Wydania WG-HN


Nr 7 (291) • LIPIEC – SIERPIEŃ 2021
29 Lip 2021

Nr 7 (291) • LIPIEC – SIERPIEŃ 2021

GAZETA w formacie PDF – dostępna pod koniec sierpnia

Drodzy Czytelnicy!

Ciepłe miesiące sprzyjają spotkaniom i rozmowom o wsiach z naszej gminy. Rok temu odwiedziłam sołtysa ze Skroblak i rodzinę Heleny Kozłowskiej – Głogowskiej w Jaryłówce. Wcześniej powstały teksty – rozmowy o Chomontowcach, Wiejkach, Pieszczanikach, Waliłach-Dworze, Wierobiach, Raduninie, Grzybowcach, Zubrach. I to oczywiście jeszcze nie koniec, w planach są kolejne miejsca. Rozmawiamy zawsze o przeszłości, ludziach i dniu dzisiejszym. To moim zdaniem bardzo wartościowe materiały. Tym razem przyszedł czas na Dzierniakowo, pięknie położone w Puszczy Knyszyńskiej, z dala od głównych dróg, z burzliwą historią wojenną (to przecież tu urodzili się i mieszkali patroni naszej gródeckiej szkoły podstawowej – Aleksander i Michał Chrzanowscy). Spotkaliśmy się w urokliwym siedlisku sołtys Haliny Gogiel, która do rozmowy o wsi zaprosiła również Aleksego Jarockiego, Sergiusza Jarockiego i swojego ciotecznego brata Mirosława. Rola sołtysów i ich pomoc przy tych materiałach jest bezcenna, za co im z całego serca dziękuję.

Wjeżdżając do Dzierniakowa mijamy drewniany budynek dawnej szkoły. Jeszcze rok temu zdewastowany, w bardzo opłakanym stanie, teraz to przyciągająca wzrok istna nasza gminna perełka.  Nowy właściciel w ciągu roku zdziałał cuda, wyremontował go w poszanowaniu dla tradycji, zachowując dawny wygląd. Teraz myśli o wystawie zdjęć i dokumentów związanych z Dzierniakowem, z tą szkołą i jej historią. Jeśli moglibyście się czymś podzielić, pomóc przy tej cennej inicjatywie, skontaktujcie się z naszą redakcją.

Często przez Dzierniakowo jadą rowerzyści (to wiem od pani sołtys) i ja się im wcale nie dziwię. Na początku czerwca mieliśmy opracować dla naszych bliskich (spoza gminy Gródek) wycieczkę rowerową. A że mieliśmy już za sobą najbardziej znaną trasę wiodącą przez Wyżary, wybór padł właśnie na Dzierniakowo (Waliły-Stacja – Dzierniakowo – Pieńki – Waliły-Stacja). Nasze mieszczuchy były zachwycone tą wsią i jej położeniem. Na profilu facebookowym WG-HN (razem z Nadleśnictwem Waliły) ogłosiliśmy letnią akcję nadsyłania propozycji wycieczek rowerowych po gminie Gródek, ale, niestety nie było odzewu, nad czym ubolewałam. Na szczęście wiarę przywrócił Adam Mieleszko – zapalony rowerzysta, który  nadesłał kilka opisów swoich tras. Gdybyście chcieli coś dorzucić od siebie, jakieś propozycje swoich wycieczek rowerowych, chętnie opublikujemy.

Wiosną udało mi się odwiedzić jedno z piękniejszych miejsc w naszej gminie w okolicach Królowego Mostu – Szlak Wzgórz Świętojańskich – Górę św. Anny z mogiłą powstańców styczniowych i Górę Kopną z wieżą widokową. Przyznaję się, że byłam tam po raz pierwszy. Spacer przypominał wędrówki po Beskidach, zaskoczyło mnie bogactwo różnych gatunków kwiatów, no i te widoki z najwyższego punktu! Mijani turyści na rowerach, starsze osoby, rodzice z małymi dziećmi są dowodem na to, że miejsce do odludnych na pewno nie należy. Jeśli będziecie mieć możliwość, wybierzcie się tam koniecznie.

Wypoczywajcie, zwiedzajcie, cieszcie się latem! Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 sierpnia na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.

Dorota Sulżyk (redaktor naczelna)

 

W tym numerze między innymi:

Relacja z XXVII sesji Rady Gminy Gródek;

Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;

„Dni Gródka” wróciły po latach! – relacja i fotorelacja z wydarzenia;

Odnaleziona mogiła powstańców styczniowych w Raduninie;

Wieści z GCK: m.in. „Ona jest taka z natury”, Festyn rodzinny w Załukach;

– Wieści z Biblioteki Gminnej: m.in. „Czytanie pod chmurką”, Rozstrzygnięcie konkursu „Mój ulubiony bohater książkowy”;

Wieści szkolne: m.in. Podsumowanie roku szkolnego, Tegoroczni absolwenci – zdjęcie;

„Placówka SG w Bobrownikach skończyła 30 lat” – Rozmowa z komendantem Grzegorzem Krawielem;

„Dzierniakowo” – Rozmowa o wsi z sołtys Haliną Gogiel, Aleksym Jarockim, Sergiuszem Jarockim, Mirosławem Marszeniukiem;

– „Rowerem po okolicy” – szlaki rowerowe Adama Mieleszki;

„Myślę, że poradzimy sobie w lidze okręgowej” – Rozmowa z Danielem Owerczukiem z GKS Gródek;

– Cykl W ogrodzie i kuchni „Odcinek sześćdziesiąty drugi. Kwiaty pełne słońca” (autor- Barbara Niczyporuk);

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram

Nr 6 (290) • CZERWIEC 2021
23 Cze 2021

Nr 6 (290) • CZERWIEC 2021

Gazeta w formacie PFD (15 MB)

Drodzy Czytelnicy!

„Saroka warona dzieciam kaszku waryła, hetamu dała, hetamu dała, hetamu dała, a hetaho za palac uziała i fyr fyr i u haru palacieła i na hałouku sieła”. Ktoś pamięta taką rymowaną zabawę? Brało się rączkę dziecka i odliczało paluszki razem z kolejnymi słowami „hetamu”, potem robiło się „fyr, fyr” i kładło dwie ręce na główce dziecka. Podczas naszej facebookowej akcji z pryhaworkami jej uczestniczy przypominali też powiedzenia związane z dziećmi, pojawiły się wyliczanki, krótkie rymowanki, wierszyki. Ania zacytowała wzruszający długi wiersz przywieziony przez jej babcię z bieżeństwa. Okazało się, że niektóre osoby z naszej gminy go znają, niektórzy w wersji piosenki. I właśnie postanowiliśmy je opublikować w czerwcowym numerze, do którego zawsze staramy się przygotować kilka tekstów związanych z tematyką dziecięcą.

W tym wydaniu takich artykułów poświęconych dzieciom jest wyjątkowo dużo. Nawet wójt Wiesław Kulesza wspomina sielskie dzieciństwo w malutkiej wsi Glejsk – koszenie łąk na bosaka, łowienie ryb w Grzybówce,  lekcje matematyki w szkole w Grzybowcach z liczeniem grzybów i szyszek. O swoich najmłodszych latach opowiadają również panie dyrektor ze Szkoły Podstawowej w Gródku, a w role dziennikarzy wcielają się uczniowie kl. II i IV. I ja jako redaktor naczelna trafiłam w wir pytań trzecioklasistów. Zapytali mnie miedzy innymi o to, z kim i o czym przeprowadziłam najciekawszy wywiad. I muszę przyznać, że miałam problem z odpowiedzią. Bo w ciągu tych sześciu lat mojego redaktorowania było ich bardzo dużo. Uwielbiam przeprowadzać wywiady, bo jest to najciekawsza forma, w której mamy kontakt z żywą osobą, widać jej emocje. Wiem na pewno, z kim najbardziej lubię rozmawiać. Bardzo lubię jeździć na nasze gródeckie wsie i rozmawiać z ludźmi ze wsi, zwłaszcza starszymi, z sołtysami, z tymi, którzy interesują się historią swego miejsca, często z tzw. prostymi ludźmi.

Niektórym się wydaje, że współczesne dzieci interesują się głównie komputerem i Internetem. I tekst o pasjach uczniów kl. VI a wyprowadzi Was z błędu! Kilkanaście osób opowiada o swoich zainteresowaniach. Śpiewanie, haftowanie, lepienie z plasteliny, fotografowanie, sport…Oby zostały z nimi jak najdłużej.

Wspominałam, że bardzo lubię rozmawiać ze starszymi ludźmi ze wsi. Ale zapomniałam jeszcze o jednej grupie rozmówców. O przedszkolakach! Nikt nie ma takich odlotowych marzeń jak oni. Chłopcy z zerówki wybierają się na Marsa, Księżyc, Jowisz… Życzę  wszystkim przedszkolakom, żeby nie zapominali o swoich dziecięcych pomysłach i spełniali te swoje ambitne marzenia.

Kochani Czytelnicy! Następny numer, który ukaże się po 15 lipca będzie wakacyjnym dwumiesięcznikiem. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 30 czerwca na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Dorota Sulżyk (redaktor naczelna)

 

W tym numerze między innymi:

Narodowy Spis Powszechny  Ludności i Mieszkań 2021;

– Fotografowanie Michała Ostrowieckiego;

Relacja z XXVI sesji Rady Gminy Gródek;

Informacja o pracy Wójta w okresie międzysesyjnym;

WG-HN pyta, Wójt odpowiada – „Na matematyce liczyliśmy grzyby i szyszki”;

– Aktualności: m.in. Ks. Sławomir Jakimiuk odznaczony Złotą Odznaką; Sprzątanie cmentarza z okresu I wojny światowej; W Nadleśnictwie Waliły zanocujesz w lesie; Co nowego u Gryfików?; Odnaleziona mogiła powstańców styczniowych;

„Wybieram się na Marsa” – Rozmowy z przedszkolakami;

Wieści z GCK: m.in. felieton Magdaleny Łotysz „Co w GCK piszczy?”; Warsztaty cyjanotypii; Akcja z okazji Dnia Matki;

– Wieści z Biblioteki Gminnej: m.in. Tydzień Bibliotek 2021; „Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych w bibliotece”;

– „Bardzo lubię polską pogodę” – rozmowa z Jesusem Canteli Sanz – wolontariuszem ze SP w Gródku;

Wieści szkolne – Zainteresowania szóstoklasistów; „O marzeniach i dzieciństwie” -Rozmowa z dyrektor Anną Grycuk oraz wicedyrektor Danutą Garkowską z  cyklu „Rozmawiać warto z każdym”;

– „Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Jakich szkół nie wybierać?” (autor – Daniel Sjargi)

– „Trzecioklasiści pytają o WG-HN” – spotkanie uczniów kl. III a z redaktor naczelna Dorotą Sulżyk;

– Dzieci na negatywach Konstantego Kuźmina;

– Gródeckie powiedzenia cz. V

– Cykl Tak to było „Rośliny ozdobne w domu” (autor – Janusz Cimochowicz);

– Cykl W ogrodzie i kuchni „Odcinek sześćdziesiąty pierwszy. Niebiański malin smak” (autor- Barbara Niczyporuk);

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram

Nr 5 (289) • MAJ 2021
11 Maj 2021

Nr 5 (289) • MAJ 2021

Gazeta do pobrania w formacie PDF (8,5 MB)

Drodzy Czytelnicy!

Programy Roberta Makłowicza – znanego krytyka kulinarnego, pasjonata historii i kultury były kiedyś w mojej rodzinie stałym punktem niedzieli. Zawsze uwielbialiśmy jego poczucie humoru, niestandardowe podejście do tematu, zachwycanie się kuchnią miejsc, które odwiedzał. Jakiś czas temu rozstał się z telewizją i wyruszył na podbój Internetu. Zdobył go z ogromnym sukcesem, prowadząc swój kanał na You Tube. Po te zachwyty kulinarne i kulturowe tym razem przyjechał ze swoją ekipą do Słuczanki. Kiedy moja córka dowiedziała się, że jadę na spotkanie z Makłowiczem, poprosiła, żebym koniecznie wzięła od niego autograf. Dowiedziałam się, że jest idolem młodych ludzi („Jak dorosnę, to chcę zostać Robertem Makłowiczem” – jeden z internetowych wpisów). Jak bardzo jest popularny, przekonałam się  po licznych reakcjach po wstawieniu na facebookową stronę naszej gazety posta ze zdjęciami ze spotkania z Ale Babkami w Słuczance. Jak mega jest popularny i lubiany przez wszystkich przekonałam  się po emisji odcinka –  Robert Makłowicz „Polska, odc. 40, Podlasie, centrum świata”. Po 4 dniach od premiery – ponad 1300 komentarzy pod filmem i jak ktoś zauważył – ani jednego negatywnego, co jest  niespotykane w polskim Internecie!

We wspomnianym odcinku widzimy Makłowicza w Wierszalinie, Ciumiczach, Kundziczach, w których smażył placki ziemniaczane. Na koniec przyjeżdża do Słuczanki na degustację smakołyków przygotowanych przez Koło Ale Babki. O tej gościnie czytamy w komentarzach: „Wspaniały program! Od 22:25 do końca to jest totalna jazda bez trzymanki! Kocham to!”. Makłowicz  idealnie wpasował się w atmosferę świetlicy i Gospodyń. Nie da się go nie lubić – to bardzo sympatyczny, mądry, bezpośredni, z poczuciem humoru człowiek, który  wzbudza same pozytywne reakcje. Wielu komentujących napisało, że to jeden z najlepszych odcinków: „Fenomenalny arcydobry odcinek. Pani Anka to gospodyni, na którą chciałbym trafić. Pierwszy raz w życiu dostałem chcicy na jedzenie okazywane na ekranie”, „Super odcinek. Anka rządzi”, „Anka wymiata”. Anka Trochimczyk – nasza Gwiazda tego odcinka! „Słuczanka i Anka. Piękny odcinek reklamujący Podlasie!” Wiele osób już chciało jechać, zwiedzać Podlasie i Słuczankę oczywiście. Dzięki Makłowiczowi Podlasie stało się dla wielu celem wakacji. „No teraz to będzie najazd turystów na Słuczankę!” – czytamy w komentarzach. Jeśli nie oglądaliście tego odcinka, koniecznie obejrzyjcie!

Ten numer zdecydowanie został zdominowany przez kobiety! Anka ze Słuczanki, i kolejna Ania – Annuszka z Wiejek – bardzo pozytywna i energiczna dziewczyna, która świadomie wybrała życie na wsi i opowiada o nim na swoim instagramowym profilu. O swojej nowej artystycznej pasji mówi Krysia Wasilewska, a  Maria Sołoguba pokazuje swoje szydełkowe i haftowane rękodzieło. Ania Kondratowicz odpowiada na pytania uczniów związane z pracą w bibliotece. Maria Żukowska i Zinaida Paszkowska wspominają dawne obchody pierwszomajowego Święta Pracy w Gródku.

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 maja na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Dorota Sulżyk (redaktor naczelna)

W tym numerze między innymi:

Narodowy Spis Powszechny  Ludności i Mieszkań 2021;

Relacja z XXV sesji Rady Gminy Gródek;

Informacja o pracy Wójta w okresie międzysesyjnym;

WG-HN pyta, Wójt odpowiada – Ulica Błotna, most i Góra Zamkowa…

Sprawy samorządowe: Informacje o spotkaniu z doradcą energetycznym; program Bezpłatna sterylizacja;

– Powrót pociągu codziennego do Walił;

– „Patrzcie dzieci, tu są śmieci- wyzwanie- w lockdownie posprzątam świat!” – o akcji sprzątania świata;

– Wieści z Biblioteki Gminnej: Konkurs wielkanocny na „Kreatywną pisankę”, Akcja Żonkile w bibliotece, ”Tydzień z Internetem 2021″ w bibliotece;

– „Makłowicz w Słuczance”;

Wieści z GCK: m.in. felieton Magdaleny Łotysz „Co w GCK piszczy?”; Śpiewnik ludowy „Rozśpiewana Gródecczyzna” cz. VI („Hrymata”), „Wszędzie widzimy sztukę” – kolorowy słup w gródeckim parku;

– „Na stole serweta musi być” – spotkanie z Marią Sołoguba (cykl „Rukadzielnicy”);

Wieści szkolne – Rozmowa z Anną Kondratowicz  Pani Ania ze  szkolnej biblioteki”  oraz rozmowa z Marią Żukowską i Zinaidą Paszkowską „Niech się święci 1Maja!” z cyklu „Rozmawiać warto z każdym”, Ogólnopolski Program pt. „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”; Moja mama – teksty trzecioklasistów;

– „Annuszka z Wiejek” – rozmowa z Anną Ciwoniuk z Wiejek;

– „Krysia maluje” – o nowej pasji Krysi Wasilewskiej;

– Cykl opowieści historycznych Wiery Tarasewicz Znani nieznani, Aleksiej Karpiuk “Moja „Dżamałungma” (cz. IV-ostatnia, opowiadanie w tłumaczeniu Wiery Tarasewicz);

– Cykl Tak to było „Tak to było. 1 Maja Świętem Pracy” (autor – Janusz Cimochowicz);

– Cykl W ogrodzie i kuchni. „Odcinek sześćdziesiąty. Rokitnik zwyczajny czy niezwyczajny?”

(autor- Barbara Niczyporuk);

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram

Nr 4 (288) • KWIECIEŃ 2021
09 Kwi 2021

Nr 4 (288) • KWIECIEŃ 2021

Gazeta w formacie PDF (8 MB)

Drodzy Czytelnicy!

Rok temu we wstępniaku po raz pierwszy pisałam o tym, jak do bram naszej gminy zapukała „dżuma” zwana koronawirusem. Rok temu 7 marca zaczęłam dzień po dniu, „na gorąco” sporządzać  notatki na temat „czasów zarazy” (koronawirusa) w Gródku. Powstała kronika z zapiskami –  dotyczącymi ważnych i banalnych spraw. Opublikowaliśmy ją w kwietniowym numerze pt. „Uwaga! Uwaga! Uwaga! Mieszkańcy Gminy Gródek!, czyli subiektywna kronika koronawirusa w Gródku.” Czy ktoś z nas przypuszczał, że w kwietniu 2021 r. koronawirus jeszcze nie opuści naszych bram? Że liczba zachorowań właśnie wzrośnie? Pamiętam, jak rok temu myśleliśmy, że nie uda się przygotować do druku kwietniowego numeru naszej lokalnej gazety, ale udało się. Dobrze wiemy, jak ostatnimi czasy trudno jest cokolwiek zaplanować i zrealizować zgodnie z planem. Wszystkie materiały – teksty i zdjęcia – mieliśmy przygotowane, wszystko było zaplanowane, żebyście w czwartek mogli czytać świąteczny numer. Niestety,  z przyczyn od nas niezależnych, związanych z koronawirusem,  nie udało nam się wydać tego numeru przed katolickimi świętami Wielkanocy, za co Was bardzo przepraszamy!           

Czasy pandemiczne nie pozwoliły na uczczenie Święta Kobiet w dotychczasowej formie. Dlatego tegoroczne świętowanie musiało i miało inny charakter.  Z okazji Dnia Kobiet GCK w Gródku przygotowało wystawę pn. “Kobiety z pasją z gminy Gródek”, którą można było oglądać 8 i 9 marca przy sklepie Top Market oraz online. W tym numerze prezentujemy Wam kobiety z pasją, mając świadomość, że to zaledwie kropla w morzu interesujących babek z  naszej gminy.

Jak Wam się podoba gigantyczna (8 m długości i ok. 2,5 metra wysokości) świąteczna instalacja w centrum Gródka, którego pomysłodawcą i wykonawcą było Gminne Centrum Kultury w Gródku? Koguta, kurę i pisankę z tradycyjnym wzorem mistrzowsko namalowała, jak się domyślacie, Marysia Mieleszko. Cieszymy się, że piszecie o tym, wysyłacie zdjęcia z hasztagiem #wielkanocnygrodek. To na pewno świetna dekoracja, na tle której możecie zrobić pamiątkową wielkanocną fotografię i wysłać ją rodzinie. Bo, tak jak i w ubiegłym roku, na pewno spotkania rodzinne w większym gronie nie będą możliwe. Powspominajcie dawną Wielkanoc razem z tekstami Elżbiety Greś i Janusza Cimochowicza. Przygotujcie smakołyki według naszych przepisów: sernik z nowalijkami i czekoladową kiełbasę  (włoską wersję bloku).

Kochani Czytelnicy! Spokojnego i zdrowego świętowania Wielkanocy! Aby wiosenna atmosfera, wiara i miłość nie opuszczały Was przez cały rok!

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 kwietnia na adres dsulzyk@gckgrodek.pl

Dorota Sulżyk (redaktor naczelna)

 

 

W tym numerze między innymi:

Narodowy Spis Powszechny  Ludności i Mieszkań 2021;

Życzenia świąteczne;

WG-HN pyta, Wójt odpowiada – „Czy w naszej gminie powstanie nowy dyskont?”;

Sprawy samorządowe: Nabór wniosków na dofinansowanie kosztów budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, Obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi;

– Podsumowanie działań w Gminie Gródek, lata 2019-2020;

– Aktualności: m.in. Szczepienia przeciw Covid-19, Dzień Kobiet w przedszkolu, Nowa Kierownik Biblioteki Publicznej w Gródku, Gródeckie morsy nad Bałtykiem, Aktywne Seniorki, „Co słychać u Gryfików?”;

– „Od zawsze interesowałem się drewnem” – Rozmowa z Romanem Kardaszem – właścicielem firmy „Daria” w Waliłach-Stacji (w ramach cyklu – rozmowy z gródeckimi przedsiębiorcami);

2020 rok- Statystyki z USC w Gródku;

„Wołoczobne od chrzestnych” – wspomnienia Raisy Lisowskiej z d. Pieńkowskiej z pierwszych lat powojennych, mieszkającej wówczas w Podozieranach; oprac. Elżbieta Greś;

Wieści z GCK: m.in. felieton Magdaleny Łotysz „Co w GCK piszczy?”; Śpiewnik ludowy „Rozśpiewana Gródecczyzna” cz. V („Palawaja miata”), „Dzień Woli”, Przepis Anny de Stefani na czekoladową kiełbasę;

Wystawa pn. „Kobiety z pasją z gminy Gródek” – prezentacja kobiet (zdjęcia oraz informacje o pasji);

Wieści szkolne – Rozmowa z Ireną Matysiuk  na temat bocianów z cyklu „Rozmawiać warto z każdym”, Nowe tablice interaktywne do nauki języka białoruskiego, Międzynarodowy projekt „Emocja”;

– Cykl opowieści historycznych Wiery Tarasewicz Znani nieznani, Aleksiej Karpiuk “Moja „Dżamałungma” (cz. III, opowiadanie w tłumaczeniu Wiery Tarasewicz);

– Prezentacja starych zdjęć z naszej gminy oraz związany z nimi apel Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Gródeckiej;

– Gródeckie powiedzenia cz. IV;

– Cykl Tak to było „ Wielkie przedświąteczne porządki” (autor – Janusz Cimochowicz);

– Cykl W ogrodzie i kuchni. „Odcinek pięćdziesiąty dziewiąty Rzodkiewka – królowa nowalijek”  (autor- Barbara Niczyporuk”;

– Komu można przekazać 1% podatku?;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram

Nr 3 (287) • MARZEC 2021
05 Mar 2021

Nr 3 (287) • MARZEC 2021

Gazeta w formacie PDF (8 MB) 

Drodzy czytelnicy!

Proszę nie regulować „odbiorników”! Tak, dobrze widzicie, na okładce  gródeckie morsy uprawiają tzw. plażing – w lutym, w pięknych okolicznościach zaśnieżonego zalewu w Zarzeczanach. Grupa pozytywnie zakręconych (dowody na załączonym okładkowym obrazku) wielbicieli lodowatych kąpieli rozrasta się z roku na rok. Od niedawna łączy ich nie tylko pasja, ale również neonowa czapeczka z napisem Morsy Gródek.

Luty i styczeń były w naszej gminie niewątpliwie miesiącami kuligowymi. Tak sprzyjających warunków nie było od dawna. Śniegu w lasach było tak dużo i leżał tak długo, że skorzystali chyba wszyscy, którzy chcieli poczuć klimat sanny. Trzeba przyznać, że nasza Puszcza tej zimy wyglądała bajecznie. Uwieczniamy te momenty (bo kto wie, kiedy się powtórzą?) w tym numerze. Podobnie śnieżną i mroźną zimę (tylko jeszcze dłuższą) w 1996 r. wspomina były Nadleśniczy Nadleśnictwa Waliły Krzysztof Bozik. To wyjątkowo trudny czas dla zwierzyny, która żyje jak na lodowcu. I dlatego tak ważne jest jej dokarmianie, za co ostro wzięły się w tym roku wszystkie koła łowieckie. Pan Krzysztof mówi o swojej długoletniej pracy na kierowniczym stanowisku w naszym nadleśnictwie w obszernym wywiadzie „Jestem leśnikiem z powołania”, który publikujemy w tym wydaniu.

Z pasji do sportu, do piłki nożnej  działa w Gródku uczniowska szkółka sportowa Gryfik, która od pewnego czasu może pochwalić się certyfikacją PZPN. Co to oznacza, wyjaśnia w rozmowie Jan Łotysz –  założyciel,  trener-koordynator klubu: „Szkółka, która otrzymuje certyfikat prezentuje odpowiedni poziom szkolenia weryfikowany przez Polski Związek Piłki Nożnej. Dla Gryfika Certyfikat jest ważny, ponieważ UDOWADNIAMY, że w małej miejscowości można stworzyć doskonałe warunki do szkolenia dzieci.” Gryfiki korzystają z tych cennych treningów, przez cały czas jeżdżą na mecze i odnoszą sukcesy, o czym możemy przekonać się, obserwując ich stronę na Facebooku.

Rok temu, 22 lutego świętowaliśmy jubileusz 25-lecia naszej gazety. Udało się zorganizować uroczystość tuż przed nastaniem pandemii. Jeszcze beztrosko, nieświadomi czyhających na nas ograniczeń w koronie, spotkaliśmy się, powspominaliśmy, wysłuchaliśmy koncertu Todara Wajciuszkiewicza, zjedliśmy gazetowy (dosłownie, z okładkami WG-HN) tort z Pracowni Małgorzaty Tryznowskiej. I minął kolejny rok, niełatwy dla wszystkich, a my skończyliśmy 26 lat. I nieustająco  opisujemy Wam gródecką rzeczywistość. My skończyliśmy 26 lat, a pan Jan Karpowicz, w lutym obchodził swoje setne urodziny. Zdradza nam swoją receptę długowieczności: „Im więcej pracuję, tym zdrowszy jestem”. Pan Jan czeka już z wytęsknieniem na wiosnę. Tak jak i my wszyscy, bo tegoroczna zima wszystkim dała się we znaki. Ale chyba najpierw czeka na nas przedwiośnie, o którym istnieniu już zapomnieliśmy. Topią się śniegi, czy rzeka Supraśl utworzy rozlewisko?

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 marca na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Dorota Sulżyk (redaktor naczelna)

 

W tym numerze między innymi:

– Zdjęcia kuligów (nadesłane przez czytelników);

– Relacja z XXIV Sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;

– WG-HN pyta, Wójt odpowiada – „Pociąg codzienny po 20 latach”;

– „Jestem leśnikiem z powołania” – Rozmowa z Krzysztofem Bozikiem – byłym nadleśniczym Nadleśnictwa Waliły;

– Wieści z GCK – m.in. felieton Magdaleny Łotysz „Co w GCK piszczy?”; Śpiewnik ludowy „Rozśpiewana Gródecczyzna” cz. IV („Na kamieniu”); przepis na tiramisu; GCK w Przedszkolu;

– „Certyfikat jest dla nas bardzo ważny” – Rozmowa z Janem Łotyszem- założycielem, trenerem i koordynatorem USS „Gryfik”;

– Wieści szkolne – „Dawne zapusty” – wywiad z Raisą Lisowską i Nadzieją Łapińską; „Co wiem o swoich dziadkach” – pierwsze wywiady uczniów klasy II A;

– Cykl opowieści historycznych Wiery Tarasewicz Znani nieznani, Aleksiej Karpiuk “Moja „Dżamałungma” (cz. II, opowiadanie w tłumaczeniu Wiery Tarasewicz);

– „Czekam już na wiosnę” – Rozmowa z Janem Karpowiczem, który w lutym skończył 100 lat;

– Gródeckie powiedzenia cz. III;

– „W niedzielę w samo południe w lodowatej wodzie” – o morsach z Gródka;

– Cykl Tak to było „Sieroca dola”, autor – Janusz Cimochowicz;

– Cykl W ogrodzie i kuchni. „Odcinek pięćdziesiąty ósmy – Kalendarz fenologiczny” (przepis na smalec z fasoli), autor- Barbara Niczyporuk;

– Komu można przekazać 1% podatku?;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram

Nr 2 (286) • LUTY 2021
09 lt. 2021

Nr 2 (286) • LUTY 2021

Gazeta w formacie PDF (8 MB)

Drodzy czytelnicy!

No i dorwała nas ta zimowa bestia. Zmroziła, zasypała śniegiem, zabrała prąd i zasięg. Kazała odśnieżać i szuflować, szuflować… Czy tak właśnie wygląda zima stulecia? Na naszej ulubionej grupie fb „Gmina Gródek – Aktualności, ogłoszenia, ciekawostki…” od razu pojawiły się wpisy i komentarze na temat odśnieżania w Gródku i okolicach. Że zasypano komuś wjazd na posesję podczas odśnieżania drogi, że ktoś się zakopał samochodem, że chodnik źle odśnieżony, że nie nadążają, że pług za wysoko podniesiony, że … Jednym słowem, w narzekaniu jesteśmy (niektórzy są!) mistrzami. Ale wystarczyło empatycznie pomyśleć o kierowcach tych pługów, którzy jeździli „wte i wewte” i robili, co mogli, kiedy śnieg bez ustanku zasypywał naszą gminę. „|Pani kierowniczko, jest zima, to musi być zimno” – pamiętamy słynny „Misiowy” cytat.  I parafrazując: „Pani kierowniczko, jak jest zima, to jest śnieg i drogi zasypane śniegiem”. (Przez ostatnie lata zapomnieliśmy o tym). I potrzebna jest cierpliwość, bo do odśnieżenia w naszej gminie  jest około 400 km dróg publicznych: powiatowych, gminnych i dróg wewnętrznych. Zdaję sobie sprawę, że w pewnym momencie nie mogliśmy już na tę szuflę do odśnieżania patrzeć. I żeby tak od razu zrobiło się weselej, na przekór wszystkim narzekającym na śnieżną sytuację, wymyśliliśmy akcję „szuflachallenge”. Robiliśmy zdjęcia z tymi łopatami i śniegiem, wstawialiśmy je na swoich tablicach profilowych, oznaczaliśmy znajomych. I akcja poszła w świat. Odśnieżali pracownicy Radia Białystok i Teatru Dramatycznego w Białymstoku.  I kiedy my tonęliśmy w tonach białego puchu i oznaczyliśmy do szufli warszawiaków, okazało się, że oni tęsknią do tej łopaty, chętnie by poszuflowali, ale nie mają co!

Nie dość, że śnieg i niska temperatura, to jeszcze covidowa pandemia przytrafiła się tegorocznej Orkiestrze. Tak trochę sceptycznie myślałam o niedzielnym finale, który został przełożony na ostatnią niedzielę stycznia, obłożonym licznymi zakazami: żadnych koncertów w GCK, żadnej licytacji, nawet na facebooku… Czyli wypracowaną formę przez ostatnie lata trzeba było zmienić i dostosować do reżimu sanitarnego. Wiary nie traciła szefowa sztabu Magda Łotysz, która długo przed finałem zarażała swoją energią i kolejnymi pomysłami. 31 stycznia przed budynkiem GCK był sklepik z całą górą fantów i słodkości podarowanych przez mieszkańców naszej gminy, były live’y na facebooku entuzjastycznie przyjęte przez widzów, byli oczywiście młodzi Wolontariusze z puszkami… Wieczorem okazało się, że w tym roku również udało się pobić rekord! Panie i Panowie, dzięki gorącym sercom i hojności naszych mieszkańców w Gminie Gródek zebraliśmy 28 624,52 zł!!! I to w czasach pandemii. Miło było słyszeć komentarze, że jednak da się, nawet w takich trudnych warunkach, zazdroszczono naszej gminie. I właśnie w ten sposób przejawia się też patriotyzm lokalny. Magda Łotysz kończy  swój tekst słowami: „Moc to Wy. Trzeba o tym mówić głośno, jeśli jesteście zadowoleni z tego co się działo, nie bójcie się pochwalić! Jestem z Gródka- to zaszczyt.”

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 lutego na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Dorota Sulżyk (redaktor naczelna)

 

W tym numerze między innymi:

– Relacja i fotorelacja z 29. Finału WOŚP w Gródku;

Relacja z XXIII Sesji Rady Gminy Gródek;

Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;

WG-HN pyta, Wójt odpowiada – m.in. nowa kotłownia, odśnieżanie w naszej gminie;

– Sprawy samorządowe – opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi; informacja dla mieszkańców dotycząca wilków; informacje z GOPS; Szczepienia;

Wieści z GCK – m.in. Rozstrzygnięcie konkursu pn. „Najładniejsza bożonarodzeniowa dekoracja posesji w Gminie Gródek 2020/21”; Śpiewnik ludowy „Rozśpiewana Gródecczyzna” cz. III („Biełarusaczka”); Ferie zimowe 2021 z GK w Gródku; #szuflachallenge;

– „Nowy wóz w naszej remizie”;

– Zmiany w Nadleśnictwie Waliły na stanowisku nadleśniczego;

„Kolędowanie z Kapelą Batereja”;

Wieści szkolne – Rozmowa z Cezarym Kundą – nauczycielem muzyki w SP w Gródku; Spotkanie z Ewą Pawińską;

– Cykl opowieści historycznych Wiery Tarasewicz Znani nieznani (2), Aleksiej Karpiuk “Moja „Dżamałungma” (opowiadanie w tłumaczeniu Wiery Tarasewicz);

Rozmowa z Markiem Klebusem – właścicielem przedsiębiorstwa „Wenus” w Gródku pt. „Jestem dumny, że mam firmę tutaj”;

– Gródeckie powiedzenia cz. II;

– Cykl Tak to było „Dzieci zimą”, autor – Janusz Cimochowicz;

– Cykl W ogrodzie i kuchni. „Odcinek pięćdziesiąty siódmy –Radość z życia” (przepis na korzenne praliny), autor- Barbara Niczyporuk;

– Komu można przekazać 1% podatku?;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram

Nr 12-1 (285) • GRUDZIEŃ 2020 – STYCZEŃ 2021
23 Gru 2020

Nr 12-1 (285) • GRUDZIEŃ 2020 – STYCZEŃ 2021

POBIERZ PLIK (PDF, 7 MB)

Drodzy czytelnicy!

Mam nadzieję, że czekaliście na nasz kolejny kalendarz. Co roku staramy się Was zaskoczyć jakimś nowym pomysłem, co  jest coraz trudniejsze. Jeśli chodzi o grafikę, od kilku lat wyznajemy zasadę – po zdjęciach przychodzi czas na obrazy, rysunki, a po nich znowu fotografie…  I dlatego na Waszych ścianach przez cały 2021 rok będą królowały ptaki (kury i kogut też) namalowane specjalnie do kalendarza, oczywiście, przez Marysię Mieleszko. Mamy nadzieję, że Wam się spodoba.

Po raz kolejny okazało się, że reakcje czytelników na facebooku są fantastyczne i można na Was liczyć! Poszukiwaliśmy zdjęcia na okładkę do tego numeru, koniecznie ze śniegiem i związanego z naszą gminą. Jeszcze tego samego dnia moja skrzynka mailowa zapchała się (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) ogromną ilością zimowych propozycji. Dziękujemy za nie! Utworzyliśmy album na naszym fanpage’u, żebyście mogli je wszystkie obejrzeć, a nasza ekipa GCK  wybrała fotografię Ewy Popławskiej, która przedstawia Straszewo o poranku.

Znam wielu przeciwników mediów społecznościowych, ale sama do nich nie należę. Kiedy 13 listopada wstawiłam na  stronie naszej gazety na fb post z pewną propozycją skierowaną do naszych czytelników, nie spodziewaliśmy się takiej niesamowitej reakcji. Należało zapisać i przysłać kilka, kilkanaście  powiedzeń, zwrotów charakterystycznych dla gminy Gródek, zapisanych w naszej „haradockaj haworce”. Myśleliśmy na początku, że na naszą propozycję zareaguje kilka osób, które zechcą wysłać swoje ulubione powiedzenia. To, co się wydarzyło na facebooku… przeszło nasze wszystkie wyobrażenia o reakcji na pomysł. Kiedy udostępniliśmy post na Gródeckiej Grupie na fb, zalała nas lawina pryhaworek. Przez trzy tygodnie nie było dnia, żeby w poście nie przybyło przynajmniej kilku nowości. Jesteście niesamowici! W naszym zadaniu wzięło udział aż 56 osób! W sumie zarejestrowanych zostało ponad tysiąc  komentarzy. Nie wszystkie z nich to proponowane powiedzenia, niektóre są komentarzami do nich. Temat wywołał bardzo dużo pozytywnych emocji, stąd chęć tak wielu osób dorzucenia czegoś od siebie. I to jest bardzo cenne.  Oj, „nahawaryli Wy boczku aresztantau!”.  Materiał jest tak bogaty, że nie zmieścił się w jednym numerze (musielibyśmy mu poświęcić pół gazety, a może i więcej!), dlatego teraz publikujemy I część cyklu o haradockich pryhaworkach.

Kiedy gazeta trafi do Waszych domów, będą one zapewne wypełnione zapachami cynamonu, goździków, świerkowych gałązek. Wprowadzamy Was w świąteczną atmosferę m.in. tekstem wspomnieniowym pani Krysi Kondrusik: „Na wileju nichto nie liczyu patrawau. Usio musiało być postna bez małaka i jajka. Ceły post tak ludzi paścili, my dzieci toża. Pomniu kartoflu u mundurkach i maczanku zroblanu na patelni z oliwy, cebuli i muki. U dzień wilei mama zaściłała stoł biełym lnianym abrusam , pad katory kłali sieno…”. W świątecznej tematyce mamy również tekst Janusza Cimochowicza, felieton Barbary Niczyporuk, artykuł  Anny De Stefani (wolontariuszki z GCK) o włoskich świątecznych zwyczajach  i przesłodkie zdjęcia przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego w Gródku.

Niech pod świąteczną choinką znajdzie się radość, szczęście, życzliwość. Oby ten nadchodzący 2021 Rok był dla nas łaskawszy od szalonego ubiegłego. Dobrego czasu i dużo zdrowia!

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do  20 stycznia na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna

 

W tym numerze między innymi:

– Mikołajkowe zdjęcia przedszkolaków;

– Podsumowanie roku w Gminie Gródek;

– Relacja z XXII Sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;

– WG-HN pyta, Wójt odpowiada;

– Aktualności – m.in. obchody Święta Niepodległości, Szlachetna Paczka;

– Jubileusz „Złotych Godów” inny niż zwykle;

– Rozmowa z prezesem OSP w Gródku – Michałem Cywoniukiem „Tak, zdaliśmy ten egzamin na piątkę”;

– Sport: Rozmowa z Damianem Owerczukiem – prezesem oraz Danielem Owerczukiem – wiceprezesem GKS Gródek „Nie przegraliśmy żadnego meczu na boisku”;

– Wieści z GCK – m.in. Dyrektor GCK odpowiada: „Co słychać w GCK?”,  Śpiewnik ludowy „Rozśpiewana Gródecczyzna” cz.II (Kolęda „Świeciać zoraczki”);

– „Buone feste! – Świąteczne zwyczaje w Veneto we Włoszech” Anna De Stefani (wolontariuszka z GCK);

– Nowy cykl opowieści historycznych Wiery Tarasewicz Znani nieznani (1), Aleksiej Karpiuk;

– Wspomnienie Doroty Sulżyk o pani Halinie Matejczuk;

– Wspomnienie Krystyny Kondrusik o dawnych świętach „Pad abrusam kłali Sieno”;

– „Aniołki” – świąteczny tekst Dariusza Żukowskiego;

– Tak to było „Tak to było. W przedświątecznym nastroju”, autor – Janusz Cimochowicz;

– „Zobaczyłem jezioro Wiejki”, autor – Andrzej Kardasz;

– W ogrodzie i kuchni. Odcinek pięćdziesiąty szósty – „Zdrowie z naturą” (przepis na suszony schab dojrzewający), autor- Barbara Niczyporuk;

– Wiersze Jana Grycuka

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram

Nr 11 (284) • LISTOPAD 2020
13 Lis 2020

Nr 11 (284) • LISTOPAD 2020

POBIERZ PLIK (PDF, 10MB) 

Drodzy czytelnicy!

W czerwcu chyba nie do końca wierzyliśmy w covidową powtórkę jesienią. Zaczął się listopad, łatwo nie jest. 14 października podczas święta Pokrowy jeszcze stawialiśmy donice z chryzantemami, zapalaliśmy znicze na gródeckim  prawosławnym cmentarzu. Ale corocznych tłoków nie było. 1 listopada nie mogliśmy już odwiedzić grobów swoich bliskich na cmentarzach.  Znowu w trudnej sytuacji znalazła się nasza gródecka gastronomia. Pamiętacie marcowe wydarzenie pn. „Zamówię na wynos w Gródku?”. Tak jak wiosną, apelujemy, aby zamawiać telefonicznie u naszych „gastro przyjaciół” – w „Promyku”, „Pronarze” (Zajeździe przy granicy),  w „Swojskim Jadle”, w „Mojej słodkiej pasji”. My w tym numerze opublikowaliśmy już plakat z telefonami.

Kochani, w miarę możliwości Wspieramy gastro i lokalnych przedsiębiorców! Mamy naprawdę wielu zdolnych rękodzielników, rzemieślników, stolarzy, cukierników…  Z pomocą przychodzi nam zawsze facebookowa Grupa „Gmina Gródek, aktualności, ogłoszenia, ciekawostki”.  Wystarczy rzucić hasło, a odpowiedzi pojawiają się w szybkim tempie. Fajnie byłoby utworzyć takie lokalne gminne info z usługami wszelkiego rodzaju. Z Waszą pomocą na pewno uda nam się z czasem je opracować i opublikować w naszej gazecie.

Na wspomnianej Grupie  Dariusz Żukowski – nasz lokalny gródecki patriota z Wieliszewa zapytał, czy w naszej gminie są takie duszahrejki (jak ma na sobie dziewczyna ze zdjęcia). Dziewczyna (Kasia z Narewki) miała na sobie wełnianą kamizelkę zapinaną na guziki. Wstyd się przyznać, ale nie pamiętam, żeby moje gródeckie babcie właśnie używały takiego ciepłego określenia, raczej był to bezrukaunik.  Ja nie pamiętałam, ale mieszkańcy naszej gminy tłumnie pospieszyli z odpowiedziami:  „Dzięki duszahrejce wróciły wspomnienia z dzieciństwa”, „Moja babcia miała taką duszahrejkę”, „Moja Babcia tak nadal mówi”, „Moja mama przez całe dzieciństwo robiła mi, bratu, tacie duszahrejki, potem robiła je dla mego męża. Mam je wszystkie na pamiątkę w kufrze na strychu na wsi”, „U mnie po dziś dzień mówi się duszahrejka”. Takich głosów było najwięcej. Ale przypomniano przy okazji inne nazwy: „W Wiejkach na kamizelkę mówiono żyletka”, „Piatruczok, padaj mnie bezrukaunik, bo choład biare i pa placzach ciohnia (tak mówiła babcia z Zubrau)”, kilka osób pisało, że duszahrejka to kamizelka ze skór owczych. A Pani Irena podsumowała, że to lepszy temat od polityki, no i na pewno bezpieczniejszy.

Na długie jesienne wieczory proponujemy naszym najmłodszym czytelnikom (oraz ich mamom, tatom, babciom, dziadkom…) kreatywną wycinankę zaprojektowaną i wykonaną przez Marysię Mieleszko. Pamiętacie dawne zabawy w ubieranie papierowych laleczek w wycinane ubranka? Wszystkie dziewczynki je uwielbiały! Publikujemy również  tekst piosenki do zaśpiewania, przepis na pizzę, na ciasto ze śliwkami i imbirem… No i może spróbujcie zrobić na drutach duszahrejku.

W październiku udało nam się zrealizować krótki film o powstawaniu naszej gazety. W ciągu kilku minut pokazaliśmy wszystkie etapy, które w rzeczywistości trwają cały miesiąc. Zainteresowanych czytelników zapraszamy na facebook GCK lub serwis You Tube. Obejrzyjcie!

Następny numer z kalendarzem ukaże się około 20 grudnia. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do końca listopada na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna

 

W tym numerze między innymi:

– Relacja z XXI Sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;

– WG-HN pyta, Wójt odpowiada: „Dbamy o bezpieczeństwo na naszych drogach”;

– Aktualności – m.in. Akcja „Serce od serca”, „Dwie wystawy Leona Tarasewicza”, Nowy sklep w Gródku”, Ciekawostki;

– Sport: „Sukcesy drużyny GKS Gródek”, „Co nowego u Gryfików?”;

– Kącik aktywnego seniora;

– Rozmowa z ks. mitratem Mikołajem Ostapczukiem – proboszczem parafii prawosławnej w Gródku „Mam satysfakcję, że tego czasu nie zmarnowałem”;

– Dodatek: Kreatywna lalka (laleczka z ubrankami do wycięcia);

– Wieści z GCK – m.in. Dyrektor GCK odpowiada: „Co słychać w GCK?”, Film o naszej gazecie, Przepis na tradycyjną włoską pizzę, Śpiewnik ludowy „Rozśpiewana Gródecczyzna” cz.I, Nowe wyposażenie w GCK;

– Wieści szkolne- „Gra terenowa – Literacka ulica Chodkiewiczów” (relacja);

– Historia Pieszczanik, autor – Wiera Tarasewicz, archiwalne zdjęcia z archiwum Lucyny Dziermańskiej;

– Pieszczaniki w prasie przedwojennej;

– Pamięć o zmarłych – cmentarze, miejsca pamięci;

– „Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli” (przepraszamy za wydrukowaną w gazecie pomyłkę w tytule) – rozmowa z członkami stowarzyszenia „Zespół Ludzi Dobrej Woli” z Grzybowiec, autor- Dorota Sulżyk;

– „Jurek z Zubrów” – reportaż Doroty Sulżyk;

– Nasze pasje” „Gołębie, ot, takie zamiłowanie”, autor-Dorota Sulżyk;

– Tak to było –„Wszystko o ziemniakach cz. II”, autor – Janusz Cimochowicz

– W ogrodzie i kuchni. Odcinek pięćdziesiąty piąty – „imbir –remedium na jesień”, autor- Barbara Niczyporuk;

– listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram

obrazek_okładka_10_20
03 Paź 2020

Nr 10 (283) • PAŹDZIERNIK 2020

POBIERZ PLIK (PDF, 9 MB) 

Drodzy czytelnicy!

Jaryłówka była ostatnią wsią w naszej gminie, do której nigdy nie dotarłam. Wybierałam się tam od wielu lat, ale nigdy nie była po drodze. Wiele razy zapraszana przez profesor Helenę Głogowską, która wraca do niej z dalekiego Gdańska, tak często jak tylko może i zawsze tak ciepło o niej mówi, w końcu dojechałam. Jaryłówka, albo Jaryłauka (jak mówi Lena) nie zdążyła się zacząć, a już się skończyła. Bo to malutka wioska, i chociaż na co dzień przez cały rok mieszkają tam ostatnio tylko dwie osoby, budzi zainteresowanie (kilka osób, które ponad miesiąc temu obejrzało na stronie gazety na fb galerię zdjęć ze wsi, pytało mnie, kiedy w końcu ukaże się materiał o Jaryłówce). I ma nawet swoją stronę na fejsbuku. Ma również nie tylko urokliwe pejzaże malowane pagórkami, ale i  historię dworu z mrocznymi kartami. Dziękuję Lenie, jej mamie i bratu za opowieści i spacer.

Ktoś kiedyś zarzucił, że w gazecie mało jest wiejskich tematów z naszej gminy. Tylko, czy ten ktoś na pewno czyta nasze „Wiadomości Gródeckie”? Staramy się być tam, gdzie się coś dzieje. Od lat opisujemy historie poszczególnych wiosek, rozmawiamy z sołtysami. Na pewno jeszcze wiele takich wypraw i rozmów przed nami, ale to dobrze. Oby nikt nam tym razem nie wypomniał, że za dużo wiosek w tym numerze, a za mało Gródka! Nie dość, że reportaż o Jaryłówce, to jeszcze obszernie potraktowana parafia w Mostowlanach, do której to zresztą należy Jaryłówka. Ale i była ku temu wyjątkowa okazja. W ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia mostowlańska parafia św. Jana Teologa obchodziła kilka jubileuszy: 480-lecie istnienia parafii, 180-lecie budowy cerkwi parafialnej oraz 30-lecie posługi kapłańskiej ks. prot. Sławomira Jakimiuka. Uroczystość przyciągnęła bardzo wiele osób, bo jak powiedział dawny parafianin, który nie był tu od 10 lat: „dziś taka rocznica, że nie wypadało nie przyjechać”.

Ale na Jaryłówce i Mostowlanach nie kończymy. Zapraszamy jeszcze w kilka miejsc i na pewno do Pieszczanik. Na spacer ścieżką edukacyjno-przyrodniczą. Chyba ta lokalna inicjatywa, której koordynatorkami były Katarzyna Rogacz i Edyta Rożko,  może  być fajnym pomysłem do zrealizowania w innych miejscowościach. Daria Szarejko-Worobiej  – architektka krajobrazu z Warszawy, która korzenie ma właśnie w Pieszczanikach powiedziała: Podoba mi się inicjatywa i to, co jest wokół niej. Kiedyś miałam takie wrażenie, że ja rosnę,  a wieś zamiera, a tu od kilku lat nagle wielka odnowa, ludzie się angażują, nie uciekają do miasta tak jak kiedyś, widać, ile jest tu dziś ludzi i dzieci, które w większości są stąd. Wierzę, że wielki sens mają rozmowy, dopytywanie się o przeszłość. Hmm, przypomniałam sobie, że są też i tacy, którzy zarzucają, że w WG-HN za dużo jest o przeszłości… Chyba czas na rubrykę: „Co nie tak w lokalnej gazecie” albo „Co nie tak w gminie Gródek”…

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 października na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

 

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna

 

W tym numerze między innymi:

– Fotorelacja – uroczystości w parafii w Mostowlanach;

– Relacja z XIX Sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;

– Pytanie do Wójta: „Autobusy”;

– Sprawy samorządowe – „Sprzątanie świata 2020”;

– Aktualności – m.in. Akcja „Mała książka – wielki człowiek”, „#sadziMy”;

– Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w Pieszczanikach;

– Trzy jubileusze  w cerkwi w Mostowlanach;

– Historia parafii pw. św. Jana Teologa w  Mostowlanach;

– Rozmowa z ks. Sławomirem Jakimiukiem „Cisza mostowlańska jest kojąca”, autor-Dorota Sulżyk;

– „Kogo spotka żubr w Puszczy Knyszyńskiej?”, autor – Wiera Tarasewicz;

– Wieści z GCK – m.in. Dyrektor GCK odpowiada: „Co słychać w GCK?”, inicjatywy lokalne, Galeria na klatce schodowej;

– Informacje na temat Powszechnego Spisu Rolnego;

– Wieści szkolne- „Projekt Emocja”,

– Sport – Wiadomości z działań Gryfików oraz UKS Gródek;

– Gródeckie domy z historycznym życiorysem (10) – „Dom 10– dom przy ul. Chodkiewiczów 39”,  autor – Wiera Tarasewicz;

– „Jaryłówka” – reportaż Doroty Sulżyk;

– „Wśród Białorusinów północnego Podlasia. Reportaż sentymentalny” (cz. IV); autor- Jerzy Stanisław Grzegorczyk (Warszawa);

– „Opisz swoją wycieczkę…” -opisy wycieczek w ramach wakacyjnej akcji ogłoszonej przez WG-HN oraz Nadleśnictwo Waliły.

– Tak to było –„Wszystko o ziemniakach”, autor – Janusz Cimochowicz

– W ogrodzie i kuchni. Odcinek pięćdziesiąty czwarty – „Wu Wej Zi”, autor- Barbara Niczyporuk;

– listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram

Nr 9 (282) • WRZESIEŃ 2020
09 wrz. 2020

Nr 9 (282) • WRZESIEŃ 2020

POBIERZ PLIK w formacie PDF (17,5 MB)

Drodzy Czytelnicy! Gdyby tak wyglądały nasze pola… Spójrzcie teraz na okładkę. Chcielibyście? Podoba wam się? Widzieliście w realu? Po drodze z Gródka do Michałowa można było zobaczyć bele– niezwyczajne i nietypowe, kolorowe, pomalowane  przez Marysię Mieleszko. Zwracały uwagę i intrygowały, budząc pozytywne reakcje. Taki wakacyjny etno eksperyment, który w następnym roku być może zatoczy szersze kręgi.

Trochę dziwne to lato. Bez Siabrouskiej Biasiedy, zabaw wiejskich zdominowanych przez covidowe obostrzenia. I bez Basowiszcza, chociaż to akurat było pewne już od roku. Studenci BAS-u, czyli organizatorzy festiwalu,  uczcili rocznicę po nim ogniskiem, śpiewami i wspominaniem w Boryku. GCK w Gródku zorganizowało publiczny premierowy pokaz filmu dokumentalnego w reż. Jerzego Kaliny pt. „Basowiszcza”. Przez 30 lat lipiec to było Basowiszcza, trzeba było na nim być, chciało się na nim być. Czekaliśmy na nie w naszej gminie, zapraszaliśmy gości, to było takie gródeckie święto. Wszyscy, którzy przybyli na sobotni pokaz do amfiteatru nad zalewem w Zarzeczanach, wspominali festiwal z sentymentem, wzruszeniem i żalem, że coś się skończyło. Dziewczyny z Promyka, tradycyjnie tuż przed datą basowiszczańską wywiesiły na płotach przed barem swoją kolekcję plakatów festiwalowych. Jak uczcimy festiwal Basowiszcza za rok?

Ale mieliśmy tego lata Holi – festiwal kolorów, szalone, brudne, barwne i pełne radości warsztaty dla dzieci,  plenerowe pokazy filmów, trochę inicjatyw lokalnych, półkolonie „Lato w Teatrze” i spektakle międzynarodowego Wertepu… W porównaniu z majową, czerwcową perspektywą, to wcale niemało. Aha, i jeszcze mecze wróciły na murawę stadionu w Zarzeczanach. Już nie w barwach GKS Gryf Gródek tylko GKS Gródek. Mamy nową drużynę, o której z pasją mówią bracia Owerczukowie. Ostatnia wygrana z silną drużyną, jaką są Pogoń Łapy, dała kolejną dawkę nadziei na awans do wyższej Klasy. W imieniu zawodników, zapraszamy na mecze. I trzymamy kciuki za realizację celów.

Razem z Nadleśnictwem Waliły w ostatnim numerze ogłosiliśmy wakacyjną akcję! Osoby, które wysłały nam do końca sierpnia opis swojej wycieczki  po gminie Gródek wraz z kilkoma zdjęciami, otrzymały „Przewodnik turystyczny” wydany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku (opisy wycieczek opublikujemy w następnym numerze). Na pierwszym miejscu są wyprawy na Wyżary! Właśnie w to najbardziej reprezentacyjne turystycznie miejsce w naszej gminie pod koniec sierpnia zorganizowaliśmy rodzinną rowerową przejażdżkę dla naszych gości. Droga z Gródka przez Waliły Dwór, Waliły (tu można obejrzeć, największy w tej części Polski, głaz narzutowy), Radunin i Puszczę Knyszyńską rewelacyjna. Można wrócić tą samą trasą lub inną – dalej przez Puszczę, obok Królowego Stojła i most w Słuczance na rzece Supraśl. W ten sposób zatoczymy pętlę. A na Wyżarach wpadamy w zachwyt. My po raz kolejny, goście po raz pierwszy. Bo jezioro, kładki, mokradła, rzeźbiarskie instalacje… Miejmy nadzieję, że przed nami piękna złota jesień i jeszcze nie jeden dzień na takie wyprawy.

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 września na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna

 

W tym numerze między innymi:

– Fotorelacja – święto kolorów w Gródku;

– Relacja z XVIII Sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;

– Pytanie do Wójta: „Nowy wóz dla OSP”;

– Aktualności – m.in. IX Pielgrzymka kajakowa, Wernisaż wystawy w Supraślu, Na rzecz pomocy Kubusiowi z Hajnówki, Mieszkańcy Załuk z inicjatywą, Malowanie w Chomontowcach;

– „Filmowe Basowiszcza”;

– „Możemy odnosić zwycięstwa” – rozmowa Doroty Sulżyk z Damianem i Danielem Owerczukami o nowej drużynie GKS Gródek;

– Wieści z GCK: m.in. fotorelacja z działań wakacyjnych; projekt „Tylko się ubrudź”;

– Lato w Teatrze – Półkolonie „Wyspy”; fotorelacja, relacja pt. „Tajemnice wyspy”, „Bez oGródek o śmieciach w lesie”;

– Informacje na temat Powszechnego Spisu Rolnego;

– Gródeckie domy z historycznym życiorysem (9) – „Dom 9– dom przy ul. Chodkiewiczów 25”,  autor – Wiera Tarasewicz;

– „Wśród Białorusinów północnego Podlasia. Reportaż sentymentalny” (cz. III); autor- Jerzy Stanisław Grzegorczyk (Warszawa);

– „Jestem karpiarzem” – Rozmowa z Jackiem Latosem, autor- Dorota Sulżyk;

– Gródecki Majster część V – Wiesław Szczerbacz z Gródka, „Stolarstwo nie jest takie proste”, autor– Dorota Sulżyk;

– Tak to było –„W rocznicę II wojny światowej”, autor – Janusz Cimochowicz

– W ogrodzie i kuchni. Odcinek pięćdziesiąty trzeci – „Gdy jesieni jeszcze nie ma, a lato umiera”, autor- Barbara Niczyporuk;

– listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram


Page 1 of 512345