Nr 3 (318) • MARZEC 2024
18 mar 2024

Nr 3 (318) • MARZEC 2024

Gazeta w formacie PDF (24 MB)

Paulina Klimowicz jest koordynatorką numerów alarmowych w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku.  Kiedy wykręcamy numer 112, dzwonimy w trudnej sprawie i oczekujemy pomocy. „Ten człowiek po drugiej stronie słuchawki to właśnie ja” – mówi o sobie Paulina. Musi szybko zebrać ważne dla sprawy informacje i przekazać je do odpowiednich służb. Reagować trzeba bardzo szybko, czas jest tu na wagę złota. To bardzo odpowiedzialna praca. Co jakiś czas w mediach pojawiają się apele na temat znieczulicy i braku reakcji. Ostatnio w samym centrum Warszawy doszło do tragedii, na skutek brutalnego czynu zmarła młoda dziewczyna Liza. Nikt nie zareagował. Reagujcie, dzwońcie na 112, kiedy widzicie coś niepokojącego! Taki telefon może uratować komuś życie.

Nie wdawajcie się za to w rozmowy telefoniczne z obcymi, którzy próbują Wam wmówić, że są Waszymi wnuczkami czy siostrzeńcami. Mechanizm działania przestępców – wyłudzaczy zawsze jest podobny. Zmieniony głos wyjaśnią złym zasięgiem, przeziębieniem czy ogromnym stresem. Powiedzą, że są sprawcami poważnego wypadku, że są potrzebne pieniądze na wpłacenie kaucji, że jesteście jedyną nadzieją i ostatnią deską ratunku. Umiejętnie zagrają na Waszych emocjach. Poinformują, że nie mogą osobiście zgłosić się po pieniądze, ponieważ są zatrzymani i wyślą w tym celu zaufanego przyjaciela. Zgłoście od razu taki telefon na policję. Nie wręczajcie swoich pieniędzy obcej osobie! Najlepiej zadzwonić do bliskich i zapytać, czy faktycznie potrzebują pomocy.

Następny kwietniowy numer ukaże się już po wyborach. 7 kwietnia koniecznie pójdźcie oddać głos na najlepszych według Was kandydatów.

Drodzy Czytelnicy! W GCK w Gródku powstanie Izba Pamięci, której brakowało w naszej gminie. W związku z tym zwracamy się do Was z prośbą o pomoc. Poszukujemy rzeczy, zdjęć, dokumentów z Gminy Gródek związanych z: wiejskim domem (kuchnia, pokój), okresem międzywojennym (ale też wcześniejszym i powojennym), kulturą i lokalnością. Już mamy pierwsze eksponaty. Jeśli chcielibyście coś przekazać, kontaktujcie się w tej sprawie z Magdaleną Łotysz lub Dorotą Sulżyk.

W tym roku Wielkanoc obchodzimy na przełomie marca i kwietnia (katolicką) oraz na początku maja (prawosławną), dlatego życzenia będziemy Wam składać w dwóch numerach.

Niech te Święta Wielkanocne wniosą do Waszych serc wiosenną radość, pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję. Miłych chwil na całe Święta.

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 marca na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna WG-HN

Złote Gody;

Felieton wstępny redaktor naczelnej;

– Życzenia świąteczne;

Relacja z LIV sesji Rady Gminy Gródek;

Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;

– „Wspólnie pokonaliśmy przeciwności losu” – podsumowanie kadencji Wójta;

Materiały wyborcze nadesłane przez komitety i kandydatów do Rady Powiatu;

Okręgi wyborcze w gminie Gródek;

– Aktualności: Warsztaty pisania ikon w parafii prawosławnej w Gródku; Nowy Nadleśniczy w Nadleśnictwie Waliły; Szkolny Bal Charytatywny; „Podaj dobro dalej”; Aktywny Senior ma już 7 lat!; „Seniorze, nie daj się oszukać!”;

Spotkanie z Janem Fiedziukiewiczem i jego wierszami;

– „Ten człowiek po drugiej stronie słuchawki to właśnie ja” – rozmowa z Pauliną Klimowicz – koordynatorką numerów alarmowych w CPR w Białymstoku;

– Wieści z GCK: Dotacja dla GCK w Gródku; Piosenka Białoruska 2024; ABC pisania projektów społecznych – edycja 2; Opowiedzmy naszą historię! Apel;

– Wieści z Biblioteki: Walentynki z poezją;

– Wieści szkolne: Charytatywny Kiermasz; Walentynki; Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego;

– Klub Malucha – Rozmowa z Luizą Gontar – założycielką Klubu Malucha w Gródku;

– Informacje z GOPS;

Cykl Barbary Niczyporuk W ogrodzie i kuchni: „Odcinek osiemdziesiąty siódmy. Dobre wybory”;

– 1,5 % dla dzieci i dorosłych z naszej gminy oraz instytucji;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;