25 maj 2022
DIAGNOZA POTENCJAŁÓW I POTRZEB W ZAKRESIE KULTURY W GMINIE GRÓDEK
Niniejszy raport prezentuje wyniki badania poświęconego zasobami potencjałom mieszkańców gminy Gródek w zakresie kultury. Badanie zostało przeprowadzone w ramach realizowanego w Gródku programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2022, finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor dokumentu wyraża szczerą nadzieję, że raport przyczyni się do dalszego rozwoju działań w sferze kultury i pozytywnie wpłynie na jakość życia mieszkańców gminy.
W badaniu wykorzystano kilka metod i technik badawczych, co znajdzie odzwierciedlenie w strukturze raportu. W pierwszej kolejności zostanie zaprezentowana diagnoza wybranych wskaźników współczesnej kondycji kultury w Gródku na podstawie danych zastanych. Ta część pozostanie stosunkowo zwięzła, m. in. ze względu na fakt, że charakterystyka gminy i działającego w niej Centrum Kultury (GCK) została wyczerpująco opisana w niedawnym raporcie „Inicjatywy lokalne w Gminie Gródek. Diagnoza potrzeb kulturalnych mieszkańców” (2018). W niniejszym raporcie skupiono się więc przede wszystkim na danych, których nie wykorzystano wcześniej, to jest statystykach publicznych gromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny czy Krajowy Rejestr Sądowy oraz stronach internetowych opisujących lokalną sferę kultury.
Istotnym elementem badania były również wywiady kwestionariuszowe, opisane w dalszej części tekstu. Zostały one przeprowadzone z mieszkańcami gminy w formule on-line (technika CAWI). Ich celem było zebranie informacji na temat postaw mieszkańców wobec oferty kulturalnej, ich potrzeb i oczekiwań, preferowanych kanałów komunikacji itp. Kwestionariusze zostały wypełnione przez 154 osoby. Ze względu na ograniczone możliwości dotarcia do mieszkańców gminy, dobór próby do badania ilościowego nie był reprezentatywny, a więc nie można rzutować jego wyników na całą populację. Na podstawie tej części badania powstał jednak wiarygodny portret grupy mieszkańców szczególnie zainteresowanych kwestiami kultury.
Ponadto, w wybranych miejscowościach w gminie zostały przeprowadzone z zainteresowanymi mieszkańcami wywiady grupowe z elementami warsztatów badawczych. Podczas spotkań analizowano zasoby i potencjały poszczególnych grup mieszkańców oraz miejscowości w obszarze kultury, próbowano również dociec możliwych dróg rozwoju kultury. Ta część badania miała charakter jakościowy.
Jak wspomniano wyżej, struktura publikacji odpowiada opisanym wyżej metodom. Dokument rozpoczyna się opisem danych uzyskanych z dostępnych publicznie źródeł. W dalszej kolejności omawiane są wyniki badań ilościowych (wywiady kwestionariuszowe) oraz jakościowych (wywiady grupowe). Raport kończy się wnioskami i rekomendacjami.
(wstęp z publikacji pt. “Diagnoza potencjałów i potrzeb w zakresie kultury w gminie Gródek”)
Do pobrania:
Diagnoza potencjałów i potrzeb w zakresie kultury w gminie Gródek (PDF 1,21 MB)