Nr 9 (263) • Wrzesień 2018
14 wrz 2018

Nr 9 (263) • Wrzesień 2018

Pobierz PDF

Drodzy Czytelnicy! Pojechałam w sierpniu do Wierobi. Nawet dwa razy, bo jeden pobyt nie zmieściłby w sobie tylu spotkań i rozmów. Pani Alfreda (zwana panią Alą) radośnie, ciepło i z uśmiechem przyjęła mnie i Irenkę Matysiuk w pokoju przy stole, na którym rozłożyła swoje zeszyty z zapiskami, zdjęcia. „Moja książka” – tak mówi o swoich wspomnieniach misternie spisywanych od 20 lat. Jako 70-letnia kobieta otworzyła zeszyt i niemal  spisała swoje życie dzień po dniu, wiejską, zwyczajną, często dramatyczną codzienność, która splatała się z historią. Ech, gdyby każdy z nas miał taką babcię… Czytałam te wspomnienia, nie mogąc się nadziwić genialnej pamięci pani Ali. Zastanawiam się, ile ja bym napisała o swoim dzieciństwie, ile pamiętam… Pani Ala miała 12 lat, kiedy 1 września, w sobotę zaczęły lecieć pierwsze samoloty, a ona akurat pędziła krowy. Pamięta ten, poprzednie i kolejne obrazy, jakby to było wczoraj.

O historii rodzinnej wsi mojej bohaterki  przeczytacie również w rozmowie z sołtysem Janem Wróblewskim oraz w kolejnym interesującym odcinku „Okruchów” pani Wiery Tarasewicz. To jeszcze nie koniec spotkań z Wierobiami. Na opracowanie czekają kolejne interesujące rozmowy, które przeprowadziłam w upalne sierpniowe popołudnia.

Dużo w tym numerze materiałów o naszych wsiach. Bo przypomnimy  dwie zabawy: w Królowym Moście i Wiejkach. Pośmiejemy się razem przy opowieściach nieocenionych „Ale Babek” ze Słuczanki o zwyczajach dożynkowych. Nie dość, że opowiadały, to  jeszcze ubrały się po „kaliśniejszamu”, wzięły ze sobą sąsiada i poszliśmy na pole. Odwiedzimy Mieleszki i po raz kolejny Wiejki podczas realizacji projektów Inicjatyw Lokalnych.  I jeszcze historia związana z krzyżem w Pieszczanikach pięknie wysnuta przez Darię.

Kochani Czytelnicy! Bardzo zachęcam do udziału w naszym kolejnym konkursie. „Jesteśmy z nich dumni” – taki konkurs ogłasza redakcja „WG-HN”  z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Konkurs na tekst publicystyczny o ludziach z gminy Gródek, z których jesteśmy dumni, którzy czymś się wyróżnili, którzy pozostawili ślad w naszej gminie lub poza nią. Bohaterowie tekstów powinni żyć w latach 1918-2018, urodzić się w gminie Gródek bądź mieszkać w niej. Czekamy na prace do 20 października. Najlepsze teksty zostaną nagrodzone. Regulamin konkursu jest zamieszczony na stronie GCK w Gródku.

W tym numerze między innymi:

– Relacja i fotorelacja z Dożynek Gminnych 2018;

– Relacja z XLII Sesji Rady Gminy Gródek;

– Informacja o pracy Wójta w okresie międzysesyjnym;

– Rozmowa ze starostami tegorocznych dożynek gminnych;

– Aktualności (m.in.) Krzyż w Chomontowcach, VII kajakowa pielgrzymka do Supraśla, Zielna w Wierobiach;

– „Dożynki u Słuczancy”;

– Sierpniowe zabawy w Królowym Moście i Wiejkach;

– Inicjatywy lokalne w naszej gminie;

– Gryfiki na obozie w Białej Podlaskiej;

– „Szlachecka wieś Wierobie” z cyklu „Okruchy historii Ziemi Gródeckiej” aut. Wiery Tarasewicz;

– „Opisałam to w mojej książce…” – rozmowa z p. Alfredą Kuprianowicz, 92-letnią mieszkanką Wierobi;

– Rozmowa z Janem Wróblewskim – sołtysem sołectwa Wierobie;

– Krzyż w Pieszczanikach”;

– „Tak to było” aut. Janusza Cimochowicza „Historia i rozwój pszczelarstwa”;

– XXXVI  odcinek cyklu Barbary Niczyporuk „Schyłek lata”;

– Listy, porady, ogłoszenia, reklamy;

Dobrej lektury!

Zapraszamy do współpracy. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20 października na adres dsulzyk(at)gckgrodek.pl.

 

Dorota Sulżyk

Redaktor Naczelna WG-HN

 

 

Facebookyoutubeinstagram
Radek Kulesza