Nr 7 (250) • Lipiec 2017
01 gru 2017

Nr 7 (250) • Lipiec 2017

Pobierz PDF

Na początku czerwca razem z Grupą Gospodyń Gródeckich spacerowałyśmy dookoła zalewu w Zarzeczanach, pochylałyśmy się prawie nad każdym napotkanym ziółkiem, a nasza przewodniczka zielarka Agnieszka Prymaka, która  ma ogromną wiedzę na temat dziko rosnących roślin, wtajemniczała nas w ich cudowne właściwości (fragment relacji wraz informacjami znajdziecie w tym numerze).

Okazało się, że wystarczy zaaplikować sobie taki spacer (wstyd się przyznać, ale kilka osób z GGG, wśród nich i ja, po raz pierwszy obeszły zalew dookoła), żeby stworzyć domową naturalną apteczkę. Nad naszym zalewem znajdziemy różne stanowiska, stąd niesamowite bogactwo ziół. W ostatnich latach obserwuje się wielki powrót ziół do kuchni, kosmetyki, medycyny. A, że na naszym Podlasiu zawsze doceniano ich moc, udowadnia w swoim artykule „Tak to było – pożytki z roślin dziko rosnących” pan Janusz Cimochowicz.

W czerwcu w gminie Gródek nie zabrakło polnych i ogrodowych kwiatów na wianki. Kupalnoczka w Załukach jest jedną z nielicznych okazji, kiedy można przypomnieć sobie technikę plecenia wianków. Wszystkie kobietki i te młodsze, i starsze występujące tego wieczoru na scenie miały prześliczne wianki na głowach. Uśmiechnięte dziewczyny  z kwiatową dekoracją na włosach były najczęściej fotografowane przez obecnych na imprezie fotografów. Bo jak tu śpiewać hymn imprezy – „Kupalinkę” bez wianka na głowie? I co rzucać do Supraśli, kiedy tłum stojący na moście i nad brzegiem wypatruje płynących wianków? Zapraszamy na fotorelację i relację z wydarzenia.

Wracamy do zalewu w Zarzeczanach. Z okazji Dnia Samorządowca 2 czerwca 2017 r. obiekty  sportowo-rekreacyjne w Zarzeczanach zatętniły sportowym życiem. Tego dnia Gmina Gródek była współorganizatorem XIV Spartakiady Samorządowej Powiatu Białostockiego. Przyjechali samorządowcy z 12 gmin, żeby rywalizować ze sobą w różnych konkurencjach. Byłam świadkiem wybuchu radości, kiedy to po podsumowaniu głównego sędziego okazało się, że Gmina Gródek została Mistrzem XIV Spartakiady. Ogromne gratulacje dla naszych przedstawicieli, którzy dali z siebie wszystko, żeby to zwycięstwo wywalczyć.

Razem z Ireną Matysiuk, która prowadzi rubrykę „Porady językowe” nasza redakcja zwracała się z prośbą do Was o nadsyłanie wyrazów charakterystycznych dla gminy Gródek. Dobrze by było w przyszłości stworzyć słownik, który ocaliłby od zapomnienia nasze słownictwo. Publikujemy w tym numerze kolejne propozycje. Mamy nadzieję, że zachęcą innych do zapisywania i przysyłania ich do nas.

– Relacja z XXXI Sesji Rady Gminy Gródek;

– Informacja o pracy Wójta w okresie międzysesyjnym;

– Relacja i fotorelacja ze  XIV Spartakiady Powiatu Białostockiego i  Kupalnoczki;

– Aktualności: Nadleśnictwo Waliły, Twórczy Generator, informacje z UG Gródek, Przedszkola,  zawody wędkarskie, Brydż, wystawa „Życie drzew”;

– Wieści z GCK ;

– Wieści z Zespołu Szkół w Gródku;

– Rozmowa z ks. Mikołajem Ostapczukiem – proboszczem Prawosławnej Parafii w Gródku – „Miałem dużo szczęścia i Bożej pomocy…”;

– W Puszczy Knyszyńskiej jak w Warszawie”;

– Kolejny odcinek „Okruchów Ziemi Gródeckiej” aut. Wiery Tarasewicz –„Czy Gródek powinien odzyskać status miasta?”

– Tak to było – pożytki z roślin dziko rosnących” – IV część cyklu „Tak było” aut. Janusza Cimochowicza;

– „Dookoła Zalewu. Ziołowy spacer (cz. I)”;

– Kolejny odcinek cyklu Barbary Niczyporuk „W ogrodzie i kuchni” – „Allium”;

– Porady, ogłoszenia, reklamy;

PS. Zapraszamy do współpracy. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20  lipca na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Jeśli ktoś z Was ma niepotrzebne archiwalne (z pierwszych ośmiu lat) numery „WG-HN”, bardzo proszę o  przyniesienie ich do redakcji. Chcielibyśmy odtworzyć całe archiwum, a jeszcze ciągle brakuje nam starych numerów.

Dorota Sulżyk (redaktor naczelna „WG-HN”)