Nr 7 (272) • Lipiec 2019
09 lip 2019

Nr 7 (272) • Lipiec 2019

Pobierz PDF

Drodzy Czytelnicy!

Małgosia Pawelczyk robi przepiękne zdjęcia, wystarczy wejść na jej profil chętnie odwiedzany przez internautów – „Wędrówki Wiatrem Podszyte Małgośki Pawelczyk”. Nasza gminna Kupalnoczka przyciąga wielu fotografów, co szczególnie  widoczne jest podczas kulminacyjnego punktu na rzece Supraśl w Załukach, kiedy do wody wrzucane są wianki. Jeden z takich momentów został uwieczniony przez Małgosię, której bardzo dziękujemy za udostępnienie fotografii na lipcową okładkę WG-HN.

Żaden z wianków, przechwytywany przez śmiałków, którzy wskoczyli do rzeki, nie miał szans dopłynąć do Nowosiółek, wsi, przez którą przepływa Supraśl, położonej zaraz za Załukami. Korzystając z zaproszenia nowo wybranej pani sołtys Ewy Matwiejuk, wybrałam się właśnie do Nowosiółek na święto  wsi – „Haradawuju Sieradu”. Modlitwa przy obu kapliczkach, procesja po wsi, święcenie domów, serdeczne rozmowy z mieszkańcami… Młodsi już chyba nie za bardzo pamiętają, że w ten dzień nie można wykonywać żadnych prac w polu i ogrodzie. Jeśli nie byliście w Nowosiółkach, koniecznie tam wpadnijcie.

Jest jeszcze kilka wsi (co prawda bardzo nielicznych) w naszej gminie, w których nigdy nie byłam. Podozierany oglądałam tylko dwukrotnie przez okno autobusu, którym wracałam kiedyś z Białegostoku przez Michałowo do Gródka, jak to mówiono, „naokoło świata”. Kiedy podczas rozmowy z Bogdanem Gryko  na temat jego pomysłu na paintballowy biznes, realizowanego właśnie w Podozieranach, zasugerowałam, że to taki przysłowiowy „koniec świata”, odpowiedział błyskotliwie, mając oczywiście rację, że dla niektórych to jest „początek świata”.

Podozierany to był początek świata, środek świata i … jego koniec dla pani Ziny. Bardzo cenię sobie rozmowy z najstarszymi mieszkańcami naszej gminy, ich doświadczenia, mądrości.  Kiedy słyszysz z ust prawie 91-letniej pani Ziny, że może jednak dzisiejsi młodzi mają  gorzej niż jej rówieśnicy kiedyś, trudno uwierzyć, że te słowa wypowiada osoba urodzona przed wojną, której życie, tak jak wszystkich naszych ludzi z tego okresu,  nie było lekkie. Zapytałam panią Zinę, czy miała dobre życie. – Różnie było. Ale ja nie narzekam na życie, tak musi być. Kiedyś człowiek  cieszył się wszystkim, cieszył się życiem, było dobrze. Bał się Pana Boga i ludzi wstydził się i musiał żyć tak jak trzeba. Jak popatrzę, jak teraz ludzie żyją, nie chciałabym ja takiego życia.  Pani Zina, zmarła nagle pod koniec czerwca. A jeszcze dwa tygodnie wcześniej pokazywała mi swoje malwy i warzywa w małym ogródeczku. Myślałam, że pojadę jeszcze do niej, żeby porozmawiać o pięknych kolorowych wytkanych „dywanach”…

Tak jakoś wszystkie tematy krążą do tej pory wokół wiosek. Ale dotarliśmy do Gródka. Na Basowiszcza. Na 30., ponoć ostatnie. 26 lat temu napisałam reportaż o tym, jak festiwal (właściwie jego początki) odbierają mieszkańcy Gródka, przypominam go w tym numerze.  Kawał czasu, wszystko się od tego momentu zmieniło, i Gródek, i ludzie, i samo Basowiszcza… Ale to temat na następny wstępniak.

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 lipca na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.  3 czerwca wystartowała fejsbukowa strona „WG-HN” – Wiadomości Gródeckie. Zapraszamy do lajkowania, obserwowania, komentowania.

 

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna „WG-HN”

 

W tym numerze między innymi:

– Jednomyślne votum zaufania i absolutorium dla Wójta Gminy Gródek, Relacja z VIII Sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności  Wójta w okresie międzysesyjnym;

– Gmina Gródek – zwycięzcą Spartakiady 2019 r.;

– Boże Ciało, Dzień Św. Ducha, Pierwsza spowiedź – fotorelacje;

– Aktualności: Poszukiwania poległych żołnierzy na terenie Nadleśnictwa Waliły, Dzień Dziecka w Gminie Gródek;

– Kupalnoczka 2019 – relacja i fotorelacja;

– „Kulki z farbą w Podozieranach” –Rozmowa z Bogdanem Gryko – właścicielem paintball podozierany.pl w Podozieranach;

Całe życie w Podozieranach – rozmowa z panią Zinaidą Rajecką;

– „Haradawaja Sierada” w Nowosiółkach;

– Wieści szkolne: m.in. Pożegnanie absolwentów;

– „Pożegnanie gimnazjum” – Rozmowa Karoliny Bułatowicz z panią Anną Grycuk – dyrektor SP w Gródku, wieloletnią dyrektor gimnazjum w Gródku;

– „Kupalnoczka” – opowiadanie Roksany Zawadzkiej;

– „Najstarsze Gryfiki idą w świat”;

– „Basowiszcza – Gródeckie święto” – reportaż Doroty Sulżyk z 1993 r.;

– Cykl „Tak to było. Początek lata”;

– Porady, ogłoszenia, reklamy.

Dobrej lektury!

Facebookyoutubeinstagram

Radek Kulesza