XXIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SIABROUSKAJA BIASIEDA

Siabrouskaja Biasieda, czyli przyjacielskie biesiadowanie w Gródku

XXIII Międzynarodowy Festiwal Siabrouskaja Biasieda – 29 lipca 2023,

amfiteatr nad zalewem w Zarzeczanach

Festiwal Siabrouskaja Biasieda to jedna z ważniejszych imprez kulturalnych prezentująca dorobek kulturowy regionu i twórczość ludową z głównym naciskiem na kulturę mniejszości białoruskiej.

„Po raz kolejny zapraszamy Państwa na wspólne biesiadowanie do gminy Gródek. Siabrouskaja Biasieda to wyjątkowe wydarzenia na terenie naszego województwa. Śpiew, muzyka, taniec oraz rodzinna atmosfera, to wszystko już 29 lipca nad zad zalewem w Zarzeczanach w gminie Gródek ” – mówi Magdalena Łotysz, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Gródku.

Festiwal ma charakter koncertu połączonego ze wspólną zabawą, w której uczestniczą wykonawcy i publiczność. Nawiązuje do tradycyjnego, zakorzenionego w kulturze słowiańskiej, przyjacielskiego spotkania, na którym nie może zabraknąć muzyki, śpiewu i tańca. W tym roku podczas festiwalu wystąpią zespoły ludowe z gminy Gródek oraz goście: Harika&Narwa, Dawid Szymczuk Band, Souvenir, AS, Zołoto, Kalinka, Laliland, Weronika Ptaszyńska & Lamia, Exit, Czerwone Szpilki, Siostry Ostapczuk oraz zespół Server Dance. Swoje umiejętności taneczne zaprezentują członkowie zespołu prowadzonego przez Stowarzyszenie AB-BA „Podlaski Wianek” z Białegostoku. Ciekawym akcentem będzie również występ zespołu “Podsybka Kurpiowska” z Łęgu Przedmiejskiego, który z powodzeniem kultywuje tradycje, zwyczaje i muzykę Kurpiowszczyzny.

Organizatorzy przygotowali również dla uczestników dwa konkursy z nagrodami. Konkurs na najsmaczniejszy chleb – uczestnicy konkursu zmierzą się z tradycyjnym domowym wypiekiem chleba, który jest podstawą w naszej kuchni. Wszystkie przyniesione chleby będą po rozstrzygnięciu poczęstunkiem dla publiczności. Kolejny konkurs jest skierowany dla najmłodszych w którym uczestnicy muszą nagrać swój występ z piosenką lub wierszykiem. Przygotowane nagrania będą musiały być wysłane do organizatora kilka dni przed Festiwalem, podczas którego zaprezentujemy na telebimie zwycięzców pierwszych trzech miejsc. Piosenki lub wierszyki muszą zawierać komponenty folklorystyczne.

Podczas biesiady uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania ze stoisk twórców ludowych i rękodzielników. Podobnie, swoje lokalne wytwory zaprezentują stowarzyszenia i koła gospodyń działające na terenie gminy Gródek. Wzorem ostatniego festiwalu, ponownie zostanie zorganizowana specjalna strefa kocykowa, która służyć będzie do swobodnego biesiadowania z własnym koszyczkiem i kocykiem.

Na Festiwal będzie można dojechać pociągiem specjalnym POLREGIO z Białegostoku. 29 lipca o godz. 18.20 wyruszy do Walił pociąg o nazwie „Biesiada”. Powrót następnego dnia, 30 lipca o godz. 0.40.

Całość zadania, wzorem dwóch ubiegłych lat będzie promowana w innowacyjny sposób. Naszą gminę odwiedził Arkadiusz Andrejkow – artysta z Sanoka, który specjalizuje się w malowaniu deskali – czyli obrazów na stodołach, wzorowanych na starych zdjęciach. W tym roku wykonał deskal na stodole we wsi Zubry oraz mural na przystanku autobusowym w Gródku.

Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda” również będzie można obejrzeć na żywo (online) z każdego zakątku Polski i świata poprzez kanał YouTube Gminnego Centrum Kultury.

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zadanie dofinansowane ze środków Powiatu Białostockiego.

Organizatorzy:

Gminne Centrum Kultury w Gródku, Gmina Gródek;

Patronat medialny:

Polskie Radio Białystok, Radio Jard, TVP 3 Białystok, Radio Racja, Wiadomości Gródeckie – Haradockija Nawiny;

Sponsorzy:

Fal-Poż s. c., Nadleśnictwo Waliły, Casablanca Catering, Marka Żubr, Bank Spółdzielczy w Białymstoku, Sklep przemysłowy Rafał Kardasz, PPH “Wenus” Marek Klebus

Wydarzenie na facebook’u: https://www.facebook.com/events/520948756920213

Strona www: https://gckgrodek.pl/wydarzenie/xxiii-miedzynarodowy-festiwal-siabrouskaja-biasieda/

Dojazd: https://goo.gl/maps/gCD8bNETCxQxfJSY8

plakaty

REGULAMINY I ZGODY RODO:

KONKURS NA NAJSMACZNIEJSZY SWOJSKI CHLEB (303 KB, PDF)

KONKURS NA FOLKOWĄ PIOSENKĘ/WIERSZYK (308 KB, PDF)

Media:

Radosław Kulesza

instr. ds. informatycznych i promocji