14 lut 2019
Nr 2 (267) • Luty 2019
Pobierz PDFDrodzy Czytelnicy!
Pomaganie jest dziecinnie proste.
Każdy z nas wielokrotnie słyszał to hasło tegorocznego WOŚP-u. Wystarczy na przykład poświęcić swój czas na rzecz potrzebujących -dzieci, osób starszych, chorych, zwierząt… Czas staje się w naszym szalonym, zabieganym życiu czymś najcenniejszym. Mając czas, można skrzyknąć się, coś wspólnie zrobić. Na przykład Dziewczyny z Koła Gospodyń Wiejskich w Gródku podczas swoich spotkań uszyły mięciutkie poduchy dla wszystkich podopiecznych Domu Dziecka w Białowieży. W Przedszkolu na ich rzecz została zorganizowana zbiórka środków czystości oraz higieny osobistej. I kiedy przedstawicielki Koła odwiedziły z prezentami Dom Dziecka, po raz kolejny przekonały się, że warto jest pomagać. Zorganizowały również przed WOŚP-em akcję pieczenia serduszkowych ciasteczek, żeby podczas finału serwować je razem z kawą i herbatą. Seniorki z grupy Aktywny Senior z kolei umówiły się pewnego wtorku na wspólne malowanie toreb płóciennych, które podarowały na aukcję i loterię Wielkiej Orkiestry.
Po kilku latach, dzięki staraniom szefowej sztabu – Magdzie Łotysz znowu mieliśmy u nas sztab i nasi szkolni wolontariusze (pod dowództwem pani Aliny Gościk i Joanny Ostapczuk) reprezentowali Gródek. To właśnie oni (i ich niezawodni rodzice) są na naszej lutowej okładce. Wolontariusze z grupy „Młodszy Wolontariat” razem ze swoimi opiekunkami doskonale wiedzą, bo wielokrotnie tego dowiedli, że warto jest pomagać. Fakt, nie zapełniłyby się ich puszki, gdyby nie hojność naszych mieszkańców. Bo żeby pomagać, przydaje się nie tylko czas, ale i pieniądze. Podczas wośpowych licytacji w naszym domu kultury przeżywałyśmy z Magdą nawet nie radość, tylko euforię. Wszystkie zgromadzone, podarowane fanty zostały spieniężone! Rekordowa suma zebrana tego dnia w kwocie 15112,99 zł mówi sama za siebie. Gródczanie jesteście wspaniali! Cieszymy się, że wspólnie mogliśmy zagrać z największą Orkiestrą świata.
Można mnożyć przykłady tytułowej tezy. W poprzednim numerze WG-HN o Szlachetnej Paczce 2018 pisała koordynatorka z Gródka pani Danuta Garkowska. Rozmawiałam z niektórymi wolontariuszkami i wiem, że ich czas poświęcony na tę akcję, dostarczył im niesamowitych wzruszeń i refleksji. W tym numerze przeczytacie też o akcji charytatywnej „Gramy dla Uli ”. O pomaganiu pięknie również mówi w wywiadzie Gosia Tryznowska.
Pomaganie jest dziecinne proste. O czym innym mogłabym pisać po takim pięknym finale WOŚP w Gródku? I niech te proste słowa, które usłyszałam tego dnia: „Pomaganie jest fajne i daje dużo radości ! Warto pomagać i dzielić się dobrem !” dźwięczą nam często w uszach.
Kochani Czytelnicy! Gminne Centrum Kultury przygotowuje wystawę „PRL w Gródku”, do współtworzenia której zapraszamy Was wszystkich. Na pewno macie w swoich domach mnóstwo skarbów związanych z tym czasem – przedmioty, zabawki, ubrania, zdjęcia itp. Przynoście je do końca lutego do gródeckiego domu kultury. Przypomnijmy wspólnie ten okres, który wielu mieszkańców Gródka wspomina z sentymentem, chociaż z całą pewnością nie należał on do łatwych. Wernisaż zaplanowany jest na koniec marca.
W tym numerze między innymi:
– Relacja z II oraz III Sesji Rady Gminy Gródek;
– Wyniki konkursu „Najładniejsza Bożonarodzeniowa Dekoracja Posesji w Gminie Gródek 2018/2109”;
– Harmonogram odbioru odpadów komunalnych;
– Relacja i fotorelacja z 27 finału WOŚP w Gródku;
– Fotorelacja i relacja z Wieczoru Kolęd;
– Aktualności (m.in. „Akcja charytatywna „Gramy dla Uli”, „Warsztaty pierniczkowe”);
– „Koło Gospodyń Wiejskich w Gródku”;
– Wieści szkolne;
– „Słodka pracownia” – rozmowa z Małgorzatą Tryznowską;
– Wywiad z Patrycją Karłów;
– „Tak to było. Zima w chłopskiej zagrodzie”;
– „W ogrodzie i kuchni. Odcinek trzydziesty dziewiąty. Przysłowia mądrością narodu”;
– porady, ogłoszenia, reklamy;
Dobrej lektury!
PS. Zapraszamy do współpracy. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 lutego na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.