15 maj 2023
Nr 5 (310) • MAJ 2023
Gazeta w formacie PDF – POBIERZ (15 MB)
Drodzy Czytelnicy!
Ciekawe dzieje ma nasz park w Gródku. Te dzieje w tym numerze opisuje dokładnie w swoim historycznym cyklu Wiera Tarasewicz. Może przypominacie przedwojenne zdjęcia w albumie „Gródek w starej fotografii”, a jest ich tam całkiem sporo, z różnych publicznych zgromadzeń (chyba najwięcej z obchodów 1 maja)? Często właśnie ich miejscem jest Plac 11 Listopada, tu również odbywały się przed wojną targi, młodzież spotykała się przy słynnej studni. Po wojnie przemianowano go (w czynie społecznym oczywiście) na zieleniec zwany parkiem. Pamiętam majowe bzy przy ławkach (najfajniejsze były dwie ustawione naprzeciwko siebie), na których często jako nastolatka przesiadywałam z koleżankami. Czasem przeszkadzały nam krzyki chłopaków grających w piłkę tuż przy cerkiewnym ogrodzeniu.
Park przechodził różne metamorfozy, zmieniały się ogrodzenia, nasadzenia, nawierzchnia. O chodnikach z polbruku przypomniał podczas rozmowy Mirosław Gryko, były kierownik KZB, który w marcu odszedł na emeryturę. W latach 90. Zakład Gospodarki Komunalnej w Gródku uruchomił produkcję kostki polbrukowej. Zatrudniał wtedy bardzo wielu bezrobotnych pracowników po kuroniówce, którzy m. in. układali chodniki w parku. Ostatnia rewitalizacja już jakiś czas temu wymieniła je na nowe. Wywiad z panem Mirkiem przypomina ciekawe fakty sprzed 30 lat. Kto pamięta, że Gospodarka Komunalna sprzedawała trumny i wieńce?
Cieszymy się, że z naszej gminy pochodzą młodzi zdolni ludzie. 18 kwietnia w GCK mogliśmy wysłuchać koncertu Aleksandry Karpiuk. Ola w zwiewnej sukience, z bosymi stopami usiadła przy pianinie, zagrała i zaśpiewała swoje autorskie piosenki. To była przepiękna „Pieśń serca”, bo tak artystka zatytułowała swój koncert. W wywiadzie mówi o swojej pasji, która jest z nią od zawsze, i o muzycznych planach. A w maju czeka nas kolejna muzyczna uczta, tym razem w wykonaniu Serafina Skowrońskiego i jego koleżanki.
W końcu w naszych ogrodach i lasach jest zielono (innych kolorów też nie brakuje), a świeże majowe liście i trawa są najpiękniejsze. Ruszyliśmy, kto na przydomowe grządki, kto w teren… W pięknych okolicznościach naszej Puszczy Knyszyńskiej w Piereciosach 29 kwietnia uczczono 160. rocznicę Bitwy pod Waliłami. Rekonstrukcja potyczki pozwoliła sobie wyobrazić, jak mogły wyglądać te tragiczne wydarzenia. Kto z Was spędził majówkę w najbliższych okolicach? GCK zorganizowało rodzinny rajd rowerowy do Glejska zakończony ogniskiem nad zalewem w Zarzeczanach. Miłośników przyrody nie brakowało na Wyżarach. My z rodziną pospacerowaliśmy po Skroblakach, przyglądając się zadbanym siedliskom i zachwycając się przepiękną brzeziną w okolicy wsi. Także plenerowe spotkania mniejsze i większe już się rozpoczęły. Przed nami 17 i 18 czerwca dwudniowe święto – Dni Gródka nad zalewem w Zarzeczanach. Koniecznie zapiszcie te daty w swoich kalendarzach.
Z kolejnym numerem spotkamy się w czerwcu. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 maja na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.
Dorota Sulżyk – redaktor naczelna WG-HN
W tym numerze między innymi:
– Fotorelacja i relacja z wydarzenia 160. Rocznica Bitwy pod Waliłami;
– Felieton wstępny redaktor naczelnej;
– Relacja z XLVI Sesji Rady Gminy Gródek;
– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym;
– Inwestycje w Gminie Gródek;
– Aktualności: Weekendowe pociągi do Walił, O działaniach Aktywnych Seniorek;
– „Kierownik, woda wybija” – rozmowa z Mirosławem Gryko – emerytowanym wieloletnim kierownikiem KZB;
– Wieści z GCK: Rajd rowerowy, powstanie Strefa Relaksu GCK, Przygotowania do Dni Gródka, „Pieśń serca” – koncert Aleksandry Karpiuk w GCK;
– Pieśń serca” – rozmowa z Aleksandrą Karpiuk;
– Wieści z Biblioteki: Rok Katarzyny Michalak w bibliotekach, spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską, Tworzymy komiksy;
– Wieści szkolne: Spotkanie z Lilią Waraksą, Wyjazd do Kina Helios oraz nietypowa lekcja WF, Ogólnopolska akcja „Łączą nas drzewa”, Sukcesy w konkursie, „Orzysz Cup 2023”;
– Poznajcie naszych sołtysów (cz. II)
– Cykl Wiery Tarsewicz Historyczne Impresje o Ziemi Gródeckiej i jej mieszkańcach (10): „Park nie park”;
– Cykl Janusza Cimochowicza Tak to było: „Konserwowanie i przechowywanie żywności”;
– Cykl Barbary Niczyporuk W ogrodzie i kuchni: „Odcinek siedemdziesiąty dziewiąty. Kolory wiosny”;
– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;
Dobrej lektury!