Nr 5 (300) • MAJ 2022
08 maj 2022

Nr 5 (300) • MAJ 2022

GAZETA W FORMACIE PDF (3 MB) – POBIERZ

Na okładce kwitnąca mirabelka na jednej z najstarszych ulic w Gródku – ulicy Michałowskiej. Przyznaję, mam słabość do tej, w końcu mojej rodzinnej, ulicy, chociaż zdjęcie nie ja zrobiłam, tylko Radek. Końcówka kwietnia i maj 2022 roku na pewno będą należały do królowej fejsbukowych i instagramowych zdjęć  – mirabelki. Ale jak brzmi to słowo! Nie gruszka, wiśnia, ale właśnie z lekka po francusku mirabelka. Kwitnie jak szalona w ogrodach, ale też jako samosiejka gdzieś przy drodze czy na odludziach. Chyba mniej kochana niż śliwka węgierka, ale też z kolei pożądana w formie jeszcze zielonego niedojrzałego owocu na popularne od kilku lat w Gródku i okolicach naleweczki. I dodam, że to już jubileuszowa 300 okładka! I aby przywołać w tym miejscu jeszcze trochę cyferek – to już siedemdziesiąty szósty wspólny numer (od czasu, kiedy jestem redaktorką naczelną) składany z Radkiem i tym samym siedemdziesiąty szósty wstępniak mojego autorstwa. I dla przypomnienia – pierwszy numer WG-HN ukazał się w marcu 1995 r.

Jubileuszowy 70. odcinek świętuje też cykl Basi Niczyporuk „W ogrodzie i kuchni”. Za tymi przywoływanymi dziś cyframi kryją się tysiące zdań napisanych z myślą o Was, Kochani Czytelnicy!  Nie wiem jak Wy, ale ja mam ogromną chętkę na  herbatkę z zebranych na trawniku dzikich stokrotek, o której tym razem pisze autorka.

Sto lat, sto lat… śpiewamy też  założycielom, trenerom uczniowskiej szkółki sportowej „Gryfik” oraz małym i tym już całkiem dużym Gryfikom. Z okazji 10 urodzin publikujemy rozmowę z trenerem i pomysłodawcą klubu Janem Łotyszem, który mówi o blaskach i cieniach istnienia sportowej szkółki w takim niedużym miasteczku jak Gródek.  „Kocham pracę w Gryfikach, bo to moje trzecie dziecko i dalej będę to robić i nie oczekuję braw i medali za swoją pracę. Najlepszy jest szacunek.” – wyznaje Janek.

Jeszcze jeden jubileusz zbliża się wielkimi krokami. 100 lat temu powstała szkoła w Gródku. I właśnie z tej okazji Szkoła Podstawowa w Gródku we współpracy z naszą gazetą lokalną WG-HN oraz Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Gródeckiej ogłosiły konkurs na  wspomnienia z czasu spędzonego w szkole w Gródku pod nazwą „Obrazki z lat szkolnych”. Jest okazja, żeby przypomnieć najbardziej szalone psikusy, najciekawsze czy też najśmieszniejsze lekcje, ulubionych nauczycieli, szkolne dyskoteki, koleżanki i kolegów ze swojej klasy, wyjazdy na wykopki… Wspominałam trochę moje szkolne lata podczas marcowego spotkania, które zorganizowała siódmoklasistom Irenka Matysiuk (relacja  w tym numerze). Każdy z absolwentów ma zapewne o czym opowiadać. Moi koledzy z pracy zaczęli ostatnio przypominać kawały robione nauczycielom i kolegom. Ja się złapałam za głowę, ale cóż, każde pokolenie ma swoje żarty. Także, proszę Państwa, piszcie teksty na konkurs. Pracę wraz ze zdjęciami należy wysłać do 31.07.2022  na adres e-mail dsulzyk(at)gckgrodek.pl lub elagres(at)interia.pl Na zwycięzców czekają nagrody.

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 maja na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna WG-HN

– 10 lat USS „Gryfik” w Gródku – zdjęcia;

– Relacja z XXV sesji Rady Gminy Gródek;

– WG-HN pyta, Wójt odpowiada;

Aktualności: m.in. Wyróżnienie dla Pani Sołtys z Wiejek, Koba;

– Konkurs na wspomnienia z czasu spędzonego w szkole – plakat;

– „Planów jest mnóstwo…” – Rozmowa z o. Radosławem Kondraciukiem– nowym proboszczem parafii prawosławnej w Królowym Moście;

– „Ciągle jesteśmy i będziemy” – wywiad z Janem Łotyszem, założycielem i trenerem USS „Gryfik” z okazji 10-lecia jej istnienia;

Wieści z GCK: m.in. Felieton dyrektorki GCK Magdaleny Łotysz, Teatralne spotkania w Załukach, Nauka tańca towarzyskiego, Bajkowa piosenka (fotorelacja);

Wieści z Biblioteki Gminnej: m.in. „Żywa biblioteka Gródek”, Spotkanie z Mirą Łukszą;

– Wieści szkolne: m.in. Lekcja wf z Maciejem Naliwajko, Dzień kolorowej skarpetki, „Muzyka to moja pasja” – spotkanie z Grzegorzem Karpowiczem, Światowy dzień tenisa stołowego, Turniej układania kostki Rubika, „Rubikowy Mistrz” – rozmowa ze Stanisławem Mąką, „Filcuję, piszę…” – spotkanie z Dorotą Sulżyk;

– „Ręka w lewo, noga w prawo” – reportaż o Klubie Karate Kyokushin Gródek;

– Cykl Historyczne Impresje o Ziemi Gródeckiej i jej mieszkańcach (6) „Droga krajowa Białystok – Bobrowniki na odcinku gminy Gródek” (autorka- Wiera Tarasewicz);

– „Był sobie dwór” – przedruk artykułu Heleny Głogowskiej na temat dworu w Jaryłówce i wydarzeń z okresu II wojny;

– Cykl Tak to było „Trudne powroty i rozstania” (autor – Janusz Cimochowicz);

– Cykl W ogrodzie i kuchni „Odcinek siedemdziesiąty. Leniwa niedziela – stokrotkowy spacer po ogrodzie” (autorka- Barbara Niczyporuk);

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;