Nr 7-8 (312) • LIPIEC-SIERPIEŃ 2023
24 lip 2023

Nr 7-8 (312) • LIPIEC-SIERPIEŃ 2023

GAZETA W FORMACIE PDF (6 MB) – POBIERZ

Byłam chyba w V lub VI klasie podstawówki jak pojechaliśmy wszyscy na odsłonięcie pomnika w Popówce. Pamiętam biel pomnika, który na tamte czasy robił ogromne wrażenie – swoją wielkością i sugestywnością. Smukła kobieta trzymająca zsuwające się z ramion ciało dziecka. To chyba wtedy po raz pierwszy usłyszałam historię dziewczynki Lizy, która jako jedyna uratowała się z całej tragedii, zdążyła uciec, ukrywając się na polu w zbożu. Zginęła jej cała rodzina i wszyscy sąsiedzi, wieś doszczętnie spalono. Była na odsłonięciu pomnika, to pamiętam jak przez mgłę, na początku lat 80. Miała około 50 lat. Nie wiem, jak potoczyło się jej życie od momentu, kiedy 3 lipca 1943 r. przekroczyła w śmiertelnym strachu granicę wsi…

Ta biel pomnika przez wiele lat była widoczna z szosy bobrownickiej. Potem nagle zauważyłam, że ściana lasu całkowicie ją zasłoniła. Pomnik zszarzał po latach, dlatego miło się zaskoczyłam w dniu 80. rocznicy pacyfikacji wsi, widząc go w o wiele lepszym stanie. Dwa lata temu podczas Święta Zmarłych na facebooku dwie siostry z pobliskich Pieszczanik wstawiły zdjęcia, sprzątały przy pomniku, zapalały znicze, jak się dowiedziałam, robiły to od lat. Jedna z nich – Patrycja Karłów  podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy pacyfikacji wsi  przeczytała swoje wiersze o Popówce:  „[…] Wam w tych lasach miejsca zbrakło /Dobrym ludziom dobrzy ludzie/ Życie oddali/ A dziś pomnik/ Parę zniczy/ Lecz dopóki ogień płonie/ Lud z Popówki będzie wieczny”. Najważniejsze, że młodzi mieszkańcy Pieszczanik, wsi, w której wiele rodzin straciło swoich bliskich pamiętnego 3 lipca, pamiętają o Popówce.

Właśnie o takich wydarzeniach pisaliśmy, piszemy i będziemy pisać w Wiadomościach Gródeckich, które są naszą gminną kroniką. W maju zwróciliśmy się do Was z prośbą o wypełnienie internetowej ankiety poświęconej wydawaniu naszego miesięcznika. W tym numerze publikujemy wyniki. 153 osoby pochyliły się nad pytaniami. To naprawdę dużo! Dziękujemy pięknie. Zdajemy sobie sprawę, że na pytania odpowiadały głównie osoby korzystające z Internetu, wśród których odsetek starszych osób jest niewielki. A wiemy, że w gronie naszych czytelników jest bardzo dużo ludzi w tym wieku. Według ankiety aż 43,1% czytelników to osoby w wieku 36-50 lat.

W ankiecie zamieściliśmy 2 pytania otwarte: Czego brakuje Ci w WG-HN? Co byś zmienił (zmieniła)? oraz Czy Twoim zdaniem nasza gazeta jest potrzebna mieszkańcom, ludziom związanym z gminą Gródek? Tego typu pytania wymagają zastanowienia się i nie są raczej lubiane przez ankietowanych. Tym bardziej cieszy nas to, że pojawiło się tak dużo odpowiedzi. Większość z nich jest uzasadniona, niektóre z nich rozbudowane. To chyba znaczy, że gazeta jest Wam bliska. To dla nas naprawdę budujące i dające wiarę, że to, co robimy ma sens. Ale zdajemy sobie sprawę, że musimy wprowadzać zmiany. Wasze ulubione teksty to informacje o bieżących wydarzeniach  oraz wywiady z ludźmi z naszej gminy, których jak zwykle, nie brakuje w tym numerze.

Z kolejnym numerem spotkamy się dopiero we wrześniu. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 sierpnia na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna WG-HN

– Relacja i fotorelacja z wydarzenia 80 lat po pacyfikacji wsi Popówka;

– Felieton wstępny redaktor naczelnej;

„Coraz więcej inwestycji w naszej gminie” – o inwestycjach bieżących oraz zrealizowanych w 2022 r.;

– Relacja i fotorelacja z Dni Gródka 2023;

– Aktualności: Ikona w Słuczance, Festyn parafialny w Gródku, Pielgrzymka Bractwa Dzieci do Wojnowa, Ekologiczne ogrody, Wycieczka Aktywnego Seniora do Torunia, KGW na konkursie kulinarnym;

– Ogromny sukces Gryfików;

– „Czy WG-HN są potrzebne?” – opracowanie ankiety na temat WG-HN;

– „Wianki do Supraślanki” – relacja i fotorelacja z Kupalnoczki;

Wieści z GCK: Arkadiusz Andrejkow w naszej gminie, Projekt „Gdybalnia” otrzymał dofinansowanie;

– Wieści szkolne: Tegoroczni absolwenci SP w Gródku – fot., Zakończenie roku szkolnego 2022/2023, Mistrzostwa Polski w Unihokeju, Podsumowanie projektu „Absolwenci SP w Gródku – filmy”, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Prozdrowotnej, Wycieczka do Trójmiasta, Powiatowa Olimpiada Lekkoatletyczna;

– „Będę miło wspominał” – rozmowa z Łukaszem Kowalczykiem – najlepszym tegorocznym absolwentem SP w Gródku;

Wieści z Biblioteki: „Jak nie czytam Jak czytam”, Warsztaty fotograficzne w filii biblioteki w Załukach, Wyróżnienie w konkursie powiatowym „Kosmos i jego tajemnice”, Przygotowania Koła Literackiego do wydania tomiku poezji;

– „Chcemy, by nasi klienci wiedzieli, że jesteśmy z nimi i dla nich”” – rozmowa z Dyrektorem Banku Markiem Poskrobko;

– Poznajcie naszych sołtysów (cz. IV)

Cykl Barbary Niczyporuk W ogrodzie i kuchni: „Odcinek osiemdziesiąty pierwszy. Dom pachnący malinami”;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;