Nr 8 (273) • Sierpień 2019
13 sie 2019

Nr 8 (273) • Sierpień 2019

Pobierz PDF

Drodzy Czytelnicy! Pamiętacie, jak się skończył felieton wstępny w ostatnim numerze? Obiecałam wrócić do zagajonego tematu. Wracam. Basowiszcza – 30., jubileuszowe, ostatnie. Ta wiadomość zelektryzowała wszystkich. Najczęściej zadawane pytania przez fanów, sympatyków tej imprezy to: Czy na pewno ostatnie?  Dlaczego ostatnie? Na te pytania znajdziecie odpowiedź na jednej ze stron w tym numerze.

Dwadzieścia dziewięć  Basów (forma krótsza i chętnie wykorzystywana) wstecz byłam świeżo upieczoną studentką. Na starej „płaszczadce” w Boryku szalałyśmy z koleżankami przy nieznanych nam jeszcze wówczas piosenkach Ulisa. Rok później byłyśmy już w sztabie organizatorów. Pamiętam, jak na jednej z pierwszych edycji festiwalu gotowaliśmy wegetariański obiad dla członków zespołu Houk (pierwsza polska Gwiazda na Basach), samodzielnie robiliśmy festiwalowe koszulki, do Boryku jeździliśmy wte i wewte rowerami (nie mieliśmy samochodu)… To były inne czasy i inne Basowiszcza. Przez te wszystkie lata byliśmy z mężem na tyle zżyci z festiwalem, że nigdy nie opuściliśmy z rodziną żadnej edycji.

Tak, to były inne Basowiszcza, ale zawsze organizowane przez studentów Białoruskiego Zrzeszenia Studentów – BAS-u (do którego należałam przez cały okres studiów). 30 lat to szmat czasu. Organizatorzy imprezy już od kilku lat to m.in. dzieci jej prekursorów. Czy ktoś z nas  wierzył wtedy w to, że festiwal będzie huczał w Boryku aż  30 razy? Chwała studentom BAS-u, którzy przez tyle lat znajdowali siły, chęci, czas, żeby przyjeżdżać do nas, do Gródka i organizować Festiwal Muzyki Młodej Białorusi. Dziękujemy!

W tym numerze przeczytacie osobisty tekst mojego męża „Bywaj Basowiszcza! Niepokonane”, który od 4 lat pisał dla Was relacje z tego wydarzenia.  Jako przewodniczący BAS-u dwukrotnie był głównym organizatorem Basowiszcza i przez wszystkie następne lata przyglądał się wnikliwie  festiwalowi. W tym roku obchodziliśmy dwa jubileusze – 30. Basowiszcza, 20. Siabrouską Biasiedę, a w następnym szykuje się 25 –  lecie „WG-HN”. Od 24 lat gazeta zawsze wspominała o Basach.  Dyrektor Magdalena Łotysz przewertowała wszystkie numery  i wybrała teksty i zdjęcia, które zostały wykorzystane do pamiątkowej tablicy. Taki prezent wręczyła wraz z Wójtem Wiesławem Kuleszą głównym organizatorom festiwalu.

Z Basami od lat związane są dziewczyny z Promyka, czyli Krysia i Ela, które zgromadziły kolekcję plakatów z prawie wszystkich edycji festiwalu. I może one jedyne mogą pochwalić  się takimi zbiorami, skoro to do nich przyjechała ekipa telewizyjna z reżyserem Jerzym Kaliną realizującym film o Basowiszczu. Za kilka miesięcy na pewno będzie je można obejrzeć na dużym ekranie. Jeśli za rok nie będzie Basów, Krysia i Ela w trzecim tygodniu lipca na pewno wywieszą plakaty na płocie przez barem Promyk. I będziemy wspominać…

Nieustający apel do wszystkich! Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 sierpnia na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.  W czerwcu  wystartowała fejsbukowa strona „WG-HN” – Wiadomości Gródeckie. Zapraszamy do lajkowania, obserwowania, komentowania.

 

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna „WG-HN”

 

W tym numerze między innymi:

– Rozmowa z Wójtem Wiesławem Kuleszą;

– Relacja i fotorelacja z XX Siabrouskaj Biasiedy;

– Relacja i fotorelacja z XXX Basowiszcza; Wiersz o Basowiszczu, rozmowa z Krysią i Elą z Promyka, rozmowa z rzecznikiem prasowym Basowiszcza Lidią Piekarską;

– Aktualności, m.in. Rozmowa z dawcą szpiku z gminy Gródek, Zawody wędkarskie, wycieczka Aktywnego Seniora;

– Plener w Chomontowcach;

– Zabawa na dworze w Waliłach Dworze;

– Wieści szkolne: m.in. Zainteresowania uczniów;

– „Anka Rymowanka” – rozmowa z Anną Sadowską z Walił Dworu;

– „A rzeka Supraśl dalej płynie…” – półkolonie artystyczne w Załukach;

– „Spotkanie po latach” – tekst Lecha Niegierysza o spotkaniu absolwentów LO w Michałowie;

– Trochimczukowie w Brazylii;

–  Czytelnicy;

– Cykl „Tak to było. Zamążpójścia i ożenki”;

– Przepisy na potrawy laureatów konkursu kulinarnego na Siabrouskaj Biasiedzie;

– Porady, ogłoszenia, reklamy.

 

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram
Radek Kulesza