Nr 4 (319) • KWIECIEŃ 2024
24 kw. 2024

Nr 4 (319) • KWIECIEŃ 2024

GAZETA W FORMACIE PDF 17MB

Drodzy Czytelnicy!

Pojechaliśmy z kamerą TVP Białystok na Górę Zamkową, na której powitał nas odurzający zapach kwiatów mirabelkowych drzew otulających plac. A to dopiero początek kwietnia, dziwnie ta wiosna się zaczyna. Kamera zarejestrowała kwitnące drzewa, nasze najbardziej historyczne miejsce w Gródku z nowymi elementami – wieżą widokową, wiatami, tablicami edukacyjnymi oraz rozmowę z  Magdą Łotysz – pomysłodawczynią i autorką projektu  „Jarmark na Górze Zamkowej”. Za jego sprawą w czerwcu miejsce po grodzie Chodkiewiczów  ożyje gwarem mieszkańców  Gródka i okolicznych miejscowości. Wydarzy się tu jarmark połączony z licznymi pokazami i warsztatami tradycyjnego rzemiosła, przygrywać będą zespoły. To miejsce, przez wiele lat nieco zaniedbane i zapomniane, ma ogromny potencjał, który dzięki działaniom Urzędu Gminy w końcu zaczął być wykorzystywany.

Możemy nie tylko obserwować widoki z wieży widokowej na Górze Zamkowej, ale również podglądać przyrodę w nietypowym obserwatorium, które powstało w Raduninie. Piszemy o tym w krótkim tekście, ale do tematu na pewno wrócimy niebawem. O jeszcze jednej górze, a właściwie górce chciałabym wspomnieć. Pani Wiera Tarasewicz zainspirowana pewnym starym zdjęciem dzieciaków na sankach zgłębiła temat górki w Zubrach, na której powstała nowa, piękna szkoła…

Za nami emocjonalne samorządowe wybory. W tym numerze przedstawiamy wyniki Waszego głosowania.  Zwróćcie uwagę na wiek nowych radnych, jeszcze nigdy Rada Gminy Gródek nie była tak młoda. Zaprzysiężenie na początku maja.

Drodzy Czytelnicy! Przypominamy, że w GCK w Gródku powstanie Izba Pamięci, której brakowało w naszej gminie. Poszukujemy rzeczy, zdjęć, dokumentów z Gminy Gródek związanych z: wiejskim domem, okresem międzywojennym (ale też wcześniejszym i powojennym), kulturą i lokalnością. Cieszymy się, że zgłaszacie się do nas, przynosicie bardzo interesujące eksponaty, a my skrzętnie zapisujemy ich historie.  Jeśli chcielibyście coś przekazać, kontaktujcie się w tej sprawie z Magdaleną Łotysz lub Dorotą Sulżyk.

Za nami Wielkanoc katolicka, przed nami – prawosławna. I dlatego po raz drugi składamy Wam życzenia. W połowie marca pojawiła się nowa wielkanocna dekoracja przy budynku GCK. Wiemy, że bardzo lubicie te ścianki autorstwa naszej zdolnej Marysi Mieleszko, przy których można sfotografować się z całą rodziną, zrobić zdjęcie i wysłać je razem z życzeniami swoim bliskim.

Niech te Święta Wielkanocne wniosą do Waszych serc wiosenną radość, pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję. Niech uśmiech i optymizm będą z Wami każdego dnia.

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 kwietnia na adres dsulzyk(at)ckgrodek.pl.

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna WG-HN

 

W tym numerze między innymi:

Życzenia wielkanocne;

Felieton wstępny redaktor naczelnej;

Relacja z LVII sesji Rady Gminy Gródek;

Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;

Wyniki wyborów samorządowych w Gminie Gródek;

– Aktualności: Świetlica wiejska w Słuczance po remoncie; Koncert Muzyki Cerkiewnej w Gródku;

Strajki rolników – wypowiedzi Doroty Wildowicz i Marcina Wojcieszuka;

– „Obserwatorium przyrody w Raduninie” – rozmowa z prezesem LGD puszcza Knyszyńska Adamem Kamińskim;

– Wieści z GCK: Dofinansowania w programie EtnoPolska; Izba Pamięci Gminy Gródek; 8 marca, spotkanie przy kawie (relacja i fotorelacja); Marian i Hela na gródeckiej scenie;

– Wieści z Biblioteki: Pasowanie klas pierwszych na czytelnika w Filii Biblioteki w Załukach; Spotkania autorskie z Joanną Jax i Celiną Zubrycką;

– Wieści szkolne: Medal oGródek Poezji dla pani Niny Markiewicz; Ogólnopolski Turniej Unihokeja w Orzyszu;

Legendy o Załukach (cz. II);

– „Przechodziliśmy różne okresy, ale las ciągle jest ten sam” – rozmowa z nadleśniczym Nadleśnictwa Waliły Januszem Samociukiem;

– Cykl Wiery Tarasewicz Historyczne Impresje o Ziemi Gródeckiej i jej mieszkańcach (13). Była sobie górka, czyli historia jednej fotografii;

– „Czarodziej” – reportaż Doroty Sulżyk o Janie Fiedziukiewiczu (z 1996 r.);

– Cykl Januza Cimochowicza Tak to było. „W ogrodzie warzywnym”;

– Informacje z GOPS;

Cykl Barbary Niczyporuk W ogrodzie i kuchni: „Odcinek osiemdziesiąty ósmy. Podagrycznik – chwast czy zioło?”

– 1,5 % dla dzieci i dorosłych z naszej gminy oraz instytucji;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram
Radek Kulesza