Nr 9 (303) • WRZESIEŃ 2022
09 wrz 2022

Nr 9 (303) • WRZESIEŃ 2022

GAZETA W FORMACIE PDF – POBIERZ (12MB)

Może zostanie to już tradycją, że lato w gminie Gródek będzie należało do nowych murali? W ubiegłym roku dzięki staraniom Magdy Łotysz w lipcu po raz pierwszy  naszą gminę odwiedził Arkadiusz Andrejkow. W Waliłach, Raduninie i Słuczance powstały piękne drewnale jego autorstwa, w których zaklęci są ludzie ze starych fotografii. Obiecał, że wróci. Tym razem artysta stworzył rozśpiewany mural na ścianie naszego domu kultury. Mural – symbol gródeckiej kultury związanej od 1954 r. z zespołem Rozśpiewany Gródek – Razśpiawany Haradok. Widzimy na nim trzy członkinie zespołu – Ninę Cywoniuk, Marię Wawreniuk i Aleksandrę Jarocką. Patrzą na nas ze zdjęcia z 1966 r. z koncertu w Białymstoku. „Niech ten mural będzie symbolem rozśpiewanego, wesołego i ciepłego Gródka, z cudownymi mieszkańcami” – te słowa dyrektorki  GCK Magdy Łotysz są świetnym komentarzem do tego, co się zadziało na wschodniej ścianie domu kultury. Więcej na temat tego przedsięwzięcia pisze w swoim tekście.  Artysta sprawdził przy okazji stan swoich ubiegłorocznych dzieł i stwierdził na swoim facebookowym profilu, że: „W Waliłach prace, które powstały w tamtym roku dobrze się trzymają. Oprawione podlaskim zbożem oraz ogrzewane promieniami zachodzącego słońca.”

Od ubiegłego lata mamy również bardzo metaforyczną ścianę z ekologicznym przesłaniem na budynku obok gródeckiego rynku. To już tradycja, że po każdej edycji półkolonii „Lata w Teatrze” w gminie Gródek zostaje pamiątkowy mural. Po ubiegłorocznym Starodrzewie mamy więc wilka w gąszczu lasu otoczonego blokowiskiem. W tym roku członkowie grupy plastycznej razem z Magdaleną Toczydłowską i Marią Mieleszko pomalowali kosmicznie przystanki w Raduninie i Waliłach, które bardzo fajnie i kolorowo wpisują się w tę malowniczą okolicę. I na pewno odlotowo. Na jednym z nich kosmonauta już na zawsze będzie przypominał o intrygującej „Błękitnej kropce”, której tajemnica została rozwikłana w tym numerze. Powstaje bardzo interesujący szlak murali w tej części naszej gminy (dodajmy do tego jeszcze rozmalowany przystanek w Załukach).

A my mamy apetyt na więcej! Jest jeszcze trochę ścian i przystanków do pomalowania!

To upalne lato oprócz wspomnianych murali, obfitowało w wiele różnego rodzaju wydarzeń, o czym donosimy w tym numerze. Roztańczone i rozśpiewane liczne plenerowe imprezy, remont ulicy Zamkowej, Pielgrzymka Kajakowa do Supraśla, warsztatami ikonograficznymi w Królowym Moście rozpoczęła się realizacja  “Inicjatyw lokalnych w Gminie Gródek 2022″…

GCK w Gródku planuje w październiku wystawę poświęconą Karo. W związku z tym zwracamy się do Państwa z prośbą o podzielenie się wspomnieniami, pożyczenie pamiątek, rzeczy  związanych z pracą w Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego Karo w Gródku. W tej sprawie kontaktujcie się z Magdą Łotysz lub Dorotą Sulżyk.

Następny numer ukaże się na początku października. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 września na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna WG-HN

– Nowe murale w gminie Gródek;

– WG-HN pyta, Wójt odpowiada; Remont ulicy Zamkowej;

– Sprawy samorządowe: m.in. Laptopy dla dzieci z rodzin pegeerowskich, 37 000 zł dla OSP Gródek;

– Relacja i fotorelacja z Siabrouskiej Biasiedy 2022;

– Aktualności: m.in. Święto wsi Skroblaki, warsztaty ikonograficzne w Królowym Moście, „Nasze Chomontowce” po raz drugi, Dzień Działkowca w Gródku;

– Wieści z parafii: Nowy Krzyż w Dzierniakowie, Zaśnięcie św. Anny w Królowym Moście, XI Pielgrzymka Kajakowa Gródek-Supraśl 2022, Święto Matki Bożej Zielnej, Nowy wikariusz w prawosławnej parafii w Gródku, Zbiórka na cerkiew w Mostowlanach;

– Kącik Aktywnego Seniora: Lato u seniorek;

– Relacja i fotorelacja z Dożynek Gminnych w Waliłach;

– „Trzeba lubić tę prace” – rozmowa ze starostami dożynkowymi – Marzenną i Janem Niemirowiczami – rolnikami z Walił;

– Relacja i fotorelacja z Zabawy na Annę w Królowym Moście;

– „Błękitna kropka” – reportaż z półkolonii „Lata w Teatrze”;

– Co słychać u Gryfików”;

– Pierwsze skrzydło Hospicjum Proroka Eliasza otwarte dla podopiecznych;

– „Tutaka, czyli w Boryku. Po raz drugi” – reportaż z Festiwalu Przebudzonych Tutaka;

– „To miejsce nie jest normalne” – Rozmowa z Lesyą Savchuk – wolontariuszką Europejskiego Korpusu Solidarności;

– „Dom na Górce” – Rozmowa z Anną i Adamem Górkami;

– Wieści szkolne: m.in. „Jestem dumna z tego, co osiągnęłam” –spotkanie z  Sylwią Klimkiewicz- Göklü, Wakacje 2022 – Turniej Tenisa Ziemnego Orlik Open 2022, Wakacje w Głuchołazach 2022;

– Cykl W ogrodzie i kuchni „Odcinek siedemdziesiąty trzeci. Babie lato” (autorka- Barbara Niczyporuk);

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;