25 paź 2017
ZESPÓŁ BIAŁORUSKIEJ PIEŚNI LUDOWEJ „ROZŚPIEWANY GRÓDEK”
Razśpiewany Haradok (Rozśpiewany Gródek) to najstarszy na terenie gminy Gródek i jeden z dwóch najstarszych na Białostocczyźnie białoruski zespół śpiewaczy. Działa przy Gminnym Centrum Kultury w Gródku.
Pierwszy publiczny występ zespołu śpiewaczego z Gródka miał miejsce 8 marca 1954 r. Założycielką zespołu oraz jego długoletnią kierowniczką, scenarzystką i twórcą repertuaru była Nina Muszyńska. Jej ambicją było powołanie regionalnego zespołu kultywującego lokalne obrzędy i zwyczaje, a szczególnie unikatowy folklor pogranicza opierający się na silnie zakorzenionej na tym terenie kulturze białoruskiej. Po niej funkcję kierownika i autorki tekstów przez kolejne wiele lat z powodzeniem pełniła Nina Cywoniuk. Obecną kierowniczka zespołu jest Anna Kazberuk. Jego długoletnim instruktorem muzycznym był Stefan Kopa. Za swoją 34-letnią pracę z zespołem w 1998 r. otrzymał on od ówczesnej Rady Gminy w Gródku tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gródek. Od 2001 r. opiekunem muzycznym zespołu jest Wiktar Małanczyk z Grodna.
Przez zespół do tej pory przewinęło się około 150 osób. Z pierwszego składu do dziś śpiewa w nim Irena Pawluczuk, która mieszka w Białymstoku i mimo sędziwego wieku co tydzień przyjeżdża na próby w domu kultury w Gródku.
Rozśpiewany Gródek jest ozdobą imprez w gminie Gródek jak i poza nią. Od początku istnienia bierze udział w uroczystościach gminnych, przeglądach i konkursach lokalnych i regionalnych, a także festiwalach o zasięgu międzynarodowym. Ponadto zespół uczestniczy w imprezach organizowanych przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz WOAK w Białymstoku. Każdego roku plasuje się w czołówce laureatów organizowanego w Białymstoku Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Białoruskiej. Wielokrotnie koncertował poza granicami Polski, najczęściej w Republice Białoruś. Zespół może się poszczycić wieloma indywidualnymi i grupowymi prestiżowymi osiągnięciami i nagrodami. Za swoją działalność otrzymał zbiorową odznakę “Zasłużony Białostocczyźnie” i “Zasłużony Działacz Kultury”.
Mimo ponad półwiecznego śpiewania zapał i energia kobiet z Gródka nie słabną. Ciągle wynajdują nowy repertuar, a także same tworzą piosenki o miłości do ziemi gródeckiej i rodzimej kultury białoruskiej. Zespół popularyzuje piękne, stare ludowe pieśni białoruskie, a także najnowsze piosenki współczesnych kompozytorów. Repertuar zespołu to także scenki rodzajowe, przypominające stare zapomniane ludowe obrzędy białoruskie.
Razśpiewany Haradok wziął też udział w kolędniczym projekcie muzycznym “Szczodry wieczar dobrym ludziam”, w parze z popularnym na Białostocczyźnie białoruskim zespołem estradowym Ilo & Friends. Album z nagraniami z tego koncertu GCK w Gródku wydało pod koniec 2012 r.