Nr 9 (282) • WRZESIEŃ 2020
09 wrz 2020

Nr 9 (282) • WRZESIEŃ 2020

POBIERZ PLIK w formacie PDF (17,5 MB)

Drodzy Czytelnicy! Gdyby tak wyglądały nasze pola… Spójrzcie teraz na okładkę. Chcielibyście? Podoba wam się? Widzieliście w realu? Po drodze z Gródka do Michałowa można było zobaczyć bele– niezwyczajne i nietypowe, kolorowe, pomalowane  przez Marysię Mieleszko. Zwracały uwagę i intrygowały, budząc pozytywne reakcje. Taki wakacyjny etno eksperyment, który w następnym roku być może zatoczy szersze kręgi.

Trochę dziwne to lato. Bez Siabrouskiej Biasiedy, zabaw wiejskich zdominowanych przez covidowe obostrzenia. I bez Basowiszcza, chociaż to akurat było pewne już od roku. Studenci BAS-u, czyli organizatorzy festiwalu,  uczcili rocznicę po nim ogniskiem, śpiewami i wspominaniem w Boryku. GCK w Gródku zorganizowało publiczny premierowy pokaz filmu dokumentalnego w reż. Jerzego Kaliny pt. „Basowiszcza”. Przez 30 lat lipiec to było Basowiszcza, trzeba było na nim być, chciało się na nim być. Czekaliśmy na nie w naszej gminie, zapraszaliśmy gości, to było takie gródeckie święto. Wszyscy, którzy przybyli na sobotni pokaz do amfiteatru nad zalewem w Zarzeczanach, wspominali festiwal z sentymentem, wzruszeniem i żalem, że coś się skończyło. Dziewczyny z Promyka, tradycyjnie tuż przed datą basowiszczańską wywiesiły na płotach przed barem swoją kolekcję plakatów festiwalowych. Jak uczcimy festiwal Basowiszcza za rok?

Ale mieliśmy tego lata Holi – festiwal kolorów, szalone, brudne, barwne i pełne radości warsztaty dla dzieci,  plenerowe pokazy filmów, trochę inicjatyw lokalnych, półkolonie „Lato w Teatrze” i spektakle międzynarodowego Wertepu… W porównaniu z majową, czerwcową perspektywą, to wcale niemało. Aha, i jeszcze mecze wróciły na murawę stadionu w Zarzeczanach. Już nie w barwach GKS Gryf Gródek tylko GKS Gródek. Mamy nową drużynę, o której z pasją mówią bracia Owerczukowie. Ostatnia wygrana z silną drużyną, jaką są Pogoń Łapy, dała kolejną dawkę nadziei na awans do wyższej Klasy. W imieniu zawodników, zapraszamy na mecze. I trzymamy kciuki za realizację celów.

Razem z Nadleśnictwem Waliły w ostatnim numerze ogłosiliśmy wakacyjną akcję! Osoby, które wysłały nam do końca sierpnia opis swojej wycieczki  po gminie Gródek wraz z kilkoma zdjęciami, otrzymały „Przewodnik turystyczny” wydany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku (opisy wycieczek opublikujemy w następnym numerze). Na pierwszym miejscu są wyprawy na Wyżary! Właśnie w to najbardziej reprezentacyjne turystycznie miejsce w naszej gminie pod koniec sierpnia zorganizowaliśmy rodzinną rowerową przejażdżkę dla naszych gości. Droga z Gródka przez Waliły Dwór, Waliły (tu można obejrzeć, największy w tej części Polski, głaz narzutowy), Radunin i Puszczę Knyszyńską rewelacyjna. Można wrócić tą samą trasą lub inną – dalej przez Puszczę, obok Królowego Stojła i most w Słuczance na rzece Supraśl. W ten sposób zatoczymy pętlę. A na Wyżarach wpadamy w zachwyt. My po raz kolejny, goście po raz pierwszy. Bo jezioro, kładki, mokradła, rzeźbiarskie instalacje… Miejmy nadzieję, że przed nami piękna złota jesień i jeszcze nie jeden dzień na takie wyprawy.

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 września na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna

– Fotorelacja – święto kolorów w Gródku;

– Relacja z XVIII Sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;

– Pytanie do Wójta: „Nowy wóz dla OSP”;

– Aktualności – m.in. IX Pielgrzymka kajakowa, Wernisaż wystawy w Supraślu, Na rzecz pomocy Kubusiowi z Hajnówki, Mieszkańcy Załuk z inicjatywą, Malowanie w Chomontowcach;

– „Filmowe Basowiszcza”;

– „Możemy odnosić zwycięstwa” – rozmowa Doroty Sulżyk z Damianem i Danielem Owerczukami o nowej drużynie GKS Gródek;

– Wieści z GCK: m.in. fotorelacja z działań wakacyjnych; projekt „Tylko się ubrudź”;

– Lato w Teatrze – Półkolonie „Wyspy”; fotorelacja, relacja pt. „Tajemnice wyspy”, „Bez oGródek o śmieciach w lesie”;

– Informacje na temat Powszechnego Spisu Rolnego;

– Gródeckie domy z historycznym życiorysem (9) – „Dom 9– dom przy ul. Chodkiewiczów 25”,  autor – Wiera Tarasewicz;

– „Wśród Białorusinów północnego Podlasia. Reportaż sentymentalny” (cz. III); autor- Jerzy Stanisław Grzegorczyk (Warszawa);

– „Jestem karpiarzem” – Rozmowa z Jackiem Latosem, autor- Dorota Sulżyk;

– Gródecki Majster część V – Wiesław Szczerbacz z Gródka, „Stolarstwo nie jest takie proste”, autor– Dorota Sulżyk;

– Tak to było –„W rocznicę II wojny światowej”, autor – Janusz Cimochowicz

– W ogrodzie i kuchni. Odcinek pięćdziesiąty trzeci – „Gdy jesieni jeszcze nie ma, a lato umiera”, autor- Barbara Niczyporuk;

– listy, porady, ogłoszenia, reklamy;