01 gru 2017
Nr 6 (249) • Czerwiec 2017
Pobierz PDFDrodzy Czytelnicy! Co to znaczy być szczęśliwym? Zapytałam podczas mojej wizyty pierwszoklasistów z naszej gródeckiej podstawówki. Gdyby ktoś nie wiedział, dzieci podpowiedzą: być zawsze wesołym i uśmiechniętym, być kochanym przez mamę i tatę… Uwielbiam takie rozmowy z dziećmi o małych i wielkich sprawach. Nikt tak jak one nie odpowie w taki naturalny i spontaniczny sposób.
Zachęcam do przeczytania wywiadu, a dowiecie się np. czego brakuje w Gródku i czy łatwo być wójtem.
Dużo dzieci i dziecięcych tematów w tym czerwcowym numerze. Nietrudno się domyślić, z jakiego powodu. Zaraz na początku miesiąca świętujemy Dzień Dziecka. Wprawdzie wszystkie relacje i fotorelacje z tego dnia zamieścimy w następnym wydaniu „WG-HN”, ale już teraz podkreślamy, że w naszej gazecie dzieci są ( i zawsze były) ważne. Już na okładce widać, jak są twórcze i kolorowe. Podczas Dnia Ekologii, zorganizowanego przez GCK, stworzyły piękny eko- mural, który powstał nie na murze, tylko dużym kawałku płótna, dzięki temu może być ozdobą różnych gródeckich wydarzeń (tym bardziej, że ma napis „I love Gródek”). Z myślą o dzieciach powstało w Gródku stowarzyszenie Twórczy Generator. Już po raz trzeci publikujemy w naszej gazecie informacje o ciekawych inicjatywach podejmowanych przez ten zespół zaangażowanych rodziców. A ile fotek z dzieciaczkami w tym numerze! Popatrzcie tylko na najmłodsze Gryfiki. Niedawno powstała kolejna grupa najmłodszych gródeckich piłkarzy trenowana przez Jana Łotysza.
Nawet poradę językową tym razem podajemy Wam w wykonaniu młodzieżowym. Pani Irena Matysiuk oddała głos swoim uczniom. Wpadła też na pomysł artykułu o zbieractwie. Gimnazjaliści przepytywali swoich bliskich z pokolenia, które miało niesamowitą wprawę w zbieraniu znaczków, etykiet różnego rodzaju, pocztówek, historyjek po balonówkach… Czego to kiedyś nie zbierano! Dzisiejsze młode pokolenie chyba nie ma już potrzeby oddawania się takiemu hobby. Chociaż, jak pokazuje artykuł, są wyjątki. Gdyby ktoś z Was chciał podzielić się swoim zbieractwem na łamach naszej gazety, zapraszam.
A propos uczniów… Proponujemy wywiad z panią dyrektor Zespołu Szkół w Gródku Anną Grycuk właśnie na temat gródeckiego gimnazjum. W następnym roku szkolnym pozostaną w nim dwa roczniki, w kolejnym tylko jeden, a potem… I z tej racji to nieco smutna rozmowa. Rozmowa m.in. o tym, jak gimnazjum dochodziło do pełnoletności, takie podsumowanie 18 lat życia szkoły.
Razem z Ireną Matysiuk, która prowadzi rubrykę „Porady językowe” nasza redakcja zwracała się z prośbą do Was o nadsyłanie wyrazów charakterystycznych dla gminy Gródek. Dobrze by było w przyszłości stworzyć słownik, który ocaliłby od zapomnienia nasze słownictwo. Mamy już pierwsze zgłoszenia. Publikujemy je w tym numerze. Mamy nadzieję, że zachęcą innych do zapisywania i przysyłania ich do nas.
W tym numerze między innymi
– Relacja z XXX Sesji Rady Gminy Gródek;
– Informacja o pracy Wójta w okresie międzysesyjnym;
– Relacja i fotorelacja z wydarzenia „Obrzędy i zwyczaje Ziemi Gródeckiej”;
– Aktualności: Nadleśnictwo Waliły, Twórczy Generator, informacje z UG Gródek, zawody wędkarskie,
– „Pierwszoklasiści o małych i wielkich sprawach”;
– Wieści z GCK (m.in. „Dzień Ekologii – rodzinny piknik”);
– Wieści z Zespołu Szkół w Gródku;
– „Hobby, kolekcjonowanie, zbieractwo”;
– Wywiad z dyrektor Zespołu Szkół w Gródku Anną Grycuk;
– „Użytkowanie roślin dziko rosnących – zioła”- III część nowego cyklu „Tak było” autorstwa Janusza Cimochowicza;
– Kolejny odcinek „Okruchów Ziemi Gródeckiej” autorstwa Wiery Tarasewicz – „Zabytki, pomniki architektury i sztuki ludowej”;
– „Zdrowie zaczyna się w głowie (cz. II)”;
– Kolejny odcinek cyklu Barbary Niczyporuk „W ogrodzie i kuchni” – „Po prostu pelargonie i pierogi”;
– Porady, ogłoszenia, reklamy;
PS. Zapraszamy do współpracy. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 czerwca na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl
Jeśli ktoś z Was ma niepotrzebne archiwalne (z pierwszych ośmiu lat) numery „WG-HN”, bardzo proszę o przyniesienie ich do redakcji. Chcielibyśmy odtworzyć całe archiwum, a jeszcze ciągle brakuje nam starych numerów.
Dobrej lektury!
Dorota Sulżyk (redaktor naczelna „WG-HN”)