Nr 7-8 (302) • LIPIEC – SIERPIEŃ 2022
02 sie 2022

Nr 7-8 (302) • LIPIEC – SIERPIEŃ 2022

GAZETA w formacie PDF (31 MB)

Jak moja córka dowiedziała się, że będę przeprowadzać wywiad z adminami „Gródeckich memiszonów”, to powiedziała, że jej znajomi ze studiów są fanami stronki. Oni nie znają Białegostoku, ale znają Gródek i dzięki „memiszonom” są w nim zakochani, chcą tu przyjechać. Aż tak? Obserwowałam stronę od jakiegoś czasu, jest zabawna, śmieję się na głos z niektórych memów, co ważne – nie jest wulgarna. Ale ja jestem gródecką patriotką i wszystko, co jest związane z Gródkiem, jest mi bliskie. Nie zdawałam sobie sprawy, że popularne w Internecie memy przekształcane na to, co pasuje do Gródka spopularyzują nasze miasteczko. W rozmowie admini przyznali, że idealizują je w pozytywnym znaczeniu: „Być może  niektórzy młodzi nie słyszeliby o Gródku, gdyby nie nasze „memiszony”. To wyszło przez przypadek, bo chyba nie myśleliśmy, żeby wypromować Gródek. Stworzyliśmy trochę taką otoczkę Gródka jako miejsca mistycznego, magicznego, do którego każdy chce przyjechać, które trzeba zobaczyć. Wyszedł chyba z tego całkiem dobry efekt, chociaż nie zamierzony.” Wyszedł z tego świetny efekt. „Gródeckie memiszony” to głos konkretnego pokolenia z konkretnego regionu i to jest bezcenne. Co najważniejsze – jest to miejsce stworzone przez młodych i głównie dla młodych (ale wiadomo, że starsi gródczanie też je podglądają z radością). Trzymajcie za nich kciuki!

Lato. Wystartowały imprezy plenerowe. Za nami: Dni Gródka, Kupalnoczka, o których możecie przeczytać w tym numerze. Przed nami: Siabrouskaja Biasieda (30 lipca), zabawa na Annę w Królowym Moście (7 sierpnia), dożynki w Waliłach (20 sierpnia).  Fundacja Tutaka organizuje 15 i 16 lipca w Boryku Festiwal Przebudzonych Tutaka. A w sierpniu rozpocznie się realizacja siedmiu inicjatyw lokalnych. Będzie się działo w naszej gminie.

Proponujemy Wam nowy cykl „Co oko wyłapie. Na gródeckiej wsi”. Co miesiąc odwiedzimy jedną z wsi i podczas niespiesznego spaceru sfotografujemy ładne, ciekawe, intrygujące obiekty. Obiekty nie muszą być spektakularne, czasem to będą detale, jakaś fajna ławka, ogrodzenie, stare drzewo. Zależy, co nam wpadnie w oko, co oko wyłapie. W każdym numerze zaprezentujemy jedną wieś i  sześć, siedem zdjęć z krótkim opisem, taką impresją na temat zdjęcia. Zaczynamy od bardzo długiej wsi na skraju gminy – od Podozieran.

Od kilku numerów wspominamy o zbliżającym się jubileuszu 100-lecia szkoły w Gródku. Z tej okazji Szkoła Podstawowa w Gródku we współpracy z naszą gazetą lokalną WG-HN oraz Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Gródeckiej ogłosiły konkurs na  wspomnienia z czasu spędzonego w szkole w Gródku pod nazwą „Obrazki z lat szkolnych”. Także, proszę Państwa, piszcie teksty na konkurs, czasu jest coraz mniej. Pracę wraz ze zdjęciami należy wysłać do 31.07.2022  na adres e-mail dsulzyk(at)gckgrodek.pl lub elagres(at)interia.pl Na zwycięzców czekają nagrody.

Następny numer ukaże się już we wrześniu. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 sierpnia na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna WG-HN

– „Co oko wyłapie? Na gródeckiej wsi”;

– Relacja z XXXVII Sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym;

– WG-HN pyta, Wójt odpowiada;

– Aktualności: m.in. „Tytuł doktora honoris causa UwB dla Leona Tarasewicza”; Festyn rodzinny w przedszkolu, Nowy wikariusz w cerkwi w Gródku;

– Dni Gródka 2022;

– „Wianki nad Supraślą” (Kupalnoczka 2022);

– Fotorelacja z Kupalnoczki i Dni Gródka;

– Wieści z GCK: m.in. felieton „Co w GCK piszczy?”, Inicjatywy lokalne w Gminie Gródek;

– Koło literackie: Radek Orłowski;

– Wieści z Biblioteki Gminnej: m.in. „Zaczarowany świat bajek Marii Konopnickiej”, „Leśne lekcje w bibliotece”, „DKK dla dzieci i młodzieży w Załukach”;

– Wieści szkolne: m.in. zdjęcie tegorocznych absolwentów SP w Gródku, Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 w SP w Gródku, Wycieczka szkolna, I miejsce i Grand Prix w II edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Dziecięcej Piosenki Prozdrowotnej „Śpiewające serca”, Sukcesy uczniów w II półroczu, Wywiady uczniów z cyklu „Rozmawiać warto z każdym”, Wywiad z Sebastianem Bielenią;

– Zakończenie roku w przedszkolu;

– „Puszcza Knyszyńska” (autorka – Małgorzata Zbyryt);

– „Gródkowozem do Gródka” – rozmowa Doroty Sulżyk z administratorami bloga „Gródeckie memiszony”;

– Cykl W ogrodzie i kuchni „Odcinek siedemdziesiąty drugi. Spragnieni słońca” (autorka- Barbara Niczyporuk);

– Nazwy miejsc-Gródek i okolice;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;