Nr 11 (254) • Listopad 2017
01 gru 2017

Nr 11 (254) • Listopad 2017

Pobierz PDF

Drodzy Czytelnicy! Listopad to trudny miesiąc. Dni coraz krótsze, coraz więcej ciemności, deszczu, wiatru, coraz mniej jasności, słońca… Nostalgia. Więcej czasu na rozmyślania. Na spojrzenie za siebie, w przeszłość. Sprzyja temu wystawa fotograficzna  „W przedwojennym Gródku”, którą możemy oglądać w holu budynku GCK.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Gródeckiej, bo to ono jest pomysłodawcą i jej głównym organizatorem, ma na swoim koncie wydanie dwóch albumów ze starymi fotografiami (drugi album to rozszerzone wydanie), ale ciągle pojawiają się nowe zdjęcia, które co jakiś czas warto pokazywać gródeckiej społeczności. Na wystawie pojawiło się sporo zdjęć z gródeckimi Żydami, a tych w gródeckich albumach jest naprawdę bardzo niewiele.  Większość z tych fotografii pochodzi z „Księgi pamięci gminy Gródek k. Białegostoku” pod redakcją Mosze Siemiona wydanej w Izraelu w 1963 roku, trzy zdjęcia ze zbiorów Muzeum Holocaustu Stanów Zjednoczonych, pozostałe ze zbiorów prywatnych.

Listopad to dobry czas na wyciągnięcie i przejrzenie rodzinnych albumów, rozmowy o przeszłości, o pradziadkach, dziadkach, rodzicach. Bo, kiedy patrzymy na fotografie np. z małą dziewczynką, która jest naszą prababcią, od razu uruchamiają się skojarzenia i wspomnienia. Dzieci młodsze i starsze uwielbiają takie opowieści, które powtarzane co jakiś czas, na pewno pozwolą na ocalenie rodzinnych historii.

Październik i listopad sprzyjają pielęgnowaniu pamięci. 14 października odwiedzamy groby na cmentarzu prawosławnym, 1 listopada na katolickim. Wielu z nas będzie i na jednym, i na drugim. Dopiero w tym roku podczas Święta Pokrowy na cmentarzu dowiedziałam się, gdzie są groby moich prapradziadków ze strony babci, którzy wrócili z Bieżeństwa i zaraz umarli. Nie potrafię wytłumaczyć, dlaczego wcześniej się tym nie zainteresowałam.

Jeszcze o zdjęciach… Do tego numeru przeprowadziłam wywiad z Michałem Cywoniukiem – prezesem OSP w Gródku, który wspomniał, że w następnym roku nasza strażacka jednostka będzie świętowała swoje 90- lecie. I z tym właśnie wiąże się nasz wspólny apel. Jeśli mieszkańcy gminy Gródek mają w swoich albumach rodzinnych zdjęcia związane z przedwojenną i powojenną Ochotniczą Strażą Pożarną w Gródku, prosimy o kontakt z Michałem Cywoniukiem lub redakcją „Wiadomości Gródeckich”.

A, skoro listopad nie zawsze sprzyja spacerom… zapraszamy do gródeckiego kina. Bo ten miesiąc minie w GCK pod znakiem filmowym. Będzie ciepło, wygodnie i oczywiście interesująco.

W tym numerze między innymi:

– Nowy wóz strażacki w OSP w Gródku;

– Relacja z XXXIII sesji Rady Gminy Gródek;

–  Rozmowa z Michałem Cywoniukiem – prezesem OSP w Gródku;

– Aktualności: Ostatni pociąg w sezonie, wieści z Nadleśnictwa Waliły, Październik- mundurowym miesiącem w przedszkolu, akcja „Pomoc dla Ciapka”;

– Stan opieki zdrowotnej na terenie gminy Gródek;

– Relacja z wystawy „W przedwojennym Gródku”;

– Rozmowa z Elzbietą Greś – przewodniczącą TPZG;

– Wspomnienie pana Włodzimierza Matejczuka;

– Wywiad z Piotrem Janiukiem „Piec to taka żywa istota”;

– Wieści z GCK ;

– Wieści z Zespołu Szkół w Gródku;

– Kolejny odcinek „Okruchów Ziemi Gródeckiej” aut. Wiery Tarasewicz „TENDENCJE URBANISTYCZNE W HISTORII GRÓDKA”;

– Wojska Obrony Terytorialnej (WOT);

– VIII część cyklu „Tak to było” aut. Janusza Cimochowicza –„Społeczność lokalna w dwudziestoleciu międzywojennym”;

– Kolejny odcinek cyklu „Wyrazy gródeckie”;

– Kolejny odcinek cyklu Barbary Niczyporuk „W ogrodzie i kuchni”- odcinek dwudziesty siódmy „Przemijanie”;

– Porady, ogłoszenia, reklamy;

Następny numer grudniowo –styczniowy wraz z kalendarzem na 2018 rok ukaże się w połowie grudnia

PS. Zapraszamy do współpracy. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 listopada na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl

Jeśli ktoś z Was ma niepotrzebne, zalegające archiwalne (z pierwszych ośmiu lat) numery „WG-HN”, bardzo proszę o  przyniesienie ich do redakcji. Chcielibyśmy odtworzyć całe archiwum, a jeszcze ciągle brakuje nam starych numerów.

Dobrej lektury!

Dorota Sulżyk (redaktor naczelna „WG-HN”)

Facebookyoutubeinstagram
Radek Kulesza