Nr 5 (248) • Maj 2017
01 gru 2017

Nr 5 (248) • Maj 2017

Pobierz PDF

Drodzy Czytelnicy! W ostatnią niedzielę kwietnia zauważyłam odpoczywających turystów rowerzystów w MOR tuż przy skrzyżowaniu na osiedlu (zwanym przeze mnie rondem, choć nim nie jest, póki co). Rozłożyli się z kanapkami, herbatką. Pomyślałam sobie, że to jednak dobra rzecz – takie postojówki (wykonane w ramach trasy rowerowej GreenVelo), z zadaszeniem, stołem, ławkami, mapą regionu.

I że sezon rowerowy już się zaczął. Wiele szlaków prowadzi przez Puszczę Knyszyńską. Bez wątpienia najbardziej urokliwe miejsce do odwiedzenia w naszej części puszczy to Jezioro Wyżary i jego okolice. W tym numerze macie okazję popatrzeć na nie z lotu ptaka, a to za sprawą zdjęć państwa Zbyryt, którzy pod koniec kwietnia uchwycili w większych planach budzącą się wiosnę (przyrodę) w Nadleśnictwie Waliły.

W kwietniu głośne były akcje Lasów Państwowych  sadzenia 1000 drzew na minutę. W Nadleśnictwie Waliły przeprowadzono ją z uczniami z Zespołu szkół w Gródku, natomiast przedstawiciele władz naszej gminy brali udział w takiej akcji zorganizowanej przez Nadleśnictwo Żednia w leśnictwie Podozierany. Jak donosi rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk nikt w Polsce nie sadzi tyle drzew co Lasy Państwowe. W całej Polsce ok.1000 drzew na minutę. W północno-wschodniej Polsce trwają odnowienia lasu. W tym roku zostanie posadzonych tu ponad 30 milionów drzewek, na łącznej powierzchni przekraczającej 4 tysiące hektarów. Lasy Państwowe sadzą ok. 500 mln drzew rocznie, to prawie 13 sadzonek na 1 mieszkańca. Niech rosną silne i zdrowe!

Przy cyferkach jeszcze pozostańmy. Na pewno nieraz byliśmy pytani o liczbę mieszkańców w naszej gminie i samym Gródku. Podawaliśmy zapewne często cyfry nie mające pokrycia z rzeczywistością. Po przeczytaniu jednego z artykułów nikt z Was nie będzie już miał wątpliwości, ilu mieszkańców liczy nasza gmina, ilu jest w Borkach, a ilu w Wiejkach. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że nasze wsie mają również sezonowych mieszkańców nie ujętych w statystykach. Jestem pewna, że wiele osób po zapoznaniu się z danymi z USC w Gródku powie – „w naszej wiosce jest na pewno więcej ludzi, zwłaszcza latem”.  Oprócz tego dowiemy się, ile urodziło się dziewczynek, a ilu chłopców w ostatnim roku w naszej gminie.

Na jednym ze zdjęć w moim rodzinnym albumie widać kilka furmanek, przy pierwszoplanowej i najbardziej załadowanej stoi mój dziadek Mikołaj. Z tyłu podpis – „czyn społeczny”. Nie wiem, co to za ulica (być może moja rodzinna – Michałowska) i co to za czyn społeczny. Może dotyczy budowy drogi, tak jak większość podobnych akcji w latach 60., 70. ? Wszyscy brali w nich udział  i nie do pomyślenia było, żeby w nich nie uczestniczyć. To właśnie czyny społeczne są tematem wspomnień w tym numerze.

 

W tym numerze między innymi

– „Wachlarz możliwości inwestycyjnych” – rozmowa z Wójtem Wiesławem Kuleszą;

– Relacja z XXIX Sesji Rady Gminy Gródek;

– „Sadzimy 1000 drzew na minutę”;

– Statystyki z USC za 2016 rok w gminie Gródek;

– „Wiedzieliśmy, że nie tylko dla siebie budujemy” – wspomnienia o czynach społecznych w gminie Gródek;

– „Co i kiedy w gminie Gródek budowano społecznie?” – artykuł Wiery Tarasewicz;

– „Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli budujemy na zgłoszenie” – artykuł Marcina Tura;

– Wieści z GCK;

– Wieści z Zespołu Szkół w Gródku;

– „Uprawa roślin – warzywnictwo”– II część nowego cyklu „Tak było” autorstwa Janusza Cimochowicza;

– Kolejny odcinek „Okruchów Ziemi Gródeckiej” autorstwa Wiery Tarasewicz – „Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Gródku” (cz. III);

– Prace konkursowe uczniów SP w Gródku – wyróżnienia w konkursie dziennikarskim WG-HN „Zwyczajne (niezwyczajne) historie Gródeckich Ludzi”;

– Aktualności: Nadleśnictwo Waliły, Sport;

– „Ceramicy” – Rozmowa Doroty Sulżyk z Natalią Wenclik-Ostaszewską i Pawłem Ostaszewskim z Piłatowszczyzny;

– Kolejny odcinek cyklu Barbary Niczyporuk „W ogrodzie i kuchni”;

– Aktualności, listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

PS. Zapraszamy do współpracy. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20  maja na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Jeśli ktoś z Was ma niepotrzebne archiwalne (z pierwszych ośmiu lat) numery „WG-HN”, bardzo proszę o  przyniesienie ich do redakcji. Chcielibyśmy odtworzyć całe archiwum, a jeszcze ciągle brakuje nam starych numerów.

Dobrej lektury!

Dorota Sulżyk – Redaktor Naczelna WG-HN

Facebookyoutubeinstagram
Radek Kulesza