Zespoły


ZESPÓŁ BIAŁORUSKIEJ PIEŚNI LUDOWEJ „ROZŚPIEWANY GRÓDEK”
25 paź 2017

ZESPÓŁ BIAŁORUSKIEJ PIEŚNI LUDOWEJ „ROZŚPIEWANY GRÓDEK”

Razśpiewany Haradok (Rozśpiewany Gródek) to najstarszy na terenie gminy Gródek i jeden z dwóch najstarszych na Białostocczyźnie białoruski zespół śpiewaczy.  Działa przy Gminnym Centrum Kultury w Gródku.

Pierwszy publiczny występ zespołu śpiewaczego z Gródka miał miejsce 8 marca 1954 r. Założycielką zespołu oraz jego długoletnią kierowniczką, scenarzystką i twórcą repertuaru była Nina Muszyńska. Jej ambicją było powołanie regionalnego zespołu kultywującego lokalne obrzędy i zwyczaje, a szczególnie unikatowy folklor pogranicza opierający się na silnie zakorzenionej na tym terenie kulturze białoruskiej. Po niej  funkcję kierownika i autorki tekstów  przez kolejne wiele lat z powodzeniem pełniła Nina Cywoniuk. Obecną kierowniczka zespołu jest Anna Kazberuk. Jego długoletnim instruktorem muzycznym był Stefan Kopa. Za swoją 34-letnią pracę z zespołem w 1998 r. otrzymał on od ówczesnej Rady Gminy w Gródku tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gródek. Od 2001 r. opiekunem muzycznym zespołu jest Wiktar Małanczyk z Grodna.

Przez zespół do tej pory przewinęło się około 150 osób. Z pierwszego składu do dziś śpiewa w nim Irena Pawluczuk, która mieszka w Białymstoku i mimo sędziwego wieku co tydzień przyjeżdża na próby w domu kultury w Gródku.

Rozśpiewany Gródek jest ozdobą imprez w gminie Gródek jak i poza nią. Od początku istnienia  bierze udział w uroczystościach gminnych, przeglądach i konkursach lokalnych i regionalnych, a także festiwalach o zasięgu międzynarodowym. Ponadto zespół uczestniczy w imprezach organizowanych przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz WOAK w Białymstoku. Każdego roku plasuje się w czołówce laureatów organizowanego w Białymstoku Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Białoruskiej. Wielokrotnie koncertował poza granicami Polski, najczęściej w Republice Białoruś. Zespół może się poszczycić wieloma indywidualnymi i grupowymi prestiżowymi osiągnięciami i nagrodami. Za swoją działalność otrzymał zbiorową odznakę “Zasłużony Białostocczyźnie” i “Zasłużony Działacz Kultury”.

Mimo ponad półwiecznego śpiewania zapał i energia kobiet z Gródka nie słabną. Ciągle wynajdują nowy repertuar, a także same tworzą piosenki o miłości do ziemi gródeckiej i rodzimej kultury białoruskiej. Zespół popularyzuje piękne, stare ludowe pieśni białoruskie, a także najnowsze piosenki współczesnych kompozytorów. Repertuar zespołu to także scenki rodzajowe, przypominające stare zapomniane ludowe obrzędy białoruskie.

Razśpiewany Haradok wziął też udział w kolędniczym projekcie muzycznym “Szczodry wieczar dobrym ludziam”, w parze z popularnym na Białostocczyźnie białoruskim zespołem estradowym Ilo & Friends. Album z nagraniami z tego koncertu GCK w Gródku wydało pod koniec 2012 r.

Facebookyoutubeinstagram

JESIENNY LIŚĆ
24 paź 2017

JESIENNY LIŚĆ

Jest to zespół emerytów i rencistów. Powstał w październiku 1996 roku i po kilku tygodniach zadebiutował na scenie podczas “Dnia Seniora” . Niedługo potem zespół przyjął nazwę „Jesienny Liść”, pod którą występuje do dzisiaj. Można go posłuchać podczas wszystkich imprez w gminie, często koncertuje także na wyjeździe.

Zespołowi przewodzi Genadij Szemiet, człowiek o bogatym przygotowaniu muzycznym i chętny do działania na polu twórczości folkowej. Skomponował on hymn zespołu do słów nieżyjącego już dziś Włodzimierza Sacharczuka.

Codzienność członków „Jesiennego Liścia” jest zwyczajna. Zespół pracuje systematycznie. W Gminnym Centrum Kultury w Gródku odbywają się próby, na których członkowie uczą się nowych utworów, doszlifowują poprzednie oraz dogrywają sprawy organizacyjne i wymieniają doświadczenia.

Obecnie w zespole są także osoby, które nie są członkami Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów – nie jest to najważniejsze. Interesy zespołu reprezentuje, pełniąc tę funkcję z wyboru, pani Helena Bura – jedna z najstarszych stażem członkiń „Jesiennego Liścia”. Ponieważ zespół pracuje przy Gminnym Centrum Kultury, informacje o zaproszeniach na występy lub innych istotnych tematach, otrzymuje od dyrekcji GCK. Stąd też pochodzi wsparcie w organizowaniu transportu na występy, pomoc w zapewnieniu strojów i innych podstawowych potrzeb.

Nie można zapominać, że „Jesienny Liść” reprezentuje gminę społecznie – nikt ze śpiewających nie otrzymuje wynagrodzenia za występy. Za cenę bycia w różnych ciekawych miejscach, możliwość reprezentowania Ziemi Gródeckiej, oklaski lub ich brak, krótkie chwile samorealizacji, za okazje do towarzyskich spotkań – kobiety (najczęściej) płacą własnym zmęczeniem, nieraz kiepskim samopoczuciem, brakiem zrozumienia u domowników. Żadna z nich jednak łatwo nie rezygnuje z członkostwa w zespole, uważając je za wyróżnienie życiowe.

Mając na uwadze wieloletnią pracę i osiągnięcia, 27 listopada 2008 roku Zarząd Główny Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w uznaniu wybitnych zasług dla Związku nadał Zespołowi Folklorystycznemu „Jesienny Liść” w Gródku Złotą Odznakę Honorową.

tekst: Wiera Tarasewicz

Facebookyoutubeinstagram

KAPELA CHUTAR
24 paź 2017

KAPELA CHUTAR

To kapela ludowa śpiewająca głównie po białorusku. Zespół powstał na bazie wcześniej istniejących zespołów „Grodzianie” (1971-1982) i “Haradockija Kałakolczyki” (1983-2003). Zespoły te były bardzo popularne. Grały na festynach i akademiach z okazji świąt państwowych. Z ich udziałem odbywały się również huczne zabawy wiejskie i wesela. Zespoły wzorowały się na znanych polskich zespołach big-beatowych jak “Czerwone Gitary”, “Niebiesko-Czarni”, “Enigmatic”. Zespół w obecnym składzie upowszechnia melodie i piosenki frywolne, ludowe i biesiadne wykonywane w języku polskim, białoruskim i rosyjskim.

W 2014 roku zespół otrzymał nowe stroje ludowe białoruskie. Projekt został zrealizowano dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Facebookyoutubeinstagram

KALINA
24 paź 2017

KALINA

Zespół KALINA działa w Załukach. Powstał w 2000 r. z inicjatywy mieszkanek, aktywnie działających na rzecz swej wsi. Nazwę „Kalina” przyjął 20 października 2001 r. Zespół wykonuje piosenki głównie w języku białoruskim, występując na przeglądach i festynach w gminie i regionie. Instruktorem muzycznym zespołu jest Wiktor Leonkiewicz.

Facebookyoutubeinstagram

VENAmini
24 paź 2017

VENAmini

Dziecięcy zespół wokalny „VENA Mini” istnieje od kwietnia 2010 r. Najmłodsze wokalistki mają po 7 lat, najstarsza 11 lat. Repertuar obejmuje zarówno piosenki dla dzieci, jak też znane przeboje w języku polskim i białoruskim.

Instruktorem zespołu jest Anna Trochimczyk.

VENA

Działający przy GCK młodzieżowy zespół wokalny VENA powstał w kwietniu 2010 roku, założony przez Małgorzatę Knot.

Początki były  trudne, zwłaszcza dla tych przyszłych wokalistek, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu ze sceną. Ponieważ dom kultury był wtedy w remoncie, próby przez kilka miesięcy odbywały się w szkole w Gródku. Przy malutkim odtwarzaczu CD, bez sprzętu, mikrofonów i nagłośnienia, ale za to na ogromnej przestrzeni (w sali gimnastycznej) – trenowałyśmy zawzięcie, przygotowując się do pierwszego koncertu – podczas Święta Gródka. Kolejne koncerty to Pożegnanie Lata, Dożynki Gminne, Święto Niepodległości oraz – nareszcie w świeżo po remoncie budynku GCK – na jego otwarciu. Zespół uświetnił też swoim koncertem imprezy WOŚP-u, wieczór kolęd w GCK oraz pokaz dla dzieci i młodzieży z Białegostoku, przebywającej na zimowisku w Gródku. Na początku marca 2011 VENA zaśpiewała gościom z Białorusi, którzy zawitali do gródeckiego gimnazjum, a już następnego dnia wzięła udział w koncercie z okazji Dnia Kobiet, który odbył się na scenie GCK.

Doskonałe warunki pracy na świetnie wyposażonej scenie to główna przyczyna znakomitego rozwoju artystycznego zespołu. VENA występuje koncertach i festiwalach, reprezentując GCK oraz Gminę Gródek.

Repertuar zespołu jest zróżnicowany: od znanych i lubianych piosenek polskich i białoruskich, aż po wielkie przeboje światowej estrady. Są to zarówno spokojne ballady, jak też rytmy samby, czy zdecydowany rock, a opracowania piosenek białoruskich porywają po prostu do tańca, dzięki czemu koncerty zespołu VENA są barwne i dynamiczne. Od 2013 roku zespół prowadził (społecznie) Wiesław Miruć. Obecnie zespół jest zawieszony.

STRONA NA FACEBOOK’U>>

Facebookyoutubeinstagram