Nr 11 (265) • Listopad 2018
07 lis 2018

Nr 11 (265) • Listopad 2018

Pobierz PDF

Drodzy Czytelnicy! 100 lat temu w Gródku… W miasteczku można było spotkać głównie Żydów. W listopadzie 1918 r. w Gródku i  w całej gminie duża  część mieszkańców nie wróciła jeszcze z bieżeństwa. Rozproszeni po różnych zakątkach Imperium Rosyjskiego  tęsknili za swoją ziemią, coraz częściej myśląc o powrocie. Zwłaszcza, że po wybuchu rewolucji październikowej sytuacja wszystkich bieżeńców znacznie się pogorszyła. Białystok świętował odzyskanie niepodległości trzy miesiące później – 19 lutego 1919 r., a kilkanaście dni potem w granicach odrodzonego państwa polskiego znalazła się gmina Gródek. Na stabilizację trzeba było jednak jeszcze poczekać. O tym czasie i późniejszych latach międzywojennych pisze w swoim tekście Wiera Tarasewicz.

W naszej nieocenionej fotograficznej  skarbnicy – albumie „Gródek w starej fotografii” znajdziemy niemało zdjęć z okresu międzywojnia, głównie jednak z lat 30. Te wcześniejsze są ciągle jeszcze perełkami. W tym numerze możecie obejrzeć jak w Gródku świętowano 11 listopada oraz imieniny Józefa Piłsudskiego. W ogóle zachowało się sporo fotograficznych dowodów, że  uroczystości związane z osobą Marszałka były u nas bardzo ważne.  Na pamiątkę święta odzyskania niepodległości główny plac w Gródku (był na miejscu dzisiejszego parku) otrzymał nazwę – Plac 11 listopada. I to właśnie tu odbywały się wszelkie publiczne wiece, spotkania…

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę z inicjatywy Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu oraz jego opiekunek – Aliny Gościk i Moniki Jaroszuk – pięknego październikowego dnia  przy Pomniku Krzyża Grunwaldu zasadzono 100 cebulek żonkili. Stąd nasza okładka, na której widzicie pomysłodawców. Warto przypomnieć, że młodsi wolontariusze oraz ich opiekunowie są tegorocznymi Laureatami nagrody „Biały Gryf” w kategorii „działalność w sferze społecznej”.

Zrobiło się bardzo poważnie i patetycznie. Do tematu na pewno jeszcze powrócimy, przecież gminne obchody święta  dopiero przed nami, a tymczasem zmieniamy nastrój. Czy ktoś jeszcze nie słyszał o filmie „Wieś pływających krów” w reż. Katarzyny Trzaski? A może ktoś jeszcze go nie obejrzał? Pierwsi dowiedzą się o nim z naszego artykułu w tymże numerze „WG-HN”, a drudzy na pewno będą mieli okazję zobaczyć powtórkę wkrótce w naszym gródeckim kinie. Przed pokazem filmu mogliśmy obejrzeć jedynie jego zwiastun. Był na tyle interesujący, że 6 października przyciągnął do sali kinowej w Gródku prawdziwy tłum (w ogóle październik i tłumy w naszym kinie szli ze sobą w parze, a zaczęło się od „Kleru”). Na frekwencję wpłynęła też na pewno informacja, że w dokumencie występują mieszkańcy Podozieran i okolic. Podczas pokazu filmu widzowie reagowali bardzo emocjonalnie, a wiele osób porównywało go do serii o Kargulu i Pawlaku (mam wątpliwości co do słuszności porównania). Obejrzeliśmy film humorystyczny, ale i wzruszający, refleksyjny. Wielkie brawa dla występujących w nim bohaterów z naszej gminy –  Anny i Stanisława Bieleni, Doroty Gryko, pani Bronisławy Bieleni, którzy wypadli rewelacyjnie.

W tym numerze między innymi:

– Wyniki wyborów samorządowych w gminie Gródek;

– Relacja z XLIV Sesji Rady Gminy Gródek;

– Jubileusz 50-lecia Zawarcia Związku Małżeńskiego;

– „U Sońki na imieninach”;

– Aktualności;

–  „Wieś pływających krów”  – o pokazie filmu oraz rozmowa z reżyserką Katarzyną Trzaską oraz bohaterami filmu;

– Obrzędy i zwyczaje Ziemi Gródeckiej;

– Rozstrzygnięcie gminnych konkursów:  „Estetyczna Wieś Gminy Gródek 2018”oraz „Estetyczna posesja – Ogródki 2018”.

– Laureaci o swoich ogrodach;

– Wieści szkolne;

– „Trudne początki niepodległości na Gródecczyźnie” cyklu „Okruchy historii Ziemi Gródeckiej” aut. Wiery Tarasewicz;

– „Zaścianek w Wierobiach” – Rozmowa z Wojciechem Sobańcem – profesorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku; reportaż ze spaceru po Zaścianku;

– „W ogrodzie i kuchni. Odcinek trzydziesty siódmy – Hortiterapia”;

– Spotkanie z Vegushką;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!  Zapraszamy do współpracy. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 30 listopada na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl. Następny numer grudniowo-styczniowy z kalendarzem na 2019 rok ukaże się ok. 20 grudnia.

 

Dorota Sulżyk

Red. Naczelna WG-HN

 

 

 

 

Facebookyoutubeinstagram
Radek Kulesza