Nr 4 (299) • KWIECIEŃ 2022
12 kw. 2022

Nr 4 (299) • KWIECIEŃ 2022

GAZETA W FORMACIE PDF (9.1 MB) POBIERZ

Drodzy Czytelnicy!

Co przyniósł marzec? Ostatnio uczniowie VI klasy podczas spotkania zapytali mnie, w jaki sposób wybieramy zdjęcia na okładkę WG-HN. W ubiegłym miesiącu mieliśmy np. most-kładkę z ul. Błotnej w okolicznościach marcowej aury, a w lutym ekipę gródeckich wolontariuszy tegorocznej WOŚP. W grudniowo-styczniowym numerze królowały czerwień ze złotem i dzieci śpiewające bożonarodzeniową piosenkę na deskach sceny naszego domu kultury. A więc… Okładkowe fotografie nawiązują do ważnych, istotnych w mijającym miesiącu wydarzeń dotyczących oczywiście naszej gminy. Lub przyrody ilustrującej dany miesiąc. Dwa razy w roku mamy okładkę świąteczną. I zawsze głowimy się, co by tu wymyślić, żeby się nie powtórzyć. Na pewno oryginalnie wyglądała ubiegłoroczna wielkanocna  instalacja kura + kogut +jajko, która przycupnęła na gródeckim ryneczku.

Marzec przyniósł nam długo oczekiwaną „Monografię Ziemi Gródeckiej”. I to ona jest bohaterką okładki w tym numerze, ale, że nie mogło zabraknąć wielkanocnych akcentów, sprytnie połączyliśmy ją z baziami, piórkami, pisankami i małą drewnianą kurką. Wiera Tarasewicz pracowała nad książką przez 13 lat. Dziś możemy wziąć do rąk efekt tej pracy – pięknie wydana publikacja w twardych okładkach i formacie A4, niemal 400 stron tekstu na temat naszej gminy: historii Gródka i niektórych miejscowości oraz współczesnych aspektów życia mieszkańców, przyrody, turystyki, kultury, religii, walorów naszej ziemi. Do tego liczne zdjęcia, które bardzo ją wzbogacają. To swoista „encyklopedia” Ziemi Gródeckiej. Pani Wiero, dziękujemy!

Kobiety uciekające razem z dziećmi przed wojną w Ukrainie są też w naszej gminie. Razem z Lesyą – wolontariuszką z GCK w Gródku (ukraińskiego pochodzenia od wielu lat mieszkającą w Hiszpanii) bardzo zaangażowaną w pomoc, pod koniec marca rozmawiałyśmy z Ukrainkami, które po opuszczeniu ogarniętego wojną kraju znalazły bezpieczne miejsce w Gródku. Zapytałyśmy m.in. o początek wojny, o powody opuszczenia miejsca zamieszkania, o organizację wyjazdu do Polski, o drogę, o wybór Gródka, o to, jak tu się czują i sobie radzą. Powtarzały, że „najważniejsze, że jest tu cicho”, że dzieci nie muszą już  słuchać odgłosów lecących rakiet.  Codziennie czytają informacje z Ukrainy i czekają na tę najważniejszą, że wojna się zakończyła.

Co przyniesie kwiecień? Na pewno Święta. Najpierw odświętujemy katolicką Wielkanoc, potem prawosławną. Wielu rzeczy nie da się przewidzieć tak jak tej dwudziestocentymetrowej warstwy śniegu, która spadła 1 kwietnia jak kiepski primaaprilisowy żart. I przysypała wszystkie krokusy w ogródkach.

Życzymy, aby podczas Świąt Wielkanocnych w Waszych sercach, rodzinach i domach zagościły radość, spokój i nadzieja odradzającego się życia.

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 kwietnia na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

 

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna WG-HN

 

W tym numerze między innymi:

– Nowoczesne warunki dla uczniów i sportowców z gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym;

– Otwarcie drogi i ronda;

– Aktualności: m.in. Nowe auto dla OSP Gródek, Błękitna wystawa Leona Tarasewicza;

– Kącik Aktywnego Seniora;

– „Najważniejsze, że jest tu cicho” – Rozmowy z kobietami z Ukrainy;

– Relacja i fotorelacja z konferencji promującej wydanie „Monografii Ziemi Gródeckiej”;

– „Mamy się czym pochwalić w naszej gminie” – Rozmowa z Wierą Tarasewicz, autorką „Monografii Ziemi Gródeckiej”;

– Wieści z GCK: m.in. Felieton dyrektorki GCK Magdaleny Łotysz, Wystawa „Kobiety pracujące z gminy Gródek”, Wolontariuszka Lesya Savchuk, Tekst piosenki „Cyhaneczka” z cyklu Rozśpiewana Gródecczyzna;

– Koło literackie: Jan Karpowicz – wiersze oraz informacja o autorze;

– Wieści z Biblioteki Gminnej: m.in. „Koło Miłośników Książki znów w akcji”, Laptopy w bibliotece;

– Wieści szkolne: m.in. „Uwierzyć w siebie” – spotkanie z Elżbietą Stankowiak, Spotkanie z siatkarzem Maciejem Naliwajko, „Trzech naszych wolontariuszy wśród najlepszych w powiecie białostockim”, „Babeczki Zuzanny” – rozmowa z Zuzanną Skrobczyńską, „Skrzypce – moja miłość” – spotkanie z Aleksandrą Abramowicz;

– Cykl Historyczne Impresje o Ziemi Gródeckiej i jej mieszkańcach (5) „Droga Chodkiewiczowska” (autorka- Wiera Tarasewicz);

– Działalność Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Gródeckiej w latach 2016-2021;

– „Śledź w gazecie, pyszki i kiełbaski Tadeusza” – rozmowa z Aliną i Tadeuszem Powichrowskimi (na temat książki „Rodzinna książka kucharska”)

– Cykl Tak to było „Na obczyźnie” (autor – Janusz Cimochowicz);

– Cykl W ogrodzie i kuchni „Odcinek sześćdziesiąty dziewiąty. Jej wysokość…sałata” (autorka- Barbara Niczyporuk);

– 1 procent dla osób i organizacji z naszej gminy;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram
Radek Kulesza