Nr 9 (313) • WRZESIEŃ 2023
12 wrz 2023

Nr 9 (313) • WRZESIEŃ 2023

GAZETA W FORMACIE PDF pobierz (10 MB, pdf)

Działo się w naszej gminie przez całe lato. Oj działo! Nasz ostatni numer ukazał się na początku lipca i od tego czasu uzbierało się tyle tekstów, że ramy naszej gazety nie były ich w stanie pomieścić. Lato sprzyja plenerowej aktywności i wydarzeniom.  Siabrouskaja Biasieda, zabawa na Hannę w Królowym Moście, dożynki w Mieleszkach, zabawa w Waliłach, w Skroblakach, w Zubrach, Tutaka, Lato w teatrze, pożegnanie wakacji w GCK… Na okładce dożynkowy korowód w Mieleszkach. Prowadzony przez dożynkowych starostów od świetlicy do wiejskich krzyży był chyba najbardziej atrakcyjnym momentem imprezy. Kolorowy, rozśpiewany, tłumny. Wszyscy przyznawali, że takiego wydarzenia  jeszcze w Mieleszkach nie było. – Bardzo się cieszymy, że możemy być  w nowych miejscach, bo właśnie o to nam chodzi, by pojawiać się tam, gdzie jeszcze nie graliśmy koncertów. Współpraca z naszymi mieszkańcami to czysta przyjemność.- podkreślała dyrektorka GCK Magda Łotysz.

Lipiec przyniósł nowe prace Arkadiusza Andrejkowa. W Zubrach, na stodole pani Eugenii, niedaleko miejsca spotkań zwanego przez mieszkańców „Skwerem na Jamach”, Andrejkow namalował deskal, na którym uwiecznił panią Gienię i jej nieżyjącego męża. Na przystanku w Gródku zostało wykorzystane zdjęcie zrobione przez fotografa Konstantego Kuźmina: jego żona Maria spaceruje z panią Antoniną. Mamy już w naszej gminie naprawdę pokaźny szlak prac artysty z Sanoka. A to jeszcze nie koniec, są plany na przyszły rok.

W sierpniu wpadła do naszego GCK sympatyczna para. Okazało się, że młodzi ludzie przyjechali z Poznania w poszukiwaniu śladów po dziadku, który na początku lat 40. wyjechał z Gródka na zachód i już do niego nie powrócił. Niewiele o nim wiedzieli, prawie w ogóle nie opowiadał o przedwojennym życiu w naszym miasteczku. Bardzo chcieli zobaczyć jego dom, który na podstawie kilku konkretnych wskazówek udało się zidentyfikować.  Dobrze, że w takich sytuacjach jest do kogo zadzwonić po radę, podpowiedzi. Wiera Tarasewicz, Ela Greś, Irena Matysiuk poszperają w swojej pamięci lub archiwum i zawsze wspólnie znajdziemy ten początek nitki. I wprawdzie jeszcze daleka droga tej nitki do kłębka, ale młodzi ludzie wyjechali od nas bardzo wzruszeni, z informacjami, które być może pomogą odtworzyć historię rodziny. To już nie pierwsza tego rodzaju wizyta w domu kultury.

Kolejny numer ukaże się w październiku. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 września na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna WG-HN

– Kolejne prace Andrejkowa w gminie Gródek;

– Felieton wstępny redaktor naczelnej;

– cykl „WG-HN pyta, Wójt odpowiada”: „Nowy Urząd Gminy tuż, tuż…”

Relacja z XLVIII sesji Rady Gminy Gródek;

Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;

– Aktualności: Zmiany na stanowiskach kierowniczych w gminie Gródek; Zabawa w Skroblakach; „Waliłka” 2023, Nowe działania szkoleniowo-ratownicze strażaków; Dzień Działkowca 2023; VI wernisaż Nasze Chomontowce; Pielgrzymka autokarowa na Litwę; To się dzieje u seniorek;

– Relacja i fotorelacja z wydarzenia Siabrouskaja Biasieda 2023;

– Relacja i fotorelacja z Dożynek Gminnych 2023;

„Hanna – jesienna panna” – relacja i fotorelacja z zabawy na Annę w Królowym Moście;

Wieści z GCK: Gdybalnia – miejsce dla młodzieży (i nie tylko); Emotkowe bele; Pożegnanie wakacji w GCK;

– „Zostawiłam wiele śladów po sobie”- rozmowa z Wierą Tarasewicz;

– Wieści szkolne: Wakacje w Głuchołazach 2023; Wakacyjny turniej tenisa; Wakacje z unihokejem;

Wieści z Biblioteki: „Inny znaczy ciekawy” – zajęcia o prawach człowieka; Biblioterapia w bibliotece;

– „Bracia z zespołu Padlaski Wianok”” – rozmowa z Mikołajem i Piotrem Popławskimi z Kołodnego;

– „Cudaki” – Lato w Teatrze 2023;

– Tutaka 2023 w Boryku;

– Święto wsi Zubry;

– Historia Popówki;

– Poznajcie naszych sołtysów (cz. V);

„Maluję zwykłych mieszkańców wsi i małych miasteczek” – rozmowa z Arkadiuszem Andrejkowem;

Cykl Janusza Cimochowicza Tak to było: „Lato w polu i zagrodzie”;

Cykl Barbary Niczyporuk W ogrodzie i kuchni: „Odcinek osiemdziesiąty drugi. Cukiniowe zbiory”;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;