10 mar 2020
Nr 3 (279) • MARZEC 2020
Pobierz PDFDrodzy Czytelnicy! Dokładnie 5 lat temu pisałam swój pierwszy wstępniak do marcowo-kwietniowego numeru „WG-HN”. I trudno uwierzyć, że minęło już tyle czasu, a ja świętuję swój mały jubileusz – drewniany (jak dowiedziałam się z językowej porady Irenki Matysiuk). Obiecywałam wtedy, że będę się starała nie zawieść Waszego zaufania. Jak wyszło? Ocena należy do Was.
Dokładnie 25 lat temu ukazał się pierwszy numer „Wiadomości Gródeckich – Haradockich Nawinau”. Odświętowaliśmy srebrne gody jak należy – z dziennikarskim tortem, który spinał to ćwierćwiecze gazety – słodkimi stronami z pierwszych i ostatnich numerów, dwoma wstępniakami – poprzedniego redaktora Jerzego Chmielewskiego i moim. 279 okładka już zawsze będzie przypominała o jubileuszu gazety. Za kolejne 25 lat ktoś może przygotuje kolejną wystawę, (zapraszamy do GCK do obejrzenia tablic ze 132 okładkami!), na której honorowe miejsce przypadnie właśnie tej – z gazetowym tortem, liczną grupą czytelników, redaktorów i gości śpiewających naszemu miesięcznikowi gromkie „mnohaja leta” i „sto lat”. Za kolejne 25 lat będą złote gody…
To ogromny sukces, że świętujemy dziś 25-lecie naszej gazety. Myślę, że wszyscy w naszej gminie tak o niej mówią – nasza gazeta, często dodając – gródecka. „Wiadomości Gródeckie – Haradockija Nawiny” są nie tylko wydawane, ale i czytane. I w tym chyba należy upatrywać największy nasz sukces. Złote lata dla prasy lokalnej już dawno za nami, w sąsiednich gminach nie ma dziś takiej gazety jak nasza. A wiem, że często jest tak, że jedna osoba kupi „WG-HN”, a 10 przeczyta. Dostaję też sygnały, że czytana jest na naszej stronie GCK w PDF. Nawet, jeśli się spóźniamy z wstawieniem plików na stronę, regularnie dzwoni nasz sympatyk z Poznania i pyta, kiedy w końcu będzie mógł przeczytać „Wiadomości Gródeckie”.
Zresztą, takiej gazety lokalnej jak nasza, nigdy nie było. Jej dwujęzyczność sprawiała, że wyróżniała się na rynku wydawniczym. Dbali o to szczególnie Leon Tarasewicz i wieloletni redaktor naczelny Jerzy Chmielewski (dwie osoby, które odegrały najważniejszą rolę przy narodzinach „WG-HN” i ich rozwoju). Być może niektórzy mogą mieć do mnie pretensję o to, że za mało dbam o białoruskojęzyczne teksty. Ale nie można mi zarzucić, że takich tekstów w ogóle nie ma, że dwujęzyczna została tylko nazwa gazety. Drukujemy teksty literackie po białorusku, jeśli wypowiedzi rozmówców są w haradockiej haworce, zapisujemy je w oryginalnym brzmieniu, publikowaliśmy również słownik wyrazów lokalnych.
Wiem, że każdy szuka w naszej gazecie czegoś innego, chociaż są tacy, którzy czytają ją od deski do deski (dziękuję za wszystkie głosy na fb). Jedni oglądają zdjęcia ze swoimi bliskimi, drudzy cieszą się, że zostały wydrukowane ich podziękowania, trzeci czytają relację z obrad sesji i sprawy samorządowe, jeszcze inni teksty historyczne, wywiady z gródczanami, porady ogrodniczo- kulinarne, czy też językowe. Będę powtarzać, gazeta lokalna rządzi się swoimi prawami – sprawy samorządowe, wydarzenia gminne, sprawy szkolne, historia… Przez te 5 lat dbałam o to, żeby była po prostu – gródecka, traktująca o wydarzeniach, miejscach i ludziach z naszej gminy. Zobaczcie, minęło 25 lat, a my ciągle mamy o czym pisać. Jeszcze tyle osób zostanie w przyszłości bohaterami naszych wywiadów. Jeszcze tyle historii do opisania, nieopisanych faktów historycznych. Często ktoś przychodzi do siedziby redakcji z zapytaniem o dawne numery i jakiś konkretny temat. Gazeta była i jest niewątpliwie Kroniką Gródka. I wszyscy mieszkańcy mogą być z niej dumni. Wierzę, że tak jest.
Powinniśmy ją tworzyć my wszyscy. Niestety, to powód mojego największego smutku – zbyt mała aktywność mieszkańców. Myślę tu o listach, krótkich tekstach, a nawet podpowiedziach jakiegoś tematu, artykułu. I dlatego bardzo cenię członków redakcji -Radka, Magdę, Irenę, Basię, Wierę, Jurka, Janusza i naszych wszystkich współpracowników. Dlatego podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 marca na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl
Dorota Sulżyk – redaktor naczelna „WG-HN”
W tym numerze między innymi:
– Fotorelacja i relacja z Jubileuszu XXV-lecia „WG-HN”;
– Relacja z XIV Sesji Rady Gminy Gródek;
– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym;
– Aktualności – m.in. „Powstanie Centrum Aktywności Społecznej w Załukach”, „Choinka parafialna”, „Niewybuch”, „Z życia Gryfików”, „Kącik aktywnego seniora”;
– „Nasza wspólna, gródecka gazeta” – rozmowa z redaktorami naczelnymi „WG-HN” – Jerzym Chmielewskim i Dorotą Sulżyk;
– Historia „WG-HN” w dużym skrócie;
– Wieści z GCK;
– „Najlepszy Bal Charytatywny” (zorganizowany przez Radę Rodziców SP w Gródku);
– Wieści szkolne;
– Gródeckie domy z historycznym życiorysem (5), Dom przy ul. Białostockiej/róg Szkolnej, Wiera Tarasewicz;
– „Ekipa z GCK” – pracownicy GCK w Gródku o pracy i o sobie;
– Wyniki konkursu „Szanujmy wspomnienia”;
– „Irka” (opowiadanie oparte na faktach z życia p. Ireny Wróblewskiej) – praca konkursowa Wiery Tarasewicz, I miejsce w kat. ucz. szkoły średniej, dorośli;
– „Жыць, але толькі з канём” – praca konkursowa Julii Grześ, I miejsce w kat. uczniowie szkoły podstawowej;
– Tak to było – „Wielki Post”, Janusz Cimochowicz;
– W ogrodzie i kuchni, odcinek czterdziesty ósmy – „Przesadzamy rośliny doniczkowe”, Barbara Niczyporuk;
– Rusz głową! Zadania szaradziarskie, oprac. Edward Wołoszyn;
– Czytelnicy o naszej gazecie – listy;
– Komu można przekazać 1% podatku?
– Porady, ogłoszenia, reklamy, repertuar Teatru Dramatycznego w Białymstoku;