Nr 10 (253) • Październik 2017
01 gru 2017

Nr 10 (253) • Październik 2017

Pobierz PDF

Drodzy Czytelnicy! Dobrze, że na budynku Ośrodka Zdrowia pojawiła się tablica poświęcona doktorowi Lwu Cukiermanowi. Ten żydowski lekarz, który przed wojną mieszkał i pracował w tym miejscu, był ważną postacią dla naszych gródeckich ludzi. Kiedy 9 lat temu pisałam reportaż o nim (przypominamy go w tym numerze), trudno już było znaleźć rozmówców, którzy by mogli opowiedzieć o doktorze. Dziś już nie żyje nikt, z kim wtedy rozmawiałam.

W uroczystej chwili odsłonięcia tablicy brał udział Leo Woliński z Los Angeles – potomek gródeckich Żydów. Był szczęśliwy, że dzięki uczniom klas III gimnazjum mógł zobaczyć miejsca związane z  gródeckimi Żydami. Piszemy o tym w tym numerze.

Na 70-lecie LO w Michałowie przyjechałam nie tylko jako redaktor naczelna „Wiadomości Gródeckich”, ale też jako była nauczycielka. Przez 19 lat uczyłam w LO w Michałowie języka polskiego, byłam wychowawczynią 5 roczników. Kawał czasu. Ile to lekcji języka polskiego w sali nr 24, ile studniówek, ile wyjazdów do teatrów, na wystawy, na konkursy, ile spotkań redakcyjnych gazetki „Sum Różowy”?  Pamiętam, kiedy tuż po studiach zaczęłam pracować jako nauczycielka w michałowskim liceum.  Przez pierwsze miesiące często powracała myśl (wcale niewesoła), że tak naprawdę prawie całe życie (aż do emerytury) spędzę w szkole. Zniknęła dość szybko i chociaż nigdy nie marzyłam o nauczycielowaniu (przyszło do mnie samo, zawsze myślałam, że zostanę dziennikarką), naprawdę je polubiłam. Może nawet myślałam, że to jest właśnie moje powołanie. W tym numerze możecie przeczytać relację z wydarzenia, wspomnienia byłych uczniów z naszej gminy, obejrzeć kilka fotek.

W ubiegłym miesiącu ogłosiliśmy mały konkurs na okładkowe zdjęcie do październikowego numeru. Zdjęcie miało nawiązywać do października, jesieni, być związane z gminą Gródek. Cieszymy się, że pomysł spodobał się, że jest trochę osób w naszej gminie zaprzyjaźnionych z aparatem fotograficznym i mających tzw. „oko”. Swoje propozycje przysłało 10 osób. Królowały grzyby! Wiem, że zawsze tak się pisze, ale naprawdę mieliśmy dylemat, które zdjęcie spośród tych pięknych jesiennych fotografii wybrać. Zwyciężyło zdjęcie Agnieszki Litwin.

– Relacja i fotorelacja z Dożynek Gminnych 2017;

– Jubileusz 50-lecia Zawarcia Związku Małżeńskiego;

– Informacja o pracy Wójta w okresie międzysesyjnym;

– Rozmowa z tegorocznymi starostami dożynkowymi;

– Aktualności: „Poświęcenie krzyża na górze Św. Anny”, „Sprzątanie świata 2017”,  „Odsłonięcie tablicy poświęconej doktorowi Cukiermanowi”,

– Finisaż wystawy Leona Tarasewicza;

– O jubileuszu 70-lecia LO w Michałowie, wspomnienia byłych uczniów pochodzących z gminy Gródek;

– Architektura „Szczelność powietrzna domów drewnianych”;

– Wieści z GCK ;

– Wieści z Zespołu Szkół w Gródku;

– Reportaż Doroty Sulżyk „Doktor Cukierman”;

– Wizyta Leo Wolińskiego z Los Angeles w Gródku;

– Kolejny odcinek „Okruchów Ziemi Gródeckiej” aut. Wiery Tarasewicz „Zbiornik retencyjno-rekreacyjny w Zarzeczanach”;

– VII część cyklu „Tak to było” aut. Janusza Cimochowicza – „W polu i w zagrodzie”;

– Kolejny odcinek cyklu Barbary Niczyporuk „W ogrodzie i kuchni”- odcinek dwudziesty szósty „ Malownicza jesień”;

– Porady, ogłoszenia, reklamy;

PS. Zapraszamy do współpracy. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20  października na adres dsulzyk@gckgrodek.pl

Jeśli ktoś z Was ma niepotrzebne, zalegające archiwalne (z pierwszych ośmiu lat) numery „WG-HN”, bardzo proszę o  przyniesienie ich do redakcji. Chcielibyśmy odtworzyć całe archiwum, a jeszcze ciągle brakuje nam starych numerów.

Dorota Sulżyk (redaktor naczelna „WG-HN”)