!

Następny numer z kalendarzem ukaże się około 20 grudnia. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do końca listopada na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna

 

W tym numerze między innymi:

– Relacja z XXI Sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;

– WG-HN pyta, Wójt odpowiada: „Dbamy o bezpieczeństwo na naszych drogach”;

– Aktualności – m.in. Akcja „Serce od serca”, „Dwie wystawy Leona Tarasewicza”, Nowy sklep w Gródku”, Ciekawostki;

– Sport: „Sukcesy drużyny GKS Gródek”, „Co nowego u Gryfików?”;

– Kącik aktywnego seniora;

– Rozmowa z ks. mitratem Mikołajem Ostapczukiem – proboszczem parafii prawosławnej w Gródku „Mam satysfakcję, że tego czasu nie zmarnowałem”;

– Dodatek: Kreatywna lalka (laleczka z ubrankami do wycięcia);

– Wieści z GCK – m.in. Dyrektor GCK odpowiada: „Co słychać w GCK?”, Film o naszej gazecie, Przepis na tradycyjną włoską pizzę, Śpiewnik ludowy „Rozśpiewana Gródecczyzna” cz.I, Nowe wyposażenie w GCK;

– Wieści szkolne- „Gra terenowa – Literacka ulica Chodkiewiczów” (relacja);

– Historia Pieszczanik, autor – Wiera Tarasewicz, archiwalne zdjęcia z archiwum Lucyny Dziermańskiej;

– Pieszczaniki w prasie przedwojennej;

– Pamięć o zmarłych – cmentarze, miejsca pamięci;

– „Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli” (przepraszamy za wydrukowaną w gazecie pomyłkę w tytule) – rozmowa z członkami stowarzyszenia „Zespół Ludzi Dobrej Woli” z Grzybowiec, autor- Dorota Sulżyk;

– „Jurek z Zubrów” – reportaż Doroty Sulżyk;

– Nasze pasje” „Gołębie, ot, takie zamiłowanie”, autor-Dorota Sulżyk;

– Tak to było –„Wszystko o ziemniakach cz. II”, autor – Janusz Cimochowicz

– W ogrodzie i kuchni. Odcinek pięćdziesiąty piąty – „imbir –remedium na jesień”, autor- Barbara Niczyporuk;

– listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram


Page 1 of 812345...Last »