Nr 6 (311) • CZERWIEC 2023
15 cze 2023

Nr 6 (311) • CZERWIEC 2023

GAZETA W FORMACIE PDF (22 MB) – POBIERZ

Nasza szkoła w Gródku skończyła 100 lat. Na okładce dzieci śpiewają hymn szkoły, który został  napisany i skomponowany specjalnie na tę okazję. Uroczysty jubileusz  przywoływał na pewno wiele wspomnień u niejednego absolwenta. Ustawiona w holu szkoły stara zielona ławka podczas majowego wydarzenia przypomniała mi moje szkolne czasy w najmłodszych klasach i moją ukochaną wychowawczynię – panią Nadzieję Baranowską, którą ciepło wspominają również moje dwie rozmówczynie. Kiedy zapytałam moich rozmówców o gródecką podstawówkę, najczęściej mówili o nauczycielach – tych ulubionych i najbardziej surowych. Chyba najbardziej legendarnym pedagogiem był pan Paweł Kondrusik – charyzmatyczny matematyk, którego niekonwencjonalne metody pamiętają jego wszyscy uczniowie, czyli obywatele. Marcin Kochanowicz, obecnie profesor Politechniki Białostockiej powiedział m.in.: Na moim przykładzie widać, że nie ma problemów, jak się kończy tę szkołę i idzie dalej. To nie jest wcale gorszy start niż w przypadku białostockich szkół. Czasy mojej podstawówki? Chodziło się do szkoły, grało się w piłkę, później grało się na instrumentach. To było nasze całe życie, nie było wtedy komputerów, ani komórek. Bardzo dobrze wspominam ten czas, nie mieliśmy  problemów, problemy mieli nasi rodzice. Chciałoby się do nich wrócić, ale jak śpiewał Linda „już nigdy nie będzie takiego lata”.

W kwietniu koncertowała w naszym domu kultury Ola Karpiuk, bohaterka wywiadu z poprzedniego numeru, tym razem rozmawiałam z Serafinem Skowrońskim przed koncertem w GCK zatytułowanym „Dwa serduszka”, w którym akompaniował na pianinie śpiewającej Mai Dąbrowskiej. Znalazł wolną chwilę, żeby przyjechać z Warszawy, gdzie studiuje informatykę i matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jego pasją była i jest muzyka, kiedyś bardziej chopinowskie, teraz jazzowe brzmienia. Jak fajnie, że z naszej gminy pochodzą tacy młodzi zdolni ludzie, którymi możemy cieszyć się, słuchając ich gry i śpiewu. Trzymamy kciuki za ich marzenia. Myślę o kolejnym roczniku, który właśnie skończył zmagania maturalne, czeka z niecierpliwością na wyniki i odfrunie z naszej gminy na studia do różnych miast bliższych i dalszych lub do pracy nierzadko za granicę. Trzymamy też za nich kciuki w tym niełatwym starcie w dorosłość. Kibicujemy również ósmoklasistom, którym tuż po egzaminie mali dziennikarze zadali kilka pytań.

W Internecie (na facebookowej stronie naszej gazety) jest jeszcze dostępna ankieta na temat naszej gazety. Wypełniło ją 150 osób, wyniki przedstawimy w następnym numerze, ale, póki co, zachęcamy do odpowiedzi na pytania do 20 czerwca. Wiemy już, że Waszymi ulubionymi tekstami są wywiady. Dlatego oprócz wspomnianych powyżej rozmów, proponujemy również wywiady: z Piotrkiem Mieleszko – właścicielem estetycznego gospodarstwa oraz z rozmówcami naszych najmłodszych dziennikarzy. Kontynuujemy również cykl o sołtysach z naszej gminy.

Z kolejnym numerem spotkamy się w lipcu. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 czerwca na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna WG-HN

– Gmina Gródek Mistrzem tegorocznej Spartakiady Samorządowej;

– Felieton wstępny redaktor naczelnej;

– Relacja z XLVII Sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym;

– Aktualności: Weekendowe pociągi do Walił; Turniej Karate; Modlitwa w intencji pszczelarzy w Mostowlanach;

– „Czy ktoś kupuje nogi świni?” – rozmowy dzieci;

– Jubileusz 100-lecia SP w Gródku – relacja, wspomnienia, fotorelacja;

– Wieści z GCK: Koncert „Dwa serduszka”, „Dama PIK- wyróżnienie dla GCK w Gródku”, „Nasz zespół na podium”, „Majowe warsztaty w GCK”;

– Gryfik CUP 2023;

– W wolnych chwilach myślami latam po klawiaturze” –  rozmowa z Serafinem Skowrońskim;

– Nadanie imienia Placówce Straży Granicznej w Bobrownikach;

– Wieści z Biblioteki: Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki nad Zalewem w Zarzeczanach, Oferta Biblioteki Publicznej w Gródku;

– Wieści szkolne: „Poznajemy Podlaskie- Dolina Biebrzy i Narwi”, „Turniej radości, rywalizacji, integracji…”, „Lekcja w Banku”, „Herbata z Cejlonu”, „Nolet Cup 23”,  „Śladami żydowskiej historii i kultury”; Rozmowy Kaliny z Amelkami;

– „Porządek w gospodarstwie” – rozmowa z Piotrem Mieleszko;

– Poznajcie naszych sołtysów (cz. III)

– Cykl Barbary Niczyporuk W ogrodzie i kuchni: „Odcinek osiemdziesiąty. Czosnek w roli głównej”;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;