Nr 12-1 (306) • GRUDZIEŃ 2022 – LISTOPAD 2023
29 gru 2022

Nr 12-1 (306) • GRUDZIEŃ 2022 – LISTOPAD 2023

GAZETA W FORMACIE (PDF, 7 MB)

Co roku staramy się wymyślić jakiś inny wiodący temat do naszego kalendarza, który jest jedyny i niepowtarzalny. Po pierwsze – związany z naszą gminą, po drugie – z kalendarium w języku polskim i białoruskim, po trzecie – ze świętami katolickimi i prawosławnymi. Co roku sprawdzam, kiedy przypada ruchome święto Serca Pana Jezusa, żeby wpisać je do kalendarza, bo pod takim wezwaniem jest kościół w Gródku. I nieprzypadkowo wspominam o kościele, ponieważ tym razem proponujemy Wam obiekty sakralne gminy Gródek. Bo tego jeszcze nie było! W większości są to budowle zabytkowe, pod każdym zdjęciem jest informacja o dacie ich powstania. Może niektóre Was nawet zaskoczą? Mogłoby się wydawać, że nie uda się zapełnić dwunastu miesięcy różnymi obiektami, i każdy, kto usłyszał o tym pomyśle, nad tym się zastanawiał. Otóż, w naszej gminie jest dziesięć sakralnych obiektów, dlatego postanowiliśmy cerkiew i kościół w Gródku pokazać nie tylko z zewnątrz, ale i w środku. I tak zapełniliśmy wszystkie strony kalendarza.

Pamiętacie wielkanocną dekorację z kurą, kogutem i jajkiem na naszym rynku? Mamy dla Was świąteczną niespodziankę, przy budynku GCK czeka ścianka z Mikołajem. A jak Mikołaj, to wiadomo – worek pełen prezentów. Jak się domyślacie, jej autorką jest nie kto inny – tylko Marysia Mieleszko. Przybywajcie, róbcie fotki i wysyłajcie do rodziny, przyjaciół, i znajomych. I przy wstawianiu na media społecznościowe oznaczajcie je  hastagiem #gckgrodek. Nie mogliśmy nie wykorzystać tej wesołej dekoracji na naszej okładce. Do zdjęcia zapozowała księgowa GCK Gosia. Grudzień (i styczeń też) należy do Mikołaja. W mikołajkowy wieczór dom kultury odwiedził wyczekiwany gość ze swoim słynnym „ho, ho, ho”. Były animacje, prezenty i rodzinne zdjęcie, a chętnych dzieci było tak dużo, że musieliśmy powtórzyć imprezę dwa dni potem. Hitem imprezy była macarena zatańczona przez Mikołaja!

Co zostało z tradycyjnego stołu wigilijnego? Zapytałam członkinie stowarzyszenia Aktywny Senior w Gródku. Okazuje się, że tradycja jest ważna, że w większości starają się przyrządzać potrawy takie same jak robiła mama w rodzinnym domu. Nie ma wymyślnych „fokusau” – łososia z ananasami, egzotycznych sałatek. Wigilijne dania są podobne, ale w każdym domu jest inny zestaw. Kutia, kompot z suszu, drożdżowe ahładki muszą być. I chociaż to rzadkość, to na niektórych stołach ciągle jeszcze gości kisiel owsiany.

Pięknych Świąt Bożego Narodzenia, takich ciepłych, rodzinnych, pachnących pierniczkami, bez pośpiechu,  spędzonych po swojemu. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość. A Nowy 2023 Rok obdaruje optymizmem i nadzieją na lepsze i bezpieczne jutro.

Z kolejnym numerem spotkamy się w lutym. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 stycznia na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna WG-HN

– Dodatek: kalendarz na 2023 rok;

– Jubileusz 50-lecia Pożycia Małżeńskiego;

– Życzenia świąteczne;

– Rok 2022 w Gminie Gródek – podsumowanie Wójta Gminy Gródek Wiesława Kuleszy;

Relacja z XLI  sesji Rady Gminy Gródek;

Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym;

– Aktualności: Gminne obchody Święta Niepodległości, Sukcesy brydżystów, Projekt realizowany przez KGW Teraz Waliły, Rajd „Duch Puszczy IX”, Prawosławne rozgrywki w Chełmie, Morsy rozpoczęły sezon, Seniorki nie próżnują;

–  Wieści z GCK: Felieton dyrektorki GCK Magdaleny Łotysz, „Inicjatywy lokalne mieszkańców Gminy Gródek” – podsumowanie, Uczniowie na wystawie „Karo w Gródku”, Mikołajki w GCK;

–  Wieści z Biblioteki: Kolaże w bibliotece, Mała książka – wielki człowiek, Konferencja bibliotekarzy powiatu białostockiego w Gródku;

Wieści szkolne: Święto Szkoły Podstawowej w Gródku, Unihokej, Konkurs „Podlascy Żydzi”, Ślubowanie Pierwszoklasistów; Rozmowa z Zuzanną Januszyk;

– „Rok z Karate w Gródku”;

– „Magiczny oGródek Klub Malucha”;

– „Spotkanie z żubrami” – rozmowa z Małgorzatą Zbyryt z Nadleśnictwa Waliły;

– „Chorten Gródek ma już dwa lata” – rozmowa z właścicielami sklepu Edytą i Michałem Mudryk;

– „Co zostało z tradycyjnego stołu wigilijnego?” – wypowiedzi członkiń stowarzyszenia Aktywny Senior w Gródku;

– Cykl Tak to było – Kurhan w Zubkach; (autor – Janusz Cimochowicz);

– Cykl W ogrodzie i kuchni „Odcinek siedemdziesiąty szósty. Bombki” (autorka- Barbara Niczyporuk);

– Kuchnia tatarska – przepisy z inicjatywy lokalnej „Warsztaty kulinarne we wsi Słuczanka”

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;