Pieśni białoruskie Ziemi Gródeckiej / Беларускiя Песнi Гарадоцкай Зямлi
25 paź 2017

Pieśni białoruskie Ziemi Gródeckiej / Беларускiя Песнi Гарадоцкай Зямлi

Zbiór pieśni białoruskich Ziemi Gródeckiej. Zebrał i opracował Stefan Kopa. Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wydawca: Гарадоцкая Выдавецкая Афіцына Гарадок & Сцяпан Копа / Gródecka Oficyna Wydawnicza & Stefan Kopa
Rok wydania: 2011
ISBN 978-83-930978-3-8

„Pieśni białoruskie Ziemi Gródeckiej / Беларускія песні Гарадоцкай зямлі” to bardzo ważny dokument historyczny, dzięki któremu od zapomnienia ocalony został wielki skarb ludowej kultury muzycznej tych terenów. Jest to kolejne dzieło w dorobku Stefana Kopy, cenionego muzyka i folklorysty, autora – kolekcjonera tomów pieśni białoruskich Białostocczyzny, śpiewanych w przebogatym wachlarzu dialektów, używanych przez mieszkańców poszczególnych wsi od Bugu po Biebrzę.

Utwory, które weszły do najnowszego śpiewnika, zostały zapisane w trzynastu miejscowościach gminy Gródek. Większość autor nagrał, gdy prowadził przez prawie 35 lat (do 2002 r.) gródecki Zespół Białoruskiej Pieśni Ludowej „Razśpiawany Haradok”. Teraz na potrzeby wydawnictwa dokonał ich zapisu nutowego i transkrypcji muzycznej. W efekcie jego żmudnej pracy w zbiorze znalazło się blisko 250 pieśni, zestawionych w osiem rozdziałów:

I. Pieśni weselne / Wjasielnyja pieśni.

II. Pieśni chrzcinne / Chryścinnyja pieśni

III. Konopielki / Kanapielki, Wałaczobnyja

IV. Wiosenne, Syraja huska

V. Pieśni żniwne / Żninyja pieśni

VI. Pieśni rekruckie / Rekruckija pieśni

VII. Pieśni biesiadne / Bjasiednyja pieśni

VIII. Pieśni różne / Raznyja pieśni

Wszystkie pieśni charakteryzują się niepowtarzalną lokalną specyfiką w odniesieniu zarówno do słów, jak i melodii.

Tom ukazał się w końcu 2011 r. w serii Gródeckiej Oficyny Wydawniczej przy Gminnym Centrum Kultury w Gródku. Został wydany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i będzie nie tylko cennym dokumentem historycznym, ale też źródłem repertuaru działających przy GCK zespołów, jak też służyć zwykłym mieszkańcom gminy, znanych z wielkiego zamiłowania do „swojskich” pieśni.

Facebookyoutubeinstagram
kreo