Nr 11 (276) • LISTOPAD 2019
14 lis 2019

Nr 11 (276) • LISTOPAD 2019

Pobierz PDF

Drodzy Czytelnicy!

3 listopada. Niedziela. I tłumy na gminnym stadionie. Na okładkowym zdjęciu w tym numerze widać członków 15 drużyn, które wzięły udział w Turnieju Charytatywnym na rzecz bliźniaczek Nadii i Leny Marcinczyk. To nie pierwszy raz gródecka społeczność pokazała swoje „wielkie serca”. Jeśli trzeba pomóc, pomagamy! Wystarczy przypomnieć finały WOŚP w Gródku, Szlachetną Paczkę, szkolne charytatywne kiermasze.  Musi być tylko ktoś, kto zainicjuje wydarzenie, zarazi szlachetnym celem. Tym razem akcja chyba przerosła samych pomysłodawców Magdę i Janka Łotyszów, którzy miłość do sportu, do piłki nożnej potrafią przekuć na coś tak pozytywnego, co wydarzyło się w niedzielę. Mecze niosły nie rywalizację, ale  pozytywną dawkę emocji, śmiech, radość. Wójt na bramce, panie księgowe, urzędniczki, przedszkolanki jako zawodniczki… Tak, z całą pewnością, w Gródku takiego turnieju jeszcze nie było! I w takich momentach, na pewno wielu z nas powtarzało: „fajnie, że jestem z Gródka”.

Powodem do dumy jest również to, że od 20 lat udaje nam się organizować konkursy na najpiękniejsze ogródki w gminie Gródek. Bo, jak się okazuje, nie jest to takie proste. Obecna na uroczystym jubileuszowym podsumowaniu mieszkanka Zabłudowa żałowała, że tam podobny konkurs miał zaledwie kilka edycji. Przewodniczący jury Janusz Cimochowicz opowiada w tym numerze o tym, jak na przestrzeni lat zmieniały się ogrody. Wierzę, że po przeczytaniu dwóch rozmów z ogromnymi pasjonatami ogrodnictwa (druga ogrodniczka z zamiłowania to Ewa Sawko) zechcecie rzucić się w wir prac upiększających Wasze ogrody. Ale musicie z tym poczekać do wiosny.

Na koniec trochę prywaty. W październiku ukazała się moja  książka “Zdjęcie z koniem. Reportaże z Gródka i okolic”. I to ona była powodem wielu wzruszeń podczas spotkania autorskiego, który był z pewnością jednym z moich najpiękniejszych momentów w życiu. Cieszę się, że mogły ukazać się reportaże, które pisałam przez wiele lat. Wprawdzie były drukowane w miesięczniku „Czasopis “, ale teraz 16 opowieści zamieszkało obok siebie. Jestem szczęśliwa, że tego wieczoru przyszło na spotkanie tak dużo osób, które cieszyły się razem ze mną. Niektórzy przyjechali z daleka. To bezcenne, mieć tyle życzliwych wspierających ludzi! Długą  kolejkę po autografy zapamiętam do końca życia. Będę szczęśliwa, jeśli ludzie z Gródka, okolic, Podlasia zechcą się wzruszać razem ze mną podczas lektury moich reportaży.

Z okazji zbliżającego się jubileuszu 25-lecia „WG-HN” ogłaszamy konkurs pn. Szanujmy wspomnienia. Drodzy czytelnicy – młodsi i starsi, czekamy na Wasze prace, w których Wy, albo Wasi bohaterowie (dziadkowie, rodzice, sąsiedzi, znajomi) powspominają o życiu, o ludziach, o wydarzeniach, o Gródku, o gródeckich wsiach. Spróbujmy ocalić od zapomnienia kolejne historie. Konkurs potrwa do połowy stycznia. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Szczegóły wkrótce na stronach „WG-HN” oraz GCK w Gródku.

Nieustający apel do wszystkich! Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 30 listopada na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.  Następny numer z kalendarzem ukaże się ok. 20 grudnia.

Dorota Sulżyk – redaktor naczelna „WG-HN”

 

W tym numerze między innymi:

–  Relacja i fotorelacja z „Obrzędów i zwyczajów Ziemi Gródeckiej”;

– Laureaci II edycji nagrody Wójta Gminy Gródek „Biały Gryf”;

– Relacja z XI Sesji Rady Gminy Gródek;

– Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym;

– Wyniki wyborów do sejmu i senatu w gminie Gródek;

– Aktualności – m.in. „Znalezisko”, „Spotkanie autorskie z Anną Bayer”;

– Kącik  aktywnego seniora –m.in.  „Szlakiem sakralnym”, „Dzień Seniora”;

– Spotkanie autorskie z Dorotą Sulżyk;

– Rozmowa z Dorotą Sulżyk – autorką książki „Zdjęcie z koniem. Reportaże z Gródka i okolic”;

– Podsumowanie gminnych konkursów „Estetyczna wieś gminy Gródek 2019”; „Estetyczna posesja – ogródki 2019”;

– Wieści z GCK – m.in. „Wędrujące Ale Kino w gródeckim kinie Gwiazda”,

– Relacja i fotorelacja z Turnieju charytatywnego na rzecz Nadii i Leny Marcinczyk;

– Wieści szkolne – m.in. zdjęcia klasowe pierwszoklasistów, „Pouczajaca lekcja historii”, „Podchody z rodzicami w Podozieranach”;

– Gródeckie domy z historycznym życiorysem (2), Dom przy ul. Białostockiej 76;

– „To nie są te same ogrody” – rozmowa z Januszem Cimochowiczem;

– „Rajski ekologiczny ogród Ewy” – rozmowa z Ewą Sawko;

– „Stacja kolejowa w Waliłach w skali 1:120” – rozmowa z Jarosławem Uścinowiczem;

 Tak to było – „Epizody wojenne”;

– „W ogrodzie i kuchni odcinek czterdziesty pięty” – „Przywrotnik pospolity – najlepszy przyjaciel kobiet”.

– Porady, ogłoszenia, reklamy, repertuar Teatru Dramatycznego w Białymstoku;

 

Dobrej lektury!

 

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram
Radek Kulesza