Aktualności w GCK


WIELKANOC 2025
17 kw. 2025

WIELKANOC 2025

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy, aby kultura wypełniała Wasze serca radością, inspiracją i pięknem. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie spokój, nadzieję i twórczą energię do realizacji marzeń.

З нагоды Вялікадня жадаем, каб культура напоўніла вашы сэрцы радасцю, натхненнем і прыгажосцю. Няхай гэты асаблівы час прынясе мір, надзею і творчую энергію для рэалізацыi вашых мар.

Dyrektor i pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Gródku

Дырэхтар ды супрацоўнікі гміннага цэнтра культуры ў Гарадку

Facebookyoutubeinstagram

Nr 4 (329) • KWIECIEŃ 2025
17 kw. 2025

Nr 4 (329) • KWIECIEŃ 2025

Gazeta w formacie PDF (dostępna pod koniec miesiąca)

Drodzy Czytelnicy!

30 lat temu ukazał się 1 numer luty-marzec 1995 r. z takim oto wstępniakiem:

Witamy!

W kiosku „Ruchu” naprzeciwko Urzędu Gminy leżą różne gazety. Rzadko piszą w nich o nas, mieszkańcach Ziemi Gródeckiej. Jeśli już, to z powodu strzelaniny na granicy albo pożaru lub innych tragedii. A przecież dzieje się tu tyle innych rzeczy, o których gazety warszawskie i białostockie nie napiszą, bo mają inny charakter. Właśnie dlatego większość gmin ma swoje gazety, gdzie można przeczytać o najbliższych sąsiadach, o poczynaniach miejscowych władz. Próby wydawania lokalnej gazety czyniono też w Gródku. 5 lat temu ukazało się kilka numerów pisma „Hołas Haradka”, pod koniec ubiegłego roku gminna Komisja Oświaty i Kultury wydała próbny numer „Wiadomości Gródeckich-Haradockich Nawinau”. Nasz samorząd zdecydował, że Gródek powinien mieć jednak gazetę z prawdziwego zdarzenia. Będą nią właśnie „Wiadomości Gródeckie-Haradockija Nawiny”, których pierwszy numer trzymacie Państwo w swoich rękach. „WG” chcą być pismem ciekawym i pożytecznym, dlatego będziemy w nim opisywać bieżące wydarzenia w gminie, jej historię i kulturę. Nie zabraknie rozrywki i humoru. Niektóre teksty, aby zachować i uszanować tradycję narodową wielu mieszkańców naszej gminy, będziemy publikować po białorusku („polskimi literami”).

To ogromny sukces, że nasza gazeta skończyła 30 lat. Myślę, że większość  w naszej gminie tak o niej mówi – nasza gazeta, często dodając – gródecka. Ile treści z tego felietonu jest aktualnych po tych trzech dekadach? Złote lata dla prasy lokalnej już dawno za nami, w sąsiednich gminach nie ma dziś takiej gazety jak nasza. Zresztą, takiej gazety lokalnej jak nasza, nigdy nie było. Jej dwujęzyczność sprawiała, że wyróżniała się na rynku wydawniczym. Dbali o to szczególnie Leon Tarasewicz i wieloletni redaktor naczelny Jerzy Chmielewski, którzy odegrali najważniejszą rolę przy narodzinach „WG-HN” i ich rozwoju. Dziś chyba częściej niż dawniej publikujemy teksty, wypowiedzi rozmówców nie „cyrylicą” tylko, jak to w powyższym tekście napisano – po białorusku „polskimi literami”, w haradockiej haworce.  Nadal opisujemy bieżące wydarzenia naszej gminy, nie zapominamy o tekstach dotyczących historii Ziemi Gródeckiej. Duży nacisk stawiamy na rozmowy z gródczanami i pomimo już tylu wydanych numerów, mamy o kim pisać. Do tematu 30-lecia wrócimy w następnym  numerze.

Równiutko 10 lat temu pracowałam nad  swoim pierwszym numerem WG-HN jako redaktorka naczelna. Pochylaliśmy się z Radkiem Kuleszą nad naszym pierwszym składem i łamaniem, czyli przygotowaniem gazety do druku. To był wielkanocny numer, a marcowo-kwietniową okładkę zrobiliśmy z ciekawym zdjęciem roztopów na Supraśli i cerkwią w tle. Pojawiło się kilka skarg, że przecież Wielkanoc i na okładce musi być akcent świąteczny. I od tego momentu zawsze jest, chociaż niełatwo wymyślać co roku coś innego. W tym roku ułożyłyśmy z Marysią Mieleszko pisanki w krokusach w ogrodzie Lilii Popławskiej.

Kochani Czytelnicy! Spokojnego i zdrowego świętowania Wielkanocy, „Wialikadnia”! Wielu radosnych chwil, serdecznych spotkań rodzinnych oraz odpoczynku od zgiełku codzienności.

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 kwietnia na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

 

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna „WG-HN”

W tym numerze między innymi:

– Życzenia świąteczne;

Felieton wstępny redaktorki naczelnej;

Relacja z X sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym;

– Inwestycje drogowe w gminie Gródek;

– Przybywa żubrów w Puszczy Knyszyńskiej;

– WG-HN pyta, Wójt Odpowiada: Powstaje nowa Rada w gminie Gródek;

– „Bardziej zaakcentować potrzeby seniorów” – rozmowa z Walentyną Trochimczyk, prezeską stowarzyszenia Aktywny senior;

– „Ludzie potrzebują pomagać” – rozmowa z o. Radosławem Kondraciukiem, proboszczem parafii w Królowym Moście i dyrektorem ośrodka Eleos;

– Jubileusz 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego;

Wieści z GCK:  8 marca na słodko i na wesoło; konkurs „Bajkowa Piosenka”; Nowe meble i wyposażenie dla GCK; Szkolenie z pisania projektów społecznych; kubki z nowym wzorem;

– Wieści z Biblioteki: Hej młodzi odkrywcy i pasjonaci nowych technologii!; Szkolenie z kompetencji cyfrowych w Bibliotece publicznej w Gródku;

– „Sport jest ważny” – rozmowa z grupką chłopaków;

– „Mam głód poznawania nowych rzeczy” – rozmowa ze Stanisławem Dąbrowskim z Sofipola – człowiekiem wielu pasji;

– Wałaczobniki;

– Historyczne Impresje o Ziemi Gródeckiej i jej mieszkańcach (18), Majątek Mieleszki;

– Informacje z GOPS;

W ogrodzie i kuchni: Odcinek dziewięćdziesiąty siódmy. Wertykulacja, czyli wiosenne prace na trawniku;

– Ekologiczne sprzątanie;

– 1,5 % podatku dla dzieci i dorosłych z naszej gminy;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

Redaktorka naczelna WG-HN Dorota Sulżyk

Facebookyoutubeinstagram

15 kw. 2025

SPRZEDAŻ SAMOCHODU

Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Gródku ogłasza nieograniczony, pisemny przetarg ofertowy na sprzedaż samochodu osobowy Volkswagen LT 35.

  1. Opis przedmiotu sprzedaży:

Marka: Volkswagen

Model: LT 35

Rok produkcji: 2003

Nr nadwozia: van

Moc/pojemność silnika: 2461,00 cm3

Moc silnika: 70 kW

Przebieg: 419 680 mil

Nr rejestracyjny: BIA 25536

Liczba miejsc siedzących: 9

Data ważności przeglądu technicznego: brak aktualnego przeglądu technicznego pojazdu

Data ważności ubezpieczenia: 03.12.2025 r.

Pozostałe informacje: częściowo niesprawny – kalkulacja naprawy stanowi załącznik nr 2 do niniejszego ogłoszenia.

  1. Cena wywoławcza wynosi: 2 500,00zł
  2. W przetargu mogą brać udział osoby fizyczne i prawne.
  3. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest pisemne złożenie oferty (osobiście lub drogą pocztową/kurierską), której wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia. Ofertę należy złożyć do dnia 29.04.2025 r. do godz. 14:00 w siedzibie Gminnego centrum Kultury w Gródku w zamkniętej kopercie opatrzonej opisem: „Przetarg na sprzedaż samochodu osobowego VW LT35” z dopiskiem: nie otwierać przed 30.04.2025 r.
  4. Otwarcie ofert nastąpi dnia 30.04.2025 r. o godz. 9:00 w siedzibie Gminnego Centrum Kultury w Gródku, ul. A. i G. Chodkiewiczów 4, 16-040 Gródek, pokój nr 11.
  5. Nabywcą zostanie uczestnik, który zaoferuje najwyższą cenę zakupu samochodu spośród ofert nie podlegających odrzuceniu, biorących udział w postępowaniu. Oferowana cena powinna być co najmniej równa cenie wywoławczej. W przypadku, gdy kilku oferentów zaoferowało tę samą cenę, przetarg zostanie przeprowadzony w formie aukcji między tymi oferentami. O miejscu i terminie aukcji zostaną powiadomieni oferenci, którzy złożyli równorzędne oferty.
  6. Informacje dotyczące odrzucenia oferty: oferta podlega odrzuceniu, jeżeli została złożona po wyznaczonym terminie, w niewłaściwym miejscu, a także gdy nie zawiera danych i dokumentów wskazanych w ogłoszeniu lub są one niekompletne, nieczytelne lub budzą inne wątpliwości, zaś złożenie wyjaśnień mogłoby prowadzić do uznania jej za nową ofertę. O odrzuceniu oferty niezwłocznie zawiadomiony zostanie oferent.

Sprzedający zastrzega sobie, ze przysługuje mu prawo zamknięcia przetargu bez wybierania którejkolwiek oferty, bez podania przyczyn.

  1. Przystąpienie do przetargu oznacza zaakceptowanie warunków niniejszego przetargu.
  2. Uczestnicy przetargu nie mogą podawać ceny niższej niż określona cena wywoławcza.
  3. Oferta zawiera dane oferenta i informację na temat ceny, po jakiej chciałby dokonać zakupu.
  4. Do zadań nabywcy należeć będzie odbiór samochodu z miejsca parkowania (plac przy GCK w Gródku) we własnym zakresie.
  5. Każdy uczestnik składa tylko jedną ofertę.
  6. Kryterium wyboru ofert jest wyłącznie cena.
  7. Brak możliwości zmiany złożonej oferty.
  8. Wydanie przedmiotu przetargu nastąpi po uiszczeniu przez nabywcę zaoferowaną cenę w przetargu na konto GCK w Gródku, na podstawie otrzymanej faktury.
  9. Szczegółowe informacje można uzyskać w GCK w Gródku lub pod nr. tel. 857180136 w godzinach pracy instytucji. Samochód będący przedmiotem przetargu można oglądać na placu przy budynku GCK w Gródku, w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach pracy GCK, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu.

 

Do pobrania:

Ogłoszenie o sprzedaży samochodu (format PDF, 512 kb) – POBIERZ

 

 

Facebookyoutubeinstagram

26 mar 2025

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA WYŁĄCZNOŚĆ W ZAKRESIE SPRZEDAŻY NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH DO 4,5 % ORAZ ORGANIZACJI GASTRONOMII PODCZAS IMPREZY PLENEROWEJ „XXV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SIABROUSKAJA BIASIEDA”

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA WYŁĄCZNOŚĆ W ZAKRESIE SPRZEDAŻY NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH DO 4,5 % ORAZ ORGANIZACJI GASTRONOMII PODCZAS IMPREZY PLENEROWEJ
„XXV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SIABROUSKAJA BIASIEDA”

Gminne Centrum Kultury w Gródku zaprasza do składania ofert na wyłączność w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych do 4,5 %  oraz organizacji gastronomii.

  1. ORGANIZATOR

Gminne Centrum Kultury w Gródku

Ul. A. i G. Chodkiewiczów 4

16-040 Gródek

NIP: 966 18 94 163

  1. PRZEDMIOT

Obsługa imprezy plenerowej pn.: „XXV Międzynarodowy Festiwal Siabrouskaja Biasieda” w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych oraz organizacji gastronomii.

Termin imprezy: 26 LIPCA 2025 r. w godz. 17.00 – 1.00

Miejsce imprezy: AMFITEATR NAD ZALEWEM W ZARZECZANACH

Teren przeznaczony pod wyłączność: ok. 320 m2 obok sceny

  1. KRYTERIA OCENY OFERT:

Organizator dokona oceny ofert na podstawie kryterium 100 % ceny jaką Oferent jest w stanie zapłacić Organizatorowi za możliwość organizacji na wyłączność części gastronomii i sprzedaży napojów alkoholowych do 4,5 % podczas wydarzenia pn.: „XXV Międzynarodowy Festiwal Siabrouskaja Biasieda”.

  1. WYKAZ PREFEROWANYCH STOISK GASTRONOMICZNYCH I HANDLOWYCH:
  • Oferent zobowiązuje się do dystrybucji niżej określonych produktów na zasadzie wyłączności w czasie trwania imprezy:
  1. dania z grilla i rożna (tj. kiełbaski, szaszłyk, kaszanka, bigos, karkówka itp).
  2. stoisko z piwem co najmniej jednej dowolnej marki posiadające min. 4 roolbary – sprzedaż wyłącznie w jednorazowych kubkach – po uprzednim uzyskaniu jednorazowego zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
  • Oferta powinna uwzględniać zadaszone (np. parasole) i ogrodzone miejsce dla konsumentów (min. 70 miejsc siedzących – stoliki, ławki, parasole oraz ewentualnie stoliki barowe).
  1. ZAKRES OBOWIĄZKÓW OFERENTA:
  • Oferent zobowiązany jest do uzyskania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych do 4,5 % na terenie imprezy.
  • Oferent zobowiązany jest do posiadania aktualnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzoną działalnością (które należy okazać w dniu podpisania umowy).
  • Oferent jest zobowiązany do posiadania:
  1. Sprawnych, wysoko wydajnych instalacji urządzeń elektrycznych i gazowych zgodnych z aktualnymi normami bezpieczeństwa oraz przepisami BHP;
  2. Aktualnego pozwolenia, w tym stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na prowadzenie swojej działalności oraz niezbędnej wiedzy i doświadczenia i potencjału technicznego, a także dysponowania odpowiednim personelem, który umożliwi prawidłowe wykonanie zadań, o których mowa w zaproszeniu;
  3. wszelkich zezwoleń, atestów, niezbędnych do prowadzenia działalności w zakresie swoich usług i prowadzonej działalności, w tym zapewnienie zgodności działalności z przepisami ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
  • Oferent zobowiązany jest do posiadania urządzeń typu grill, rożen, patelnia tylko i wyłącznie tradycyjnych lub gazowych. Nie dopuszcza się używania urządzeń elektrycznych znacznie obciążających sieć. Dopuszczane urządzenia elektryczne: oświetlenie, kasy fiskalne, lodówki – chłodziarki, czajniki, roolbary.
  • Oferent zobowiązany jest do sprzedaży napojów alkoholowych, bezalkoholowych oraz potraw wyłącznie w opakowaniach i naczyniach jednorazowych.
  • Oferent zobowiązany jest do obsługi punktów gastronomicznych w godzinach trwania imprezy.
  • Oferent zobowiązany jest do ustawienia na terenie zadaszonego miejsca dla konsumentów koszy (po zakończeniu sprzedaży pozostawienie zawiązanych worków z odpadami dla Organizatora)
  • Oferent zobowiązany jest do zachowania czystości w punkcie handlowym i w jego bliskim sąsiedztwie, podczas imprezy oraz po jej zakończeniu.
  • Oferent zobowiązany jest do ustanowienia urządzeń sprawnych technicznie, czystych i estetycznych oraz zapewnienia bezpiecznego korzystania z nich.
  • Oferent zobowiązany jest do posiadania podręcznego sprzętu gaśniczego, ustawionego przy punkcie gastronomicznym.
  • Oferent zobowiązany jest do przestrzegania postanowień Organizatora w zakresie zapewnienia porządku i bezpieczeństwa przebiegu imprezy oraz przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 616.) w tym w szczególności przestrzegania zakazu wnoszenia broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych, napojów alkoholowych (z wyłączeniem alkoholu do 4,5 %), środków odurzających lub substancji psychotropowych.
  • Oferent jest zobowiązany do wpłaty na konto Organizatora zaoferowanej ceny za wyłączność po podpisaniu umowy – najpóźniej do dnia 21 lipca 2025 r.
  • Za wszelkie szkody wynikające z niewłaściwego użytkowania przez Oferenta udostępnionego terenu odpowiada Oferent.
  1. ZAKRES OBOWIĄZKÓW ORGANIZATORA :
  • Organizator zapewni w trakcie trwania imprezy występy artystyczne na scenie. Program imprezy udostępniony będzie na stronie internetowej od 25.07.2025 r. Gwiazdą wieczoru wydarzenia będzie Cleo.
  • Organizator zapewni dostęp do:
  1. wody pitnej (pompa typu abisynka przy wiacie z przodu sceny)
  2. energii elektrycznej (przyłącze prądowego o mocy do 20kW
  • Organizator zapewni ustawienie przenośnych toalet dla uczestników imprezy.
  • Organizator zastrzega sobie prawo do umieszczania stoisk z potrawami regionalnymi z degustacją i sprzedażą m.in. przez Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia z terenu gminy Gródek.
  • Organizator nie ponosi odpowiedzialności za odwołanie imprezy z przyczyn od niego niezależnych.
  1. TERMIN I MIEJSCE SKŁADANIA OFERT:

Zgłoszenie stoiska gastronomicznego/handlowego należy składać na załączonym formularzu zgłoszeniowym w pokoju nr 13 Gminnego Centrum Kultury w Gródku, ul. A. i G. Chodkiewiczów 4, 16-040 Gródek osobiście lub za pośrednictwem poczty do dnia 02.04.2025 r. (włącznie – data wpływu do Organizatora). Organizator dopuszcza możliwość składania zgłoszeń drogą elektroniczną na adres: rkulesza@gckgrodek.pl.

  1. DOKUMENTY NIEZBĘDNE DO OFERTY:
  • Wypełniony formularz Oferty Stoiska Gastronomicznego (załącznik nr 1);
  • Aktualny wydruk z Krajowego Rejestru Sądowego lub z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej potwierdzający dopuszczenie do obrotu gospodarczego w zakresie objętym ofertą.
  1. UWAGI
  • Oferty złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
  • Oferent może przed upływem terminu składania ofert zmienić lub wycofać swoją ofertę.
  • W toku badania i oceny ofert Organizator może żądać od Oferentów wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert.
  • Oferent, którego oferta zostanie zaakceptowana zobowiązany jest do zawarcia umowy w terminie i miejscu wskazanym przez Organizatora (informacja o zawarciu umowy zostanie przekazana z co najmniej 3 dniowym wyprzedzeniem).
  • W przypadku nie przystąpienia do zawarcia umowy, Organizator zwolni rezerwację miejsca handlowego i zaprosi do zawarcia umowy następnego w kolejności Oferenta.
  • Organizator zastrzega sobie prawo zrezygnowania z usług danego przedsiębiorcy podczas trwania imprezy w przypadku, gdy jego stoisko budzi znaczne zastrzeżenia natury estetycznej lub faktyczna oferta organizacji stoiska gastronomicznego lub handlowego różni się od oferty złożonej w odpowiedzi na zaproszenie.
  • Składane oferty mają charakter jawny i nie podlegają zwrotowi oferentowi.
  • Jeżeli żadna z ofert nie będzie spełniała oczekiwań Organizatora, zastrzega on sobie prawo do:
  1. Zamknięcia zapytań ofertowych bez wyłonienia Oferenta,
  2. Ogłoszenia nowego zapytania ofertowego,
  3. Unieważnienia postępowania ofertowego bez podania przyczyny.
  • Osobą do kontaktu w ramach niniejszego zaproszenia jest Radosław Kulesza tel. 791 037 601, e-mail: rkulesza@gckgrodek.pl (istnieje możliwość wizji lokalnej miejsca przed złożeniem ofert)

 

Magdalena Łotysz

DYREKTOR GMINNEGO CENTRUM KULTURY

W GRÓDKU

 

DO POBRANIA:

  1. WYBÓR (format PDF, 529 kb)
  2. ZAPROSZENIE (format PDF, 443 kb)
  3. FORMULARZ OFERTOWY (format DOCX, 16 kb)
Facebookyoutubeinstagram

DOTACJA
18 mar 2025

KOLEJNE DOFINANSOWANIE

Nasz wniosek pn. „Zakup wyposażenia na potrzeby prowadzenia edukacji kulturalnej w GCK” złożony do programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Infrastruktura Domów Kultury 2025 został oceniony pozytywnie! Środki w kwocie 50 000 zł trafią do Gminnego Centrum Kultury w Gródku. Projekt autorstwa naszej Dyrektorki Magdaleny Łotysz zajął 14. miejsce na 876 wniosków! Po raz kolejny jesteśmy w czołówce.
A co my z tym zrobimy? Umeblujemy i wyposażymy pokój na strychu! Mieścić się tam będzie pracownia prac manualnych i kreatywnych, wyposażona w m.in.: maszyny do szycia, ramy tkackie, grawer laserowy, czy urządzenia do scrapbookingu i pirografii. Ponadto hol na parterze wzbogaci się o stoły warsztatowe oraz zabudowę meblową z przeznaczeniem dla grup mających swoje spotkania w naszym domu kultury.
Po co to wszystko? To wszystko dla Was – mieszkańców naszej gminy. To Wy będziecie uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach w „zapomnianym pokoju”, który do tej pory wyglądaj bardziej jak zbiór wszelakich przedmiotów, niż pracownia. Polepszy się komfort zajęć i nie ukrywając zyskamy kolejną przestrzeń do działania. Natomiast hol na parterze wzbogaci się o cenne miejsca do przechowywania rzeczy przez m.in. Stowarzyszenie Aktywny Senior w Gródku, czy Koło Gospodyń Wiejskich w Gródku.
Cieszymy się, że 50 000 zł trafi właśnie do nas, przy wkładzie własnym 13 000 zł. Ze środków z naszego budżetu nigdy nie byłoby nas stać na takie „zakupy”.
Facebookyoutubeinstagram

Nr 3 (328) • MARZEC 2025
12 mar 2025

Nr 3 (328) • MARZEC 2025

POBIERZ W FORMACIE PDF, 10 MB

Drodzy Czytelnicy!

Rock plus ludowość. Luty upłynął nam pod znakiem muzycznych jubileuszy. Najpierw swój jubileusz na scenie domu kultury świętowała Rima. Bardzo liczną publiczność ściągnęła wyjątkowa okazja – wydarzenie koncert „Rima 25 lat after”. Fani czekali na ich koncert 13 lat! Właśnie 25 lat temu grupa bardzo młodych chłopaków z Gródka, których Andrzej Popławski nazwał „bandą naprawdę uzdolnionych muzyków”, założyła białoruską rockową kapelę. W historii naszej miejscowości nie było takiego rockowego zespołu jak Rima ani wcześniej, ani później. I chociaż ostatni koncert zagrali 13 lat temu, to przez swoje lata muzykowania uzbierał im się pokaźny dorobek. Tuż przed jubileuszowym koncertem udało mi się porozmawiać ze wszystkimi członkami Rimy. Zapytałam ich, jak wspominają granie w zespole, jak potoczyły się ich losy, czym się teraz zajmują, czym jest dla nich jubileuszowy koncert.

Tydzień później, w sobotę, 22 lutego na tej samej scenie w GCK w Gródku uroczyście odświętowaliśmy jubileusze dwóch działających przy gródeckim domu kultury muzycznych zespołów. Rozśpiewany Gródek skończył 70 lat, a Jesienny Liść – 30. Z tej okazji GCK wydało jubileuszową płytę pt. „Sionnia świata u nas. Z pieśniaj praz życcio”, która miała swoją premierę w dniu święta. Warto dodać, że płyta została nagrana w studiu GCK- pracował nad tym Grzesiek Karpowicz, a Radek Kulesza zaprojektował okładkę i wykonał zdjęcia. Płyta była prezentem dla zespołów, otrzymali ją również  wszyscy obecni na tym uroczystym i wzruszającym wydarzeniu.

Zima już się chyba skończyła, chociaż pamiętam, jak w marcu potrafił wyskoczyć minus dwudziestostopniowy mróz. Mamy w tym numerze jeszcze trochę zaśnieżonych fotek. Akurat przysypało delikatnym śnieżkiem naszą gminę, kiedy grupa rekonstrukcyjna „Trzaskawica” rozbiła w lutym weekendowy obóz w naszej puszczy na terenie Nadleśnictwa Waliły. Na temat Borsuczej Nory mówi prezes  Podlaskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych  „Trzaskawica” Mariusz Konieczny, który od pewnego czasu jest mieszkańcem naszej gminy. Tego rodzaju wydarzenie pozwala uczestnikom na głębsze zrozumienie i doświadczenie życia w warunkach historycznych. Przemierzając las w średniowiecznych strojach, budując obozowisko  wzbogacają swoją wiedzę i umiejętności związane z rekonstrukcją średniowiecza. Co do zdjęć, mamy też dworek profesora Wojciecha Sobańca w Wierobiach w zimowej aurze.

Ale zostawmy zimę, kwiatów nam trzeba na zbliżającą się wiosnę i Dzień Kobiet. „Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów” powiedział Pierre de Branton.  Kochane Czytelniczki, z okazji Waszego święta życzymy mnóstwo radości, uśmiechów, spełnienia marzeń, niegasnącego zapału w odkrywaniu swoich najskrytszych pasji. Niech każdy dzień będzie powodem do świętowania. I niech w Waszych ogrodach, na balkonach  kwitną najpiękniejsze kwiaty.

A wracając do tematu jubileuszy… Naszej gazecie stuknęła 30-tka! Do tematu wrócimy w kolejnych numerach. A póki co, podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 marca na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

W tym numerze między innymi:

– Felieton wstępny redaktorki naczelnej;

– Relacja z IX sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym;

– Problem bezdomności zwierząt w Gminie Gródek;

– Aktualności: II Forum KGW, Klub Karate;

– Rozśpiewane jubileusze (70-lecie Rozśpiewanego Gródka i 30-lecie Jesiennego Liścia);

– „Lubimy śpiewać” – Rozmowa z członkiniami Rozśpiewanego Gródka;

– „Bardzo czekamy na te nasze środy” – Rozmowa z członkiniami zespołu Jesienny Liść;

– Fotorelacja z Jubileuszy zespołów;

– Wieści z GCK: Sukcesy naszych zespołów, Ferie z GCK, plakaty informacyjne;

– Wieści z Biblioteki: Spotkanie ze Stanisławem Dąbrowskim, Filia Biblioteki w Załukach;

– Wieści szkolne: Sukcesy uczennic na „Międzynarodowym Konkursie Rodnaj Mowy”;

– Walentynkowy Bal Charytatywny;

– Relacja i fotorelacja wydarzenia „Rima 25 lat after”;

– „Chłopcy z Rimy” – Rozmowy z członkami zespołu Rima;

– „Borsucza Nora” – Rozmowa z Mariuszem Koniecznym, prezesem „Trzaskawicy”;

– „Wierobie – zaścianek na kresach”;

– Informacje z GOPS;

– W ogrodzie i kuchni: Odcinek dziewięćdziesiąty szósty. Imbir lekarski;

– 1,5 % podatku dla dzieci i dorosłych z naszej gminy;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

Redaktorka naczelna WG-HN Dorota Sulżyk

Facebookyoutubeinstagram

Nr 2 (327) • LUTY 2025
20 lut 2025

Nr 2 (327) • LUTY 2025

GAZETA W FORMACIE PDF (12 MB) – POBIERZ

Drodzy Czytelnicy!

Tegoroczny finał WOŚP-u w naszej gminie zamknęliśmy kwotą  50 699,77 zł. Nasi mieszkańcy jak co roku okazali swoje ogromne serca. Gródczanie, jesteście wspaniali! Cieszymy się, że znowu mogliśmy wspólnie zagrać z największą Orkiestrą świata.  Ogromny szacunek należy się wszystkim kwestującym w Gródku i gminnych wsiach  małym wolontariuszom i ich opiekunom. Tego dnia wolontariusze wysłuchali wielu historii od wrzucających datki na temat korzystania w szpitalach ze sprzętu z naklejonymi serduszkami WOŚP.

Zaginął nam kot, chcemy kupić ogórki, sprzedać stary stół, zdobyć najnowszy rozkład Voyagera, dowiedzieć się, kiedy droga będzie przejezdna … Co robimy? Oczywiście korzystamy z  facebookowej grupy [Gmina Gródek] Aktualności, ogłoszenia, ciekawostki… popularnie zwaną po prostu Gmina Gródek. Bardzo szybko znajdują się chętne osoby do udzielenia odpowiedzi. W ubiegłym roku po pół godzinie od zamieszczenia informacji  o chęci przygarnięcia kotka, byłam już właścicielką małego czarnego Maciusia. Grupa (Gminnego Centrum Kultury w Gródku) istnieje już od 7 lat! Jej administratorem jest Radek Kulesza, który podaje, że grupa pod koniec roku liczyła 6 885 osób (w 2024 r. przybyło  prawie 1 000 nowych członków). W 2024 roku zamieszczono 5 601 postów i 8 954 komentarzy.

A skoro o cyfrach mowa, przygotowaliśmy Wam statystyki  z ewidencji ludności i USC w Gródku związane z naszą gminą za poprzedni rok. I tak, w gminie Gródek mamy 4852 mieszkańców, w Gródku – 2211. Jakie imiona nadawano dzieciom, ile ślubów zawarto, ile osób zameldowało się? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w artykule.

Bardzo się ucieszyłam, kiedy zaproszenie do wywiadu przyjęła pani Izabela Dąbrowska, aktorka znana m. in. z filmu „Blondynka”, której dziadkowie i mama pochodzą z Kołodnego.  Z ogromnym sentymentem opowiadała o wakacjach u dziadków, o zawodzie aktora, o tym, co w życiu ważne i swoich częstych w ostatnich dwóch latach powrotach do ukochanej wsi. „Czuję się wtedy zaopiekowana tym miejscem. Dużo wody w Płosce upłynęło od czasu jak bywałam tu jako dziecko, ale wciąż jest tu coś w tym powietrzu, spokoju, ciszy, że ja tu się regeneruję, odpoczywam. Wracam do domu.” Jestem bardzo wdzięczna za to spotkanie.

Kilka lat temu w Grzybowcach zamieszkały Słodziaki. I w centrum Gródka tuż obok Top Marketu pojawił się food truck ze smakołykami. „Jak do tego doszło?” My wiemy, przeczytacie o tym w naszym kolejnym wywiadzie. A autor słynnego cytatu zostawił na ścianie lokalu swój autograf.

Nie zapomnijcie o tym, że przeróżne niepotrzebne tkaniny, ubrania od 1 stycznia zawozimy do PSZOK w Gródku. Piszemy o tym w tym numerze. Zapytałam kilka osób o to, co robią ze zbędnymi ubraniami. Może ich pomysły będą dla Was inspirujące?

W tym numerze między innymi:

Felieton wstępny redaktorki naczelnej;

– Relacja i fotorelacja z 33. Finału WOŚP w Gródku;

Relacja z VIII sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym;

– Plan działań inwestycyjnych na 2025 rok w Gminie Gródek;

– Stare ubrania, tekstylia do PSZOK-u w Gródku;

– Prośby o wsparcie;

– Aktualności: Warsztaty pieczenie prosfor; Babka ze Słuczanki za Sylwestrze w Polsacie;

– 2024 rok – statystyki z ewidencji ludności i USC Gródek;

– Relacja i fotorelacja z Wieczoru Kolęd;

Wieści z GCK:  Będziemy mieć Izbę Pamięci Gminy Gródek, zaproszenia na wydarzenia;

– Gryfik Cup 2025 – edycja zima;

– „Lubię tu wracać” – Rozmowa z aktorką Izabelą Dąbrowską;

– Historyczne Impresje o Ziemi Gródeckiej i jej mieszkańcach (17) – W Gminie Gródek po 1887 r., historyczna mapa;

„Słodziaki” – Rozmowa z Robertem i Beatą Rudź;

W ogrodzie i kuchni: Odcinek dziewięćdziesiąty piąty. Bielenie drzew owocowych;

– 1,5 % dla dzieci i dorosłych z naszej gminy;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

Redaktorka naczelna WG-HN Dorota Sulżyk

Facebookyoutubeinstagram

KONKURS “BAJKOWA PIOSENKA”
17 lut 2025

KONKURS “BAJKOWA PIOSENKA”

Zapraszamy do wzięcia udziału w trzeciej edycji konkursu pn. Bajkowa piosenka. W konkursie mogą brać udział soliści, duety oraz zespołu, które przygotują i zaprezentują na scenie wybraną przez siebie piosenkę z bajki. Zgłoszenia do udziału w konkursie należy dostarczyć osobiście do Gminnego Centrum Kultury do dn. 7.03.2025 r. Przesłuchania konkursowe: 14 marca 2025 r. o godz. 16.00, s. widowiskowa GCK Regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne są w GCK oraz na stronie www.gckgrodek.pl.

Karta zgłoszeniowa, RODO, 170kb PDF – POBIERZ

Regulamin konkursu, 136kb, PDF – POBIERZ

Facebookyoutubeinstagram

DOTACJA MSWIA
20 sty 2025

DOTACJA MSWIA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało dotacje celowe na realizację w 2025 r. zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych.
Dziękujemy! 🙂 Spotkamy się na jubileuszowej edycji Siabrouskaj Biasiedy oraz wspólnych zabawach 🙂
Facebookyoutubeinstagram

DOFINANSOWANIE
30 gru 2024

DOFINANSOWANIE

Dobre wieści na koniec roku. Izba Pamięci Gminy Gródek to już pewne! Nasz wniosek do programu „Izby Pamięci” – etap II został rozpatrzony pozytywnie i otrzymał kwotę u którą się ubiegaliśmy: 172 622 zł. Projekt sporządzony przez naszą Dyrektorkę Magdę Łotysz zajął 3 miejsce na liście wniosków z całej Polski. Co w ramach tego? Między innymi wyremontujemy pomieszczenie, zakupimy niezbędne meble i sprzęt audiowizualny, a nawet postawimy prawdziwy piec kaflowy! 🙂
Narodowy Instytut Muzeów dziękujemy 🙂
Autorką wizualizacji jest Justyna Bagniuk.
Facebookyoutubeinstagram


Page 1 of 1912345...10...Last »