Nr 6 (271) • Czerwiec 2019
07 cze 2019

Nr 6 (271) • Czerwiec 2019

Pobierz PDF

Drodzy Czytelnicy! Jak to jest? Gdy jesteśmy dziećmi, tęsknimy za tym, żeby jak najszybciej skończyć osiemnastkę, wyrwać się z domu, być dorosłym. Im więcej przybywa nam lat, coraz częściej oglądamy się za siebie. Z sentymentem zerkamy na zdjęcia, na których  siedzimy razem z misiem wpatrzeni nieufnie w obiektyw. Śmiejemy się z fryzury („pod garnek”) i turkusowego wdzianka wydzierganego przez babcię na drutach. Może nawet przypominamy sobie ten moment, który  niczym proustowska magdalenka  otwiera przed nami kolejne skojarzenia. Ile byśmy dali, żeby mieć 6 lat i na chwilę znów usiąść w starym fotelu przed obiektywem aparatu, potem zerwać się i pobiec na podwórko na huśtawkę świeżo zawieszoną na lipie… Rozmawiałam z sześcioletnimi Gryfikami. Już tradycyjnie (w czerwcowym numerze muszą być rozmowy z dziećmi) zadałam pytanie: Fajniej być dzieckiem czy dorosłym? I większość odpowiedziała: dorosłym, bo można pracować, zarabiać pieniądze… Taki przywilej wieku.

W czerwcowym numerze „Wiadomości Gródeckich” rządzą dzieci i tematyka dziecięca. Małe Gryfiki  wprowadzają w swój  sportowy świat. Tak szczerze i bezpośrednio mogą odpowiadać tylko małe dzieci. Zwracały na to uwagę również nauczycielki z naszego przedszkola, które w artykule pt. „Dzieci zaskakują każdego dnia” podzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Jedna z nich powiedziała: Dzieci nie ukrywają emocji, są szczere. Jeśli dzieci coś rozbawi to śmieją się do rozpuku. Jeśli darzą Cię sympatią, to się przytulą. Inne wspomniały,  jak często maluchy w przedszkolu potrafią mówić – „kocham Cię”. Dziękuję im bardzo za świetnie pasujące zdjęcie, które zrobiły na potrzeby tekstu. Czy ktoś nie zauważa na nim tęsknoty za dzieciństwem?

Starsze dzieci, przepraszam – młodzież – wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Gródku wprowadzają w swój już mało dziecięcy świat. Raczej dorosły, w którym stykają się z niepełnosprawnością, często nieuleczalnymi chorobami, problemami bezdomnych zwierząt. Mówią o tym poważnie, czasem ze wzruszeniem. Chcą pomagać  i są dumni, że pomagają innym charytatywnie. Fajnie, że mamy taką młodzież.

To nie koniec  tematów dziecięcych. Na wyjątkowo rozbudowanych szkolnych stronach w kilku przypadkach piszą dzieci, to one wcielają się w rolę redaktorów, sprawozdawców. Barbara Niczyporuk i Janusz Cimochowicz w swoich stałych cyklach również poruszają wiodącą w tym numerze tematykę poświęconą dzieciom. Co powstawało ze zszywanych 2 beretów wypełnionych sieczką dowiecie się z tekstu „Tak to było”.

Apel do nowo wybranych sołtysów! Kochani Sołtysi, dawajcie znać, co się na Waszych wsiach dzieje. Piszcie sami, albo zaproście naszą redakcję do siebie.

I nieustający apel do wszystkich! Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 czerwca na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.

3 czerwca wystartowała fejsbukowa strona „WG-HN” – Wiadomości Gródeckie. Zapraszamy do lajkowania, obserwowania, komentowania.

 

W tym numerze między innymi:

– „GMINA GRÓDEK 15 LAT PO WSTĄPIENIU DO UNII EUROPEJSKIEJ” – rozmowa z wójtem Wiesławem Kuleszą;

– Sprawy samorządowe – Bieżące inwestycje;

– Komunia 2019, Bierzmowanie – fotorelacja;

– Ocenę zasobów pomocy społecznej za 2018 r omawia kierownik GOPS w Gródku Jolanta Bójko;

– Aktualności;

–  „Chcemy zostać piłkarzami” – Rozmowy z Gryfikami rocznik 2012-2014;

– „Dzieci zaskakują każdego dnia” – o dzieciach i przedszkolu mówią nauczycielki z Samorządowego Przedszkola w Gródku;

– Maratony Kresowe nad zalewem w Zarzeczanach;

– Wieści z GCK: m.in. „Dom kultury jest dla wszystkich mieszkańców „ – Rozmowa z Magdaleną Łotysz – Dyrektor GCK w Gródku;

– Dzień Dziecka nad zalewem w zarzeczanach – relacja i fotorelacja;

– Wieści szkolne: m.in. Erasmus po polsku. Wyjazd uczniów uczęszczających na zajęcia języka białoruskiego do Łodzi, Wycieczka do Wrocławia, Polsko-niemiecka wymiana uczniów w Gródku;

– „Jesteśmy dumni, że pomagamy innym” – Rozmowa z wolontariuszami Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” działającego przy Szkole Podstawowej w Gródku.

– Cykl Tak to było – W czasach dzieciństwa;

– Cykl „W ogrodzie i kuchni. Odcinek czterdziesty trzeci;

– Porady, ogłoszenia, reklamy.

 

Dobrej lektury!

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna „WG-HN”

Facebookyoutubeinstagram
Radek Kulesza