Nr 7-8 (292) • LIPIEC – SIERPIEŃ 2021
29 lip 2021

Nr 7-8 (292) • LIPIEC – SIERPIEŃ 2021

GAZETA w formacie PDF (31 MB)

Drodzy Czytelnicy!

Ciepłe miesiące sprzyjają spotkaniom i rozmowom o wsiach z naszej gminy. Rok temu odwiedziłam sołtysa ze Skroblak i rodzinę Heleny Kozłowskiej – Głogowskiej w Jaryłówce. Wcześniej powstały teksty – rozmowy o Chomontowcach, Wiejkach, Pieszczanikach, Waliłach-Dworze, Wierobiach, Raduninie, Grzybowcach, Zubrach. I to oczywiście jeszcze nie koniec, w planach są kolejne miejsca. Rozmawiamy zawsze o przeszłości, ludziach i dniu dzisiejszym. To moim zdaniem bardzo wartościowe materiały. Tym razem przyszedł czas na Dzierniakowo, pięknie położone w Puszczy Knyszyńskiej, z dala od głównych dróg, z burzliwą historią wojenną (to przecież tu urodzili się i mieszkali patroni naszej gródeckiej szkoły podstawowej – Aleksander i Michał Chrzanowscy). Spotkaliśmy się w urokliwym siedlisku sołtys Haliny Gogiel, która do rozmowy o wsi zaprosiła również Aleksego Jarockiego, Sergiusza Jarockiego i swojego ciotecznego brata Mirosława. Rola sołtysów i ich pomoc przy tych materiałach jest bezcenna, za co im z całego serca dziękuję.

Wjeżdżając do Dzierniakowa mijamy drewniany budynek dawnej szkoły. Jeszcze rok temu zdewastowany, w bardzo opłakanym stanie, teraz to przyciągająca wzrok istna nasza gminna perełka.  Nowy właściciel w ciągu roku zdziałał cuda, wyremontował go w poszanowaniu dla tradycji, zachowując dawny wygląd. Teraz myśli o wystawie zdjęć i dokumentów związanych z Dzierniakowem, z tą szkołą i jej historią. Jeśli moglibyście się czymś podzielić, pomóc przy tej cennej inicjatywie, skontaktujcie się z naszą redakcją.

Często przez Dzierniakowo jadą rowerzyści (to wiem od pani sołtys) i ja się im wcale nie dziwię. Na początku czerwca mieliśmy opracować dla naszych bliskich (spoza gminy Gródek) wycieczkę rowerową. A że mieliśmy już za sobą najbardziej znaną trasę wiodącą przez Wyżary, wybór padł właśnie na Dzierniakowo (Waliły-Stacja – Dzierniakowo – Pieńki – Waliły-Stacja). Nasze mieszczuchy były zachwycone tą wsią i jej położeniem. Na profilu facebookowym WG-HN (razem z Nadleśnictwem Waliły) ogłosiliśmy letnią akcję nadsyłania propozycji wycieczek rowerowych po gminie Gródek, ale, niestety nie było odzewu, nad czym ubolewałam. Na szczęście wiarę przywrócił Adam Mieleszko – zapalony rowerzysta, który  nadesłał kilka opisów swoich tras. Gdybyście chcieli coś dorzucić od siebie, jakieś propozycje swoich wycieczek rowerowych, chętnie opublikujemy.

Wiosną udało mi się odwiedzić jedno z piękniejszych miejsc w naszej gminie w okolicach Królowego Mostu – Szlak Wzgórz Świętojańskich – Górę św. Anny z mogiłą powstańców styczniowych i Górę Kopną z wieżą widokową. Przyznaję się, że byłam tam po raz pierwszy. Spacer przypominał wędrówki po Beskidach, zaskoczyło mnie bogactwo różnych gatunków kwiatów, no i te widoki z najwyższego punktu! Mijani turyści na rowerach, starsze osoby, rodzice z małymi dziećmi są dowodem na to, że miejsce do odludnych na pewno nie należy. Jeśli będziecie mieć możliwość, wybierzcie się tam koniecznie.

Wypoczywajcie, zwiedzajcie, cieszcie się latem! Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 sierpnia na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.

Dorota Sulżyk (redaktor naczelna)

 

W tym numerze między innymi:

Relacja z XXVII sesji Rady Gminy Gródek;

Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;

„Dni Gródka” wróciły po latach! – relacja i fotorelacja z wydarzenia;

Odnaleziona mogiła powstańców styczniowych w Raduninie;

Wieści z GCK: m.in. „Ona jest taka z natury”, Festyn rodzinny w Załukach;

– Wieści z Biblioteki Gminnej: m.in. „Czytanie pod chmurką”, Rozstrzygnięcie konkursu „Mój ulubiony bohater książkowy”;

Wieści szkolne: m.in. Podsumowanie roku szkolnego, Tegoroczni absolwenci – zdjęcie;

„Placówka SG w Bobrownikach skończyła 30 lat” – Rozmowa z komendantem Grzegorzem Krawielem;

„Dzierniakowo” – Rozmowa o wsi z sołtys Haliną Gogiel, Aleksym Jarockim, Sergiuszem Jarockim, Mirosławem Marszeniukiem;

– „Rowerem po okolicy” – szlaki rowerowe Adama Mieleszki;

„Myślę, że poradzimy sobie w lidze okręgowej” – Rozmowa z Danielem Owerczukiem z GKS Gródek;

– Cykl W ogrodzie i kuchni „Odcinek sześćdziesiąty drugi. Kwiaty pełne słońca” (autor- Barbara Niczyporuk);

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram
Radek Kulesza