Add some images first for Slideshow:1

SIERPNIOWE WYDANIE WG-HN

08-08-2017

Drodzy Czytelnicy! Jak to jest, że prawie w każdym miejscu sprawdza się zasada: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Zachwycamy się tym, co dalekie, nie doceniamy tego, co tuż obok. Ciekawą wyprawę zorganizowało na początku lipca Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Gródeckiej - wycieczkę na ścianę wschodnią naszej gminy. Wierobie, Mostowlany, Zubry… Kapliczka na cmentarzu w Mostowlanach z 1855 r., Aleja Lipowa i letnia „rezydencja”  przedwojennych właścicieli Wierobi państwa Szostakowskich, miejsce po dawnym młynie nad rzeką Kołodzieżanką, kurhany odkryte przez Adama Ciuńczyka niedaleko rodzinnego młyna rodziny Gawłów…

Przeczytacie o tym w relacji Elżbiety Greś. Może jest to jakaś podpowiedź na spędzenie  któregoś letniego popołudnia?

Nie mamy wysokiej rangi zabytków, a jednak nasza gmina, okolica jest atrakcyjnym miejscem dla osób z innych zakątków Polski, Europy. Nie po raz pierwszy usłyszałam, że m.in. tym, czym możemy „ściągnąć” turystów są nie tylko nasze zielone tereny, ale i ludzie, czyli my, nasza otwartość, serdeczność, gościnność oraz brak  wszechobecnej komercji. W rozmowie z turystami ze Śląska usłyszałam: „Gdybyśmy nie zauroczyli się w zeszłym roku regionem i ludźmi, to nas by tu nie było w tym roku”. Zdaję sobie sprawę z tego, że przebywając w innym miejscu, zwłaszcza takim, które nam się podoba, idealizujemy je, nie zauważając licznych problemów. Ale warto zastanowić się nad tymi słowami wypowiedzianymi przez kogoś z zewnątrz.

Lipiec jest festiwalowym miesiącem dla naszej gminy. Najpierw Basowiszcza (XXVIII w tym roku), potem Siabrouskaja Biasieda (XVIII edycja). Wszyscy przybywający z dalszych rejonów niż obszar naszej gminy zwracają uwagę na Boryk - niezwykłe miejsce, podając je jako walor odbywających się tu wydarzeń. Dużo zieleni, dużo miejsca, fajna atmosfera, koncerty  i w ogóle jest tak klimatycznie, że chce się tu przyjechać  za rok. No właśnie, kolejne argumenty, żeby pojawić się w naszej gminie.

I jeszcze coś, czego nie było do tej pory. Gratka dla turystów, ale i dla naszych mieszkańców – wystawa „Życie drzew” w puszczy na Wyżarach. No i mamy kolejny pomysł na kilkugodzinną wycieczkę dla naszej rodziny i gości. Bardzo klimatyczne rzeźby, o których dowiecie się z jednego z naszych z artykułów.

 

W tym numerze między innymi:

- Relacja i fotorelacja ze  XVIII Siabrouskaj Biasiedy;

- Bieżące działania inwestycyjne w Gminie Gródek;

Aktualności: Basowiszcza, Wieści z Nadleśnictwa Waliły, Aktywny Senior, Wycieczka TPZG;

- Reportaż z wystawy „Życie drzew”;

- Wywiad z turystami ze Śląska;

Wieści z GCK ;

- Gryfiki na wakacjach;

Wieści z Zespołu Szkół w Gródku;

W Puszczy Knyszyńskiej jak w Warszawie”;

Kolejny odcinek „Okruchów Ziemi Gródeckiej” aut. Wiery Tarasewicz „Przynależność administracyjna Gminy Gródek po 1939 roku”;

- Rozmowa z Krystyną i Eugeniuszem Nowickimi z Grzybowiec;

Tak to było – pożytki z roślin dziko rosnących” - V część cyklu „Tak było” aut. Janusza Cimochowicza;

- „Dookoła Zalewu. Ziołowy spacer (cz. II)”;

- Kolejny odcinek cyklu Barbary Niczyporuk „W ogrodzie i kuchni” – „W lesie”;

Porady, ogłoszenia, reklamy;

PS. Zapraszamy do współpracy. Podpowiadajcie tematy, nadsyłajcie swoje zdjęcia, artykuły, listy do 20  sierpnia na adres dsulzyk@gckgrodek.pl

Jeśli ktoś z Was ma niepotrzebne, zalegające archiwalne (z pierwszych ośmiu lat) numery „WG-HN”, bardzo proszę o  przyniesienie ich do redakcji. Chcielibyśmy odtworzyć całe archiwum, a jeszcze ciągle brakuje nam starych numerów.

Dobrej lektury!

Dorota Sulżyk (redaktor naczelna „WG-HN”)

 

 

 

 

 

 

 

 

GMINNE CENTRUM KULTURY


Gminne Centrum Kultury w Gródku

16-040 Gródek, ul. A. i G. Chodkiewiczów 4
Tel/fax 85 718 01 36
biuro@gckgrodek.pl

NIP: 966 18 94 163 REGON: 2001 399 73

BS Białystok O/Gródek
68 8060 0004 0390 0202 2000 0050
Projekt strony współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Oś. 4. Leader. Działanie 4.1/413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju (małe projekty)