Nr 4 (247) • Kwiecień 2017
01 gru 2017

Nr 4 (247) • Kwiecień 2017

Pobierz PDF

Witamy się z Wami wielkanocną okładką, na której widzicie całe mnóstwo kolorowych wzorzystych jajek. To efekt warsztatów malowania pisanek metodą tradycyjną, które w GCK poprowadziła Małgorzata Tarasewicz – plastyczka z GOK-u w Michałowie. Wiadomo, że większość mieszkańców naszej gminy maluje jajka w „cybulniku”, ale znając technikę nanoszenia wosku i farbowania, można wyczarować cudowne zdobienia.

Dlaczego wszystkie kobiety w Słuczance mają ładną cerę? Bo w Wielki Czwartek (Czysty Czaćwier) jeszcze przed wschodem słońca, biegną do krynicy, która przepływa przez wieś, żeby umyć twarz. Pojechałyśmy z Basią Niczyporuk do Słuczanki, żeby pospisywać od kobiet z grupy „Ale Babki” tradycyjne przepisy wielkanocne. I okazało się, że kobiety prawie wszystko dodają „na oko”, z głowy. I że najsmaczniejsze jest to, co najprostsze. Podczas rozmowy w słuczańskiej świetlicy słowo „smakata” często się przewijało. Jeszcze częściej było słychać wybuchy radosnego śmiechu, jak przypominały się wiejskie historie – te dawne i te całkiem wczorajsze. Tradycja w Słuczance ma się bardzo dobrze. Przygotowania do zasadzenia ziemniaków trwają, na autoryzację wywiadu  czasu było mało, bo „baby sadziać aharody”. Tych, którzy nie wiedzą, o co w tym chodzi, odsyłam do artykułu „Wielkanoc w Słuczance”.

Miało być w tym numerze o kobietach, miały być rozmowy z kobietami i są. Chyba mało w której gminie jest aż tyle zorganizowanych kobiecych grup – Grupa Gospodyń Gródeckich, Stowarzyszenie Aktywny Senior oraz wspomniane „Ale Babki” z siedzibą w Słuczance. A ile zapewne grup nieformalnych! Kobiety w gminie Gródek przeżywają renesans. I co najważniejsze, im się chce. Chce się pojechać na basen Aktywnym Seniorkom, chodzić z kijkami nordic walking. GGG w kwietniu będzie obchodzić drugie urodziny, kobiety z grupy „Ale Babki”, właśnie rok temu założyły swoje stowarzyszenie.

Po sutych wielkanocnych śniadaniach, obiadach, kolacjach warto przypomnieć rady, o których wspominała w swojej prelekcji podczas Dnia Kobiet psychodietetyczka Anna Kuczkin, podkreślając, że zdrowie zaczyna się w głowie. Te najważniejsze wypunktowane znajdziecie w tekście o takim tytule („Zdrowie zaczyna się w głowie”). Tak myślę sobie, że spodobałaby się Ani ta rozmowa z dziewczynami w Słuczance i ich poglądy na temat żywienia – prosto, swojsko, bez chemii.

Tematów kobiecych i rozmów z kobietami ciąg dalszy… Wywiad z panią Krystyną Sawicką („Każdy człowiek jest inny”) –kierownik GOPS w Gródku. Pani Krysia odchodzi na emeryturę, więc jest najlepsza okazja, aby powspominać, podsumować wieloletnią pracę na tym niełatwym stanowisku. Widziałam te wszystkie stosy teczek, dokumentów piętrzących się na kierowniczym biurku. Już w kwietniu będzie w końcu czas na inną pracę i pasje, dokończenie obrazka haftem krzyżykowym…

W tym numerze tuż po wstępniaku i życzeniach powraca temat Góry Zamkowej wywołany miesiąc temu w rozmowie z Pawłem Zawadzkim – prezesem stowarzyszenia ”Góra Zamkowa”.  Głos w tej sprawie zabierają Wójt Wiesław Kulesza oraz malarz Leon Taresewicz.

W tym numerze między innymi

– „Koncepcja zagospodarowania Góry Zamkowej w świetle zaleceń Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków” – artykuł Wójta Wiesława Kuleszy;

– „Zachować wartość Góry Zamkowej” – rozmowa z Leonem Tarsewiczem;

– „Każdy człowiek jest inny” – wywiad z Krystyną Sawicką;

– „Wielkanoc w Słuczance”;

– „Atłasowe dziewczęta” – I część nowego cyklu „Tak było” autorstwa Janusza Cimochowicza;

– Wieści z GCK– m.in. relacja i fotorelacja z „Dnia Kobiet”, warsztatów florystycznych, warsztatów malowania pisanek;

– Wieści z Zespołu Szkół w Gródku;

– Konferencja prasowa z wolontariuszkami;

– Kolejny odcinek „Okruchów Ziemi Gródeckiej” autorstwa Wiery Tarasewicz – „Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Gródku” (cz. II);

– Wspomnienia o pierwszych samochodach i motorach w naszej gminie – autorstwa Wiery Tarasewicz i Jana Grycuka;

– Kolejny odcinek „Rozmów z sołtysami” – „Jedna wioska, dziewięć dzielnic” – tym razem rozmowa z sołtys Wiejek Iwoną Bilkiewicz oraz Lechem Gorodowienko i Feliksem Woroną;

– X Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Gródek;

– „Konie fascynowały mnie od zawsze”- rozmowa Gabrieli Baran z nauczycielką języka angielskiego w gimnazjum w Gródku – Aleksandrą Zarecką-Kondraciuk;

– Kolejny odcinek cyklu Barbary Niczyporuk „W ogrodzie i kuchni” pt. „Odcinek dwudziesty-Porządki”;

– Aktualności, listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

PS. Zapraszamy do współpracy. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20  kwietnia na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Apel do Was: jeśli ktoś ma niepotrzebne archiwalne (z pierwszych ośmiu lat) numery „WG-HN”, bardzo proszę o  przyniesienie ich do redakcji. Chcielibyśmy odtworzyć całe archiwum, a jeszcze ciągle brakuje nam starych numerów.

Dużo radości, zadumy, wyciszenia i zwolnienia tempa na czas Świąt Wielkanocnych!

Miłej lektury! I do usłyszenia w maju!

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna „WG-HN”