Nr 5 (289) • MAJ 2021
11 maj 2021

Nr 5 (289) • MAJ 2021

Gazeta do pobrania w formacie PDF (8,5 MB)

Programy Roberta Makłowicza – znanego krytyka kulinarnego, pasjonata historii i kultury były kiedyś w mojej rodzinie stałym punktem niedzieli. Zawsze uwielbialiśmy jego poczucie humoru, niestandardowe podejście do tematu, zachwycanie się kuchnią miejsc, które odwiedzał. Jakiś czas temu rozstał się z telewizją i wyruszył na podbój Internetu. Zdobył go z ogromnym sukcesem, prowadząc swój kanał na You Tube. Po te zachwyty kulinarne i kulturowe tym razem przyjechał ze swoją ekipą do Słuczanki. Kiedy moja córka dowiedziała się, że jadę na spotkanie z Makłowiczem, poprosiła, żebym koniecznie wzięła od niego autograf. Dowiedziałam się, że jest idolem młodych ludzi („Jak dorosnę, to chcę zostać Robertem Makłowiczem” – jeden z internetowych wpisów). Jak bardzo jest popularny, przekonałam się  po licznych reakcjach po wstawieniu na facebookową stronę naszej gazety posta ze zdjęciami ze spotkania z Ale Babkami w Słuczance. Jak mega jest popularny i lubiany przez wszystkich przekonałam  się po emisji odcinka –  Robert Makłowicz „Polska, odc. 40, Podlasie, centrum świata”. Po 4 dniach od premiery – ponad 1300 komentarzy pod filmem i jak ktoś zauważył – ani jednego negatywnego, co jest  niespotykane w polskim Internecie!

We wspomnianym odcinku widzimy Makłowicza w Wierszalinie, Ciumiczach, Kundziczach, w których smażył placki ziemniaczane. Na koniec przyjeżdża do Słuczanki na degustację smakołyków przygotowanych przez Koło Ale Babki. O tej gościnie czytamy w komentarzach: „Wspaniały program! Od 22:25 do końca to jest totalna jazda bez trzymanki! Kocham to!”. Makłowicz  idealnie wpasował się w atmosferę świetlicy i Gospodyń. Nie da się go nie lubić – to bardzo sympatyczny, mądry, bezpośredni, z poczuciem humoru człowiek, który  wzbudza same pozytywne reakcje. Wielu komentujących napisało, że to jeden z najlepszych odcinków: „Fenomenalny arcydobry odcinek. Pani Anka to gospodyni, na którą chciałbym trafić. Pierwszy raz w życiu dostałem chcicy na jedzenie okazywane na ekranie”, „Super odcinek. Anka rządzi”, „Anka wymiata”. Anka Trochimczyk – nasza Gwiazda tego odcinka! „Słuczanka i Anka. Piękny odcinek reklamujący Podlasie!” Wiele osób już chciało jechać, zwiedzać Podlasie i Słuczankę oczywiście. Dzięki Makłowiczowi Podlasie stało się dla wielu celem wakacji. „No teraz to będzie najazd turystów na Słuczankę!” – czytamy w komentarzach. Jeśli nie oglądaliście tego odcinka, koniecznie obejrzyjcie!

Ten numer zdecydowanie został zdominowany przez kobiety! Anka ze Słuczanki, i kolejna Ania – Annuszka z Wiejek – bardzo pozytywna i energiczna dziewczyna, która świadomie wybrała życie na wsi i opowiada o nim na swoim instagramowym profilu. O swojej nowej artystycznej pasji mówi Krysia Wasilewska, a  Maria Sołoguba pokazuje swoje szydełkowe i haftowane rękodzieło. Ania Kondratowicz odpowiada na pytania uczniów związane z pracą w bibliotece. Maria Żukowska i Zinaida Paszkowska wspominają dawne obchody pierwszomajowego Święta Pracy w Gródku.

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 maja na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Dorota Sulżyk (redaktor naczelna)

Narodowy Spis Powszechny  Ludności i Mieszkań 2021;

Relacja z XXV sesji Rady Gminy Gródek;

Informacja o pracy Wójta w okresie międzysesyjnym;

WG-HN pyta, Wójt odpowiada – Ulica Błotna, most i Góra Zamkowa…

Sprawy samorządowe: Informacje o spotkaniu z doradcą energetycznym; program Bezpłatna sterylizacja;

– Powrót pociągu codziennego do Walił;

– „Patrzcie dzieci, tu są śmieci- wyzwanie- w lockdownie posprzątam świat!” – o akcji sprzątania świata;

– Wieści z Biblioteki Gminnej: Konkurs wielkanocny na „Kreatywną pisankę”, Akcja Żonkile w bibliotece, ”Tydzień z Internetem 2021″ w bibliotece;

– „Makłowicz w Słuczance”;

Wieści z GCK: m.in. felieton Magdaleny Łotysz „Co w GCK piszczy?”; Śpiewnik ludowy „Rozśpiewana Gródecczyzna” cz. VI („Hrymata”), „Wszędzie widzimy sztukę” – kolorowy słup w gródeckim parku;

– „Na stole serweta musi być” – spotkanie z Marią Sołoguba (cykl „Rukadzielnicy”);

Wieści szkolne – Rozmowa z Anną Kondratowicz  Pani Ania ze  szkolnej biblioteki”  oraz rozmowa z Marią Żukowską i Zinaidą Paszkowską „Niech się święci 1Maja!” z cyklu „Rozmawiać warto z każdym”, Ogólnopolski Program pt. „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”; Moja mama – teksty trzecioklasistów;

– „Annuszka z Wiejek” – rozmowa z Anną Ciwoniuk z Wiejek;

– „Krysia maluje” – o nowej pasji Krysi Wasilewskiej;

– Cykl opowieści historycznych Wiery Tarasewicz Znani nieznani, Aleksiej Karpiuk “Moja „Dżamałungma” (cz. IV-ostatnia, opowiadanie w tłumaczeniu Wiery Tarasewicz);

– Cykl Tak to było „Tak to było. 1 Maja Świętem Pracy” (autor – Janusz Cimochowicz);

– Cykl W ogrodzie i kuchni. „Odcinek sześćdziesiąty. Rokitnik zwyczajny czy niezwyczajny?”

(autor- Barbara Niczyporuk);

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;