Nr 6 (290) • CZERWIEC 2021
23 cze 2021

Nr 6 (290) • CZERWIEC 2021

Gazeta w formacie PFD (15 MB)

„Saroka warona dzieciam kaszku waryła, hetamu dała, hetamu dała, hetamu dała, a hetaho za palac uziała i fyr fyr i u haru palacieła i na hałouku sieła”. Ktoś pamięta taką rymowaną zabawę? Brało się rączkę dziecka i odliczało paluszki razem z kolejnymi słowami „hetamu”, potem robiło się „fyr, fyr” i kładło dwie ręce na główce dziecka. Podczas naszej facebookowej akcji z pryhaworkami jej uczestniczy przypominali też powiedzenia związane z dziećmi, pojawiły się wyliczanki, krótkie rymowanki, wierszyki. Ania zacytowała wzruszający długi wiersz przywieziony przez jej babcię z bieżeństwa. Okazało się, że niektóre osoby z naszej gminy go znają, niektórzy w wersji piosenki. I właśnie postanowiliśmy je opublikować w czerwcowym numerze, do którego zawsze staramy się przygotować kilka tekstów związanych z tematyką dziecięcą.

W tym wydaniu takich artykułów poświęconych dzieciom jest wyjątkowo dużo. Nawet wójt Wiesław Kulesza wspomina sielskie dzieciństwo w malutkiej wsi Glejsk – koszenie łąk na bosaka, łowienie ryb w Grzybówce,  lekcje matematyki w szkole w Grzybowcach z liczeniem grzybów i szyszek. O swoich najmłodszych latach opowiadają również panie dyrektor ze Szkoły Podstawowej w Gródku, a w role dziennikarzy wcielają się uczniowie kl. II i IV. I ja jako redaktor naczelna trafiłam w wir pytań trzecioklasistów. Zapytali mnie miedzy innymi o to, z kim i o czym przeprowadziłam najciekawszy wywiad. I muszę przyznać, że miałam problem z odpowiedzią. Bo w ciągu tych sześciu lat mojego redaktorowania było ich bardzo dużo. Uwielbiam przeprowadzać wywiady, bo jest to najciekawsza forma, w której mamy kontakt z żywą osobą, widać jej emocje. Wiem na pewno, z kim najbardziej lubię rozmawiać. Bardzo lubię jeździć na nasze gródeckie wsie i rozmawiać z ludźmi ze wsi, zwłaszcza starszymi, z sołtysami, z tymi, którzy interesują się historią swego miejsca, często z tzw. prostymi ludźmi.

Niektórym się wydaje, że współczesne dzieci interesują się głównie komputerem i Internetem. I tekst o pasjach uczniów kl. VI a wyprowadzi Was z błędu! Kilkanaście osób opowiada o swoich zainteresowaniach. Śpiewanie, haftowanie, lepienie z plasteliny, fotografowanie, sport…Oby zostały z nimi jak najdłużej.

Wspominałam, że bardzo lubię rozmawiać ze starszymi ludźmi ze wsi. Ale zapomniałam jeszcze o jednej grupie rozmówców. O przedszkolakach! Nikt nie ma takich odlotowych marzeń jak oni. Chłopcy z zerówki wybierają się na Marsa, Księżyc, Jowisz… Życzę  wszystkim przedszkolakom, żeby nie zapominali o swoich dziecięcych pomysłach i spełniali te swoje ambitne marzenia.

Kochani Czytelnicy! Następny numer, który ukaże się po 15 lipca będzie wakacyjnym dwumiesięcznikiem. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 30 czerwca na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Dorota Sulżyk (redaktor naczelna)

Narodowy Spis Powszechny  Ludności i Mieszkań 2021;

– Fotografowanie Michała Ostrowieckiego;

Relacja z XXVI sesji Rady Gminy Gródek;

Informacja o pracy Wójta w okresie międzysesyjnym;

WG-HN pyta, Wójt odpowiada – „Na matematyce liczyliśmy grzyby i szyszki”;

– Aktualności: m.in. Ks. Sławomir Jakimiuk odznaczony Złotą Odznaką; Sprzątanie cmentarza z okresu I wojny światowej; W Nadleśnictwie Waliły zanocujesz w lesie; Co nowego u Gryfików?; Odnaleziona mogiła powstańców styczniowych;

„Wybieram się na Marsa” – Rozmowy z przedszkolakami;

Wieści z GCK: m.in. felieton Magdaleny Łotysz „Co w GCK piszczy?”; Warsztaty cyjanotypii; Akcja z okazji Dnia Matki;

– Wieści z Biblioteki Gminnej: m.in. Tydzień Bibliotek 2021; „Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych w bibliotece”;

– „Bardzo lubię polską pogodę” – rozmowa z Jesusem Canteli Sanz – wolontariuszem ze SP w Gródku;

Wieści szkolne – Zainteresowania szóstoklasistów; „O marzeniach i dzieciństwie” -Rozmowa z dyrektor Anną Grycuk oraz wicedyrektor Danutą Garkowską z  cyklu „Rozmawiać warto z każdym”;

– „Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Jakich szkół nie wybierać?” (autor – Daniel Sjargi)

– „Trzecioklasiści pytają o WG-HN” – spotkanie uczniów kl. III a z redaktor naczelna Dorotą Sulżyk;

– Dzieci na negatywach Konstantego Kuźmina;

– Gródeckie powiedzenia cz. V

– Cykl Tak to było „Rośliny ozdobne w domu” (autor – Janusz Cimochowicz);

– Cykl W ogrodzie i kuchni „Odcinek sześćdziesiąty pierwszy. Niebiański malin smak” (autor- Barbara Niczyporuk);

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;