07 lut 2020
Nr 2 (278) • LUTY 2020
Pobierz PDFDrodzy Czytelnicy!
Zwiększenie odporności organizmu, poprawa wydolności układu sercowo – naczyniowego, pozytywny wpływ na skórę, która jest bardziej ożywiona oraz efektywniej pozbywa się toksyn, wydzielanie się katecholamin, dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny, kojenie dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym/nadwyrężeniem… Dodać do tego – dużą dawkę uśmiechu i dobrą zabawę. Cudowny lek, środek. W dodatku za darmo! Możesz to wszystko mieć… wchodząc do zimnej, bardzo zimnej, lodowatej wody w zalewie Zarzeczany. Nie sam, bo wtedy nie ma takiej frajdy, ale z grupą gródeckich morsów w niedzielę w samo południe, których przybywa z tygodnia na tydzień. I Ty możesz zostać morsem (przypomniało mi się stare hasło – i Ty możesz zostać Indianinem!). I sama nie wiem, czy szybciej zostałabym morsem, czy Indianką. Na samą myśl o zanurzeniu się w zbiorniku wodnym, kiedy temperatura powietrza ma nie 30 stopni, tylko 0, albo nawet -2, naprawdę dostaję „gęsiej skórki”. A ponoć, jak twierdzi Czarek (założyciel grupy, morsujący od 5 lat): „najlepiej jak jest słonecznie, bezwietrznie i minus 15 stopni. Wtedy woda ma wrażenie ciepłej. Jest przyjemnie”. Kiedy równo 5 lat temu zetknęłam się po raz pierwszy w życiu z pokazem białostockich morsów podczas Extreme Forest Fest na Wyżarach, patrzyłam na nich jak na kosmitów. A teraz kilka moich gródeckich koleżanek i kolegów nie może się doczekać niedzieli, żeby delektować się morsowaniem. A ja, patrząc na nich na fb (Morsy Gródek) z zazdrością, „chciałabym i boję się” wskoczyć do lodowatej wody. Ale, jeśli to się stanie, nie omieszkam Wam o tym z radością donieść. Przeczytajcie koniecznie tekst Magdy, która od miesiąca jest wielką pasjonatką tej zimowej aktywności.
12 stycznia morsy weszły do wody w zalewie Zarzeczany z czerwonymi tekturowymi serduszkami. W dniu finału WOŚP i one wsparły największą Orkiestrę Świata. Z radością donoszę, że dzięki naszym Gródeckim Ludziom (pisanych z wielkich liter, bo mają wielkie serca) nasz sztab nazbierał 24 694,11 zł!
Uczniowski Klub Sportowy w Gródku skończył właśnie 20 lat. Podczas uroczystego jubileuszu w GCK, który przyciągnął wiele zawodniczek i zawodników, uświadomiłam sobie, jaką perełkę mamy w naszej miejscowości. Ilość (ponad 200) pucharów i dyplomów są najlepszym tego dowodem. W województwie podlaskim takich klubów unihokejowych jak nasz, biorących udział w rozgrywkach krajowych są tylko dwa – w Gródku i w Suwałkach. 20 lat pracy podsumowuje w wywiadzie trener Eugeniusz Sawicki.
A, skoro o jubileuszach mowa, to 22 lutego będziemy świętować 25 urodziny WG-HN. Zapraszamy Was, kochani Czytelnicy, tego dnia, na jubileusz do GCK. Bez Was to święto nie będzie tak uroczyste.
Dorota Sulżyk – redaktor naczelna „WG-HN”
W tym numerze między innymi:
– Relacja i fotorelacja z 28. Finału WOŚP w Gródku;
– Relacja z XIII Sesji Rady Gminy Gródek;
– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;
– Sprawy samorządowe: Otwarcie drogi Bobrowniki – Łużany, Zmiany w systemie gospodarki odpadami komunalnymi od 1 stycznia 2020 r.;
– Aktualności – m.in. Gminny Sylwester, Ale Babki na rzecz budowy Hospicjum, Sylwester KGW w Waliłach;
– „Zimna woda zdrowia doda, czyli Morsy z Gródka”;
– Relacja i fotorelacja 20-lecia Uczniowskiego Klubu Sportowego w Gródku;
– Rozmowa z trenerem Eugeniuszem Sawickim;
– Ferie z GCK;
– Wieczór Kolęd – relacja i fotorelacja;
– Rozstrzygnięcie konkursu „Najładniejsza Bożonarodzeniowa dekoracja posesji na terenie Gminy Gródek 2019/2020”;
– Wieści szkolne;
– „Nasze miejsca. Opowieści z Gródka i okolic” – prezentacja 2 tablic;
– Gródeckie domy z historycznym życiorysem (4), Dom przy ul. A. i G. Chodkiewiczów 73;
– „Pieśnia żyć pamahaje” – rozmowa z Janem Karpowiczem;
– Tak to było – „Zimowy wieczór w chłopskiej chacie”;
– W ogrodzie i kuchni, odcinek czterdziesty siódmy – „Co z tą zimą?”;
– Komu można przekazać 1 % podatku?
– Porady, ogłoszenia, reklamy, repertuar Teatru Dramatycznego w Białymstoku;
Dobrej lektury!
Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 lutego na adres: dsulzyk(at)gckgrodek.pl.