Nr 11 (315) • LISTOPAD 2023
10 lis 2023

Nr 11 (315) • LISTOPAD 2023

GAZETA w formacie PDF (18,1 MB) – POBIERZ

Nasze okładki bardzo często nawiązują do opisywanych wydarzeń w WG-HN. Grupka uczniów, którą widzicie, wykonuje jedną z piosenek podczas październikowego jubileuszu 15-lecia istnienia szkoły w Załukach. I chociaż szkoła w tej miejscowości istnieje od niemal 60 lat, to właśnie 15 lat temu społeczność Załuk podjęła decyzję o ratowaniu placówki i utworzeniu niepublicznej szkoły.

Rok, który niedługo się skończy jest poświęcony profesorowi Jerzemu Nowosielskiemu. Początki pracy artystycznej tego znanego malarza mają też związek z Gródkiem. Od 1951 r. do 1954 wspólnie z profesorem Adamem Stalony-Dobrzańskim zaprojektowali i wykonali polichromię w gródeckiej cerkwi. Na pewno wszyscy, albo prawie wszyscy nasi mieszkańcy o tym wiedzą, ale nie zaszkodzi przypomnieć trochę faktów (informacji) z tym związanych. Za to pewnie nikt (lub prawie nikt) już nie pamięta, że  przyjazd tych dwóch znamienitych artystów miał wpływ na pewnego uzdolnionego plastycznie młodzieńca Sergiusza Kiszyckiego z Walił-Stacji. Ówczesny proboszcz parafii gródeckiej ks. Bazyli Doroszkiewicz poprosił ich, by zajęli się utalentowanym chłopcem. Nowosielski z Dobrzańskim zabrali go więc do Krakowa, gdzie kształcił się w liceum plastycznym. W tym numerze możecie przeczytać historię Sergiusza Kiszyckiego, którą odkryła i opisała Helena Głogowska. We wrześniu w ramach obchodów Roku profesora Jerzego Nowosielskiego parafia prawosławna w Gródku zorganizowała koncert muzyki cerkiewnej.

Październik i listopad to niewątpliwie miesiące należące do jednego z najpopularniejszych warzyw (owoców), czyli dyni, a od dobrych kilku lat jej miejsce w rankingach wzrasta. Kocham dynię ze względu na walory estetyczne i kulinarne – piękny kształt, cudowny kolor i przepyszny smak. Na myśl o babcinej dyniowej zacierce na mleku dostaję ślinotoku. Tak zwaną ściankę (tło do fotek) z dynią w roli głównej wyczarowała Marysia Mieleszko w gródeckim domu kultury na okoliczność Jesiennego Balu Dyni. Wszystkie dzieciaki razem z rodzicami bajecznie pozowały do zdjęć. Na bal dyni (nie mylić z Halloween) było tyle chętnych dzieciaków, że lista zapełniła się w ciągu kilku dni. Radość najmłodszych podczas zabaw była bezcenna. A wracając do ścianki, dynie do dekoracji podarował ze swego pola w Waliłach-Dworze pan Wiesław Dzitkowski. Polubiły te dyniowe miejscówki żubry z naszej Puszczy Knyszyńskiej, które w okolicach Walił-Dworu znowu zaczęły się kręcić tak jak rok temu. A w ostatnim dniu października całe stado było tuż przy szosie baranowickiej za Waliłami-Stacją.

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 5 grudnia na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl. Następny numer z kalendarzem na 2024 rok ukaże się ok. 20 grudnia.

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna WG-HN

– Felieton wstępny redaktor naczelnej;

– Przebudowa wraz z rozbudową budynku Urzędu Gminy w Gródku – fotorelacja z obecnego stanu;

Relacja z LI sesji Rady Gminy Gródek;

Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;

– Wybory 2023 – wyniki głosowania w Gminie Gródek;

– Aktualności: „Minęło 80 lat od tragicznych wydarzeń w Zasadach”, „Pielgrzymka do Skitu w Odrynkach”, „Remont dachu w Mostowlanach”, „Spotkanie absolwentów SP w Gródku”, „Kącik Aktywnego Seniora”;

U naszych Przedszkolaków: „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”, „Wycieczka do Fast Parku”, „Podniesienie kwalifikacji”;

– „Bardzo dużo mówię o Gródku” – rozmowa z Michałem Kiszkielem;

Wieści z GCK: „Będziemy mieć Izbę Pamięci w Gródku”, „Sztab WOŚP w Gródku zarejestrowany”, „Wirtuozi na scenie w Gródku”, „Jesienny Bal Dyni”;

Co słychać u Gryfików?;

15-lecie istnienia Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach – fotorelacja i relacja;

– „Ta szkoła to taka perełka” – rozmowa z Ireną Suprun – byłą dyrektorką Niepublicznej SP w Załukach;

– „Mamy tu rodzinną atmosferę” – rozmowa z Anną Grześ – dyrektorką Niepublicznej SP w Załukach oraz Ireną Koronkiewicz – prezeską stowarzyszenia Załuki nad Supraślą;

– Wieści szkolne: „”Dorzuć Misie” – zbiórka pluszaków”, „Wygraliśmy Mobilną Pracownię Komputerową”, „Warsztaty badawcze”, „Dzień Gier Planszowych w SP w Gródku”, „Miesiąc z unihokejem”;

– „Profesor Jerzy Nowosielski”;

– „O Sergiuszu Kiszyckim i jego drodze do Teatru Muzycznego w Gdyni” (tekst Heleny Głogowskiej);

Wieści z Biblioteki: „Noc w Bibliotece”, „Re-animuj się”;

– Poznajcie naszych sołtysów (cz. VII);

Cykl Janusza Cimochowicza Tak to było: „Trudny los kobiet”;

Cykl Barbary Niczyporuk W ogrodzie i kuchni: „Odcinek osiemdziesiąty czwarty. Żyworódka”;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;