Nr 12-1 (266) • Grudzień 2018 – Styczeń 2019
21 gru 2018

Nr 12-1 (266) • Grudzień 2018 – Styczeń 2019

Pobierz PDF

Drodzy Czytelnicy! Listy w sprawie świątecznych prezentów  już dawno wysłane do Laponii.  W niektórych domach za chwilę zapachnie lasem, choinką, pierniczkami. W innych te zapachy przyjdą już po Nowym Roku (też niedługo). Nad Gródkiem zabłyśnie pierwsza gwiazdka i usiądziemy do wieczerzy wigilijnej. Jestem ciekawa, ile osób położy sianko pod obrusem lub pod ikoną? W ilu domach zostawi się resztki wigilijne, aby w nocy mogły się nimi pożywić  dusze bliskich zmarłych? Te nasze tradycyjne zwyczaje przypomina w swoim artykule Janusz Cimochowicz z Zubek Białostockich, puentując swój tekst takimi mądrymi słowami: „Świat ludzi obchodzących święta Bożego Narodzenia w przeszłości był skromny i bardzo mocno związany z religią. Obowiązywały liczne zakazy, nakazy, które traktowano bardzo poważnie. Nie było mowy o pośpiechu, który w dzisiejszych czasach jest wszechobecny. Jest jednak coś, co łączy przeszłe i przyszłe pokolenia, to uczucie wielkiego szczęścia i wzruszenia, jakiego doznajemy, siadając do wigilijnego stołu.”

Pozostając przy nastroju nostalgii i tęsknoty za tym, co było, proponuję refleksyjny wiersz  Darka Żukowskiego “To była naprawdę  piękna choinka”. Darek jest również jednym z 20 autorów publikacji pt. „Słowa z serca, z duszy…” wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Gródeckiej, której premierę mieliśmy w listopadzie podczas Wieczoru Poezji. Możecie w niej znaleźć teksty autorów zamieszkujących Ziemię Gródecką lub wywodzących się z niej.

Zostawiacie mleczko i ciasteczka dla Mikołaja? A może macie inne pomysły na odwdzięczenie się za wszystkie piękne prezenty? Czekają już na niego i na podarki  wszyscy drugoklasiści, z którymi ostatnio rozmawiałam na zimowo-świąteczne tematy. Ależ oni tęsknią za białym puchem i za szalonymi zabawami na sankach, workach, łyżwach… A ja się pytam, gdzie są te „niegdysiejsze śniegi”, trzaskające mrozy, zamalowane szronem szyby  i długie zwisające sople? Wiem, wiem, codzienne machanie łopatą do odśnieżania przez kilka tygodni,  może nie należy do najprzyjemniejszych zajęć, ale poświęćmy się dla dzieci. I przyjmijmy śnieżną zimę z uśmiechem

Kochani Czytelnicy! W 2019 r. minie 30 lat od zakończenia okresu PRL-u. W związku z tym nasze Gminne Centrum Kultury przygotowuje wystawę „PRL w Gródku”, do współtworzenia której zapraszamy Was wszystkich. Na pewno macie w swoich domach mnóstwo skarbów związanych z tym czasem –  przedmioty, zabawki,  ubrania, zdjęcia itp. Przynoście  je do 15 lutego do gródeckiego domu kultury. Powspominajmy wspólnie ten okres, który wielu mieszkańców Gródka wspomina z sentymentem, chociaż z całą pewnością nie należał on do łatwych.

I jak już zabłyśnie pierwsza gwiazdka, bądźcie szczęśliwi i wzruszeni, siadając do wigilijnego stołu. A ten nastrój niech Was nie opuszcza przez wszystkie świąteczne dni Bożego Narodzenia. W Nowym Roku – samych dobrych wiadomości dla Was i dla naszej gazety. Szczęśliwego Nowego Roku!

W tym numerze między innymi:

– Kalendarz 2019 (ze zdjęciami Magdaleny Zawadzkiej);

– Życzenia świąteczne;

– Relacja z XLV Sesji Rady Gminy Gródek oraz I Sesji Rady Gminy Gródek;

– „Anakonda 2018” w Gródku;

– Rozmowa z Wójtem Gminy Gródek Wiesławem Kuleszą;

– Fotorelacja i relacja z gminnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę;

– Aktualności (m.in. „Szlachetna Paczka w Gródku”, „Spotkanie po latach”);

– „Gwiazda na choince” – Rozmowy z dziećmi z kl. II b;

– „Słowa z serca, z duszy…” – relacja o Wieczorze Poezji;

– Wieści z GCK;

– „Wydarzyły się w naszej gminie cudowne rzeczy” – rozmowa z Magdaleną Łotysz;

– Wieści szkolne;

– „Powspominajmy razem. Mieleszki naszego dzieciństwa”;

– „Kotki z Kotkowa” – rozmowa z Moniką Romanowicz – wolontariuszką fundacji Kotkowo;

– „Tak to było. Święta Bożego Narodzenia”;

– „W ogrodzie i kuchni. Odcinek trzydziesty ósmy. Las w szkle”;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

Zapraszamy do współpracy. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 stycznia na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.

Dorota Sulżyk

Redaktor Naczelna “WG-HN”

 

Facebookyoutubeinstagram
Radek Kulesza