Nr 9 (293) • WRZESIEŃ 2021
21 wrz 2021

Nr 9 (293) • WRZESIEŃ 2021

GAZETA W FORMACIE PDF (10,8 MB) Pobierz

Drodzy Czytelnicy!

I jak minęło lato w gminie Gródek? Na pewno pod znakiem muzycznych wydarzeń plenerowych: Dni Gródka, Siabrouskiej Biasiedy, Dożynek, zabaw w Skroblakach i Królowym Moście…  Mogliśmy wziąć też udział w pierwszym Festiwalu Przebudzonych w Boryku zorganizowanym przez Stowarzyszenie Tutaka.

Widzieliście już drewnale (czyli murale na drewnianych budynkach) Arkadiusza Andrejkowa –artysty z Sanoka? Od końca lipca mamy ich pięć w naszej gminie. We wsi Waliły na stodole powstał tryptyk pokazujący ludzi podczas prac polowych. W Słuczance – zapatrzona w dal pani Ania oparta o płot, w Raduninie – pani Taisa i pan Sławek  na motorze z lat 70. Zatrzymany klimat przeszłości naszej gminy na pięciu fotografiach. Z całą pewnością drewnale, deskale (sam artysta często określa je po prostu muralami) będą świetną promocją gminy Gródek, zachęcą turystów do jej odwiedzenia. Arkadiusz Andrejkow jest znaną osobowością nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Podczas kilkudniowej pracy nad deskalami wzbudzał zainteresowanie, jadący rowerami, samochodami zatrzymywali się, miejscowi przychodzili popatrzeć, zagadać, przychodzili z poczęstunkiem (artysta zapamiętał słowo „drażdżouka”).  Dla miejscowych namalowane fotografie będą czymś, co u nich zostanie, z czego mogą być dumni. Ludzie to doceniają, jedna z mieszkanek Słuczanki przyznała, że: „Bardzo nam się podobają prace, cieszymy się, że i do nas trafiło całe to przedsięwzięcie. No i mamy nadzieję, że dzięki temu nasza wieś będzie słynna. To taka zatrzymana pamięć o mieszkańcach Słuczanki.” Sam Andrejkow chciałby, aby „namalowane postacie wyglądały tak jakby wychodziły ze ścian” i rzeczywiście odnosi  się takie wrażenie. Jest szansa, że w następnym roku pojawią się u nas kolejne prace artysty.

A w centrum Gródka, na ścianie obok rynku  właśnie powstaje mural – pamiątka po tegorocznej edycji Lata w Teatrze pn. Starodrzew. Także zwyczajna szara ściana zyska bardzo artystyczny wygląd połączony z ekologicznym przekazem. W sumie zyskaliśmy sześć murali w ciągu jednego lata! Niezły początek kolekcji…

A co dalej z latem? Odleciały  boćki z gniazda w centrum Gródka.  Wiem, że ich obecność jest kłopotliwa, zwłaszcza bezpośrednio pod słupem, na którym mieszkają, ale to nasze jedyne bociany w miasteczku. Będziemy na nie czekać z utęsknieniem do wiosny. Latem „grzybów było w bród”  – cytując klasyka. Było i jest nadal. Najpierw kurki, teraz modne od kilku lat kołpaki, które ponoć najlepsze ze śmietaną lub majonezem. W bród jest też komarów, ich inwazja rozpoczęta z początkiem lipca ciągle trwa. Wiem, że grzybiarze stosują specjalne specyfiki, bo te najbardziej popularne nie odstraszają komarów.

A lato kończy się smutnymi wydarzeniami związanymi z trudną sytuacją w pasie miejscowości położonych na granicy z Białorusią. W kilku naszych przygranicznych wsiach wprowadzono stan wyjątkowy i zakaz wjazdu do nich.

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 września na adres dsulzyk(Aat)gckgrodek.pl.

 

Dorota Sulżyk (redaktor naczelna)

 

W tym numerze między innymi:

Drewnale Arkadiusza Andrejkowa w gminie Gródek – tekst i fotorelacja;

Sprawy samorządowe – „Dużo inwestycji, jeszcze więcej dofinansowań”;

– Siabrouskaja Biasieda nad zalewem w Zarzeczanach – relacja i fotorelacja;

– Aktualności – m.in. „Nowe mundury i hełmy dla strażaków’, „Dzieło prof. Tarasewicza na Expo w Dubaju”;

Festiwal Przebudzonych w Boryku;

– „Chciałbym, aby namalowane postacie wyglądały tak jakby wychodziły ze ścian” – Rozmowa z Arkadiuszem Andrejkowem – artysta z Sanoka, autorem drewnali;

– Dożynki Gminne w Wiejkach – relacja i fotorelacja;

– „Staramy się ulepszać gospodarstwo” – rozmowa ze starostami dożynkowymi Ewą i Piotrem Urwanami – rolnikami z Wiejek;

Wieści z GCK: m.in. felieton dyrektor Magdaleny Łotysz, Międzynarodowe warsztaty z Anawojem, Zabawa na Annę w Królowym Moście;

– Wieści z Biblioteki Gminnej: m.in. „Nowe meble w oddziale dla dorosłych”, „Wakacje w bibliotece”;

– „Czuję się tak jak w domu” – Rozmowa z Anną de Stefani – wolontariuszką Europejskiego Korpusu Solidarności;

– „Starodrzew” –o półkoloniach artystycznych w ramach projektu III edycji programu „Lato w Teatrze”;

– „Nasze Chomontowce” – warsztaty malarskie oraz akcja charytatywna w Chomontowcach;

– Wydarzenie na Wyżarach;

Wieści szkolne: „Trzeba uważnie obserwować świat, który nas otacza” – spotkanie z Irminą Wakulewską;

– Pokaz filmu „Bierz to dzieciak”;

– Gmina Gródek w przedwojennej prasie;

– Miniatury z historią w tle – „Dziwny krzyż”;

– Cykl Tak to było „Spory i konflikty” (autor – Janusz Cimochowicz);

– Cykl W ogrodzie i kuchni „Odcinek sześćdziesiąty trzeci. Od jabłka do zdrowia” (autor- Barbara Niczyporuk);

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram
Radek Kulesza