Nr 12-1 (277) • GRUDZIEŃ 2019 – STYCZEŃ 2020
24 gru 2019

Nr 12-1 (277) • GRUDZIEŃ 2019 – STYCZEŃ 2020

Pobierz PDF

Drodzy Czytelnicy!

I znów minął rok. W naszych Wiadomościach Gródeckich żegnamy go i witamy zarazem nowy kalendarzem na 2020 rok. To taki nasz lokalny kalendarz, z kalendarium w języku polskim i białoruskim, ze świętami prawosławnymi i katolickimi, z wydarzeniami gminnymi. I zdjęciami miejsc, które są nam bliskie. W  kalendarzu, który przygotowaliśmy naszym czytelnikom,  wiodącym tematem są – wsie gminy Gródek. Oglądane z różnych perspektyw – z bliska i z daleka. Mamy panoramy, krajobrazy, ulicówki, zbliżenia, święto wiejskie, żniwa, wnętrze domu z piecem w kuchni w roli głównej… Kiedy zamieściłam na profilu fb  zdjęcie  mnie siedzącej na leżajce, posypały się komentarze, które można by podzielić na dwie grupy. Zdecydowana większość siadywała dawno temu na leżajkach dziadków lub rodziców i bardzo tęskni za tym ciepłem dosłownym i metaforycznym. Każdy z nas ma takie wspomnienia. Pani Ela bardzo pięknie napisała: „Babcia wylewała na podwórku ślizgawkę, a z dziadkiem chodziłam na łąki za fabryką dokarmiać kuropatwy. Potem grzałam się na leżajce, a dziadek idąc po polana do pieca, przynosił ze stodoły jabłka. Były zimne. Babcia wrzucała jedno do sagana z ciepłą wodą, by się nagrzało. Po wyjęciu było ciepłe i pyszne. Zjadałam je siedząc na gorącej leżajce i zagryzając kromką świeżego chleba. To ciepłe wspomnienia z łezką w oku.” Przy okazji tego zdjęcia na fb dowiedziałam się też, co to jest „kaczarcha”. Tego słowa używała babcia z Hrybaucou, kiedy mój brat siedział przy piecu zapatrzony w piecowy ogień i podkładał do niego.

Okazało się również, że sporo osób – nazywam ich szczęściarzami – ma jeszcze w swoich domach tradycyjne kuchenne „pieczki” z  leżajkami. A więc utwierdzam się w przekonaniu, że w kalendarzu z wiejskimi obrazkami nie mogło zabraknąć takiego zdjęcia. 12 wsi (chciałoby się napisać tylko 12, bo w gminie Gródek jest ich aż 45) na 12 miesięcy. Jeśli pomysł Wam się spodoba, za rok moglibyśmy go kontynuować z kolejnymi miejscami.

Okładkowi kolędnicy autorstwa Justyny Mieleszko zobowiązali do napisania tekstu właśnie o kolędowaniu. Z kilku wypowiedzi na temat kolędniczych doświadczeń płyną różnorakie puenty. Pesymistyczna – o zaniku tradycji i optymistyczna – dająca nadzieję na odrodzenie chodzenia od domu do domu z gwiazdą i śpiewem kolęd.

Przypominamy o konkursie pn. „Szanujmy wspomnienia” z okazji zbliżającego się jubileuszu 25-lecia „WG-HN”. Drodzy czytelnicy, do 15 stycznia czekamy na Wasze prace, w których Wy, albo Wasi bohaterowie (dziadkowie, rodzice, sąsiedzi, znajomi), powspominacie o życiu, o ludziach, o wydarzeniach, o Gródku, o gródeckich wsiach. Spróbujmy ocalić od zapomnienia kolejne historie. Konkurs potrwa do połowy stycznia. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Więcej informacji na stronach „WG-HN” oraz GCK w Gródku.

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru i świąt Bożego Narodzenia przyniesie Wam ciepło, spokój, radość, rodzinną harmonię i piękne wspomnienia. Niech Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością, zdrowiem i szczęściem. Życzę w imieniu redakcji WG-HN.

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna „WG-HN”

 

W tym numerze między innymi:

– Inwestycje gminne w 2019 r., plany na 2020 rok;

– Relacja z XII Sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Gródek  w okresie międzysesyjnym;

– Aktualności – m.in. „Wizyta Premiera w Mostowlanach”, „1800 lat pod ziemią”, „Zapłonęło Światło Pamięci”, „Spotkanie z Siostrami Monasteru w Turkowicach”;

–  Relacja i fotorelacja z Jubileuszu Kaliny;

– Rozmowa z członkami zespołu Kalina z Załuk;

– Gminne obchody Święta Niepodległości;

– Spacer na cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej;

– „Kolędnicy” – wspomnienia o kolędowaniu w gminie Gródek;

– Rozmowa z Dyrektor GCK Magdaleną Łotysz;

– Wieści szkolne;

– „Nasze miejsca. Opowieści z Gródka i okolic”;

– „Szlachetna Paczka 2019”;

– Gródeckie domy z historycznym życiorysem (3), Dom przy ul. A. i G. Chodkiewiczów 33;

– „Nie bamboszki, tylko czerwone szpilki” – Rozmowa z Walentyną Trochimczyk;

 Tak to było – „Kwaszenie kapusty”;

– W ogrodzie i kuchni, odcinek czterdziesty szósty – „Przygotuj się na Święta”;

– Porady, ogłoszenia, reklamy, repertuar Teatru Dramatycznego w Białymstoku;

Dobrej lektury!

Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 stycznia na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Facebookyoutubeinstagram
Radek Kulesza