Nr 12-1 (316) • GRUDZIEŃ 2023 – STYCZEŃ 2024
19 gru 2023

Nr 12-1 (316) • GRUDZIEŃ 2023 – STYCZEŃ 2024

GAZETA W FORMACIE PDF (20 MB) – POBIERZ

Drodzy Czytelnicy!

W naszych Wiadomościach Gródeckich każdy rok żegnamy i witamy nowym kalendarzem. To już dziewiąty lokalny gródecki kalendarz, który przygotowujemy razem z  Radkiem. Mamy nadzieję, że z radością wieszacie go w swoich domach, patrzycie na zdjęcia, które są nam bliskie (tym razem z różnych miejscowości – Gródka, Zarzeczan, Podozieran, Świsłoczan, Mieleszek, Skroblak, Zubrów, Zubek, Radunina).

Na okładce uczestnicy grudniowego Turnieju Piłkarskiego Dzikich Drużyn „Gramy i pomagamy pogorzelcom z Załuk”. I chociaż to zdjęcie ani bożonarodzeniowe, ani zaśnieżone, to pasuje do grudniowej okładki, bo okres świąteczny to też czas czynienia dobrych uczynków. A to charytatywne wydarzenie połączyło w słusznej sprawie prawie 300 osób!

Profesor Wiktor Kurcewicz, pochodzący z Walił-Stacji, niesamowity gawędziarz, o czym przekonacie się w tym numerze, opowiadał w wywiadzie m. in. o dawnych zimach i swoich początkach przygody z nartami:  „Nigdy się nie nauczyłem jeździć na łyżwach, wolałem narty. Jak żołnierze radzieccy wracali po wojnie do siebie, to się tu na stacji zatrzymywali i z pociągu sprzedawali różne rzeczy. Mama wymieniła kiszone ogórki na narty. Narty były dla dorosłej osoby, więc ojciec odciął przody, przybił paski i miałem piękny sprzęt do jeżdżenia. Główna trasa zjazdu była na Łysej Górze koło mostu. Jechało się do samej rzeki i przy niej się skręcało. Jeździliśmy grupką 5-6 chłopaków.” Pan profesor ma nadzieję, że styczeń sypnie śniegiem i będzie mógł pojeździć na nartach.

Zostawiacie mleczko i ciasteczka dla Mikołaja? Pierwszoklasiści, z którymi rozmawiałam ostatnio na zimowo-świąteczne tematy nie mogą się go już doczekać. Mają swoje sposoby na przywitanie długo oczekiwanego gościa. Który razem z reniferem przechodzi przez komin. Malwinka zostawia dla Mikołaja słoik z cukierkami, Julka – mleko i pierniczki, a dla reniferów marchewkę. Chociaż niektórzy twierdzą, że renifer nie je marchewek, tylko lizaki. Z miłej, dowcipnej rozmowy dowiecie się, jak ulepić bałwana, jak przygotować się do świąt. Że trzeba obowiązkowo posprzątać w domu i zrobić potrawę – „coś takiego szarego, co mi nie smakuje i zapomniałam nazwy”.

Tej szarej tradycyjnej potrawy nie może zabraknąć na wigilijnym stole. I chociaż mnóstwo jest przepisów na postne wymyślne dania z wykorzystaniem egzotycznych składników, to jednak tradycja ciągle jest ważna. I na stole zasłanym białym obrusem ustawiamy dzbanek z kompotem z suszu, drożdżowe ahładki, u niektórych nawet jeszcze kisiel owsiany.

I jak już zabłyśnie pierwsza gwiazdka, bądźcie szczęśliwi i wzruszeni, siadając do wigilijnego stołu. A ten nastrój niech Was nie opuszcza przez wszystkie dni Bożego Narodzenia. Życzymy pięknego celebrowania nie tylko  świątecznych chwil, ale i tych codziennych – zwykłych przez cały Nowy 2024 Rok. Szczęśliwego i zdrowego Nowego Roku! Życzę w imieniu redakcji WG-HN.

Spotkamy się już po Nowym Roku, w lutym. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 stycznia na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.

 

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna WG-HN

 

W tym numerze między innymi:

– Życzenia świąteczne;

– Felieton wstępny redaktor naczelnej;

Relacja z LII sesji Rady Gminy Gródek;

Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;

– „Wyjątkowy Rok Inwestycyjny w Gminie Gródek. Najwięcej pozyskanych środków zewnętrznych”;

– Aktualności: „Radio Orthodoxia w Gródku”; „Zespół z Kijowa w świetlicy w Mieleszkach”; „Dom Edyty i Piotra Koronkiewiczów zostanie odbudowany”;

– „Uroczyste obchody Święta Niepodległości”;

– „Pomagamy pogorzelcom z Załuk – Charytatywny Turniej Dzikich Drużyn”;

Co słychać u Gryfików? – „Gryfiki w Radomsku”, „Turnieje GRYFIK JESIEŃ CUP”;

„Dla Mikołaja pierniczki, a dla reniferów – marchewka” – Pierwszoklasiści o zimie, świętach i innych sprawach;

 Wieści z GCK: „Wieczorek Białoruski, Biełaruski Wieczar”, „Nasze GCK wyróżnione”, „Kabareciarze na gródeckiej scenie”, „Mikołajkowy maraton”;

Wieści z Biblioteki: „Wiersze z oGródka”, „Mój list do Fredry – powiatowy konkurs plastyczny”;

Wieści szkolne: „Uczniowie SP w Gródku na meczu Polska-Mołdawia”, „Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej chłopców”, „Uczeń klasy &a zakwalifikowany do projektu pt. „Misja Bioróżnorodność”, „Podsumowanie akcji – Szkoły pełne talentów”, „Listopadowe rozgrywki”, „Puchar Niepodległej”, „Święto Szkoły”, „Niecodzienne spotkanie”;

U naszych Przedszkolaków: „Dzień Dyni”, „Dzień Niepodległości”;

– „Jesteśmy teamem” – Rozmowa z Kingą Grochowską, licealistką z Zarzeczan o bikejoring;

– „W czasach wczesnego średniowiecza” – warsztaty zorganizowane przez KGW Pasjonatki w Bielewiczach;

– „Powrót do Walił” – Rozmowa z profesorem Wiktorem Kurcewiczem, fizykiem jądrowym, który pochodzi z Walił-Stacji;

– Cykl Wiery Tarasewicz Historyczne Impresje o Ziemi Gródeckiej i jej mieszkańcach (12)- „Lustracja Powiaty Grodzieńskiego z 1789 r.”;

Cykl Barbary Niczyporuk W ogrodzie i kuchni: „Odcinek osiemdziesiąty piąty. Kwiaty w domu”;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram
Radek Kulesza