Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

XXII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SIABROUSKAJA BIASIEDA

30 lipca 2022 : 17:00 - 31 lipca 2022 : 02:00

Darmowy

TRANSMISJA ONLINE – NA ŻYWO 

Polacy, Białorusini i Ukraińcy, czyli przyjacielskie biesiadowanie w Gródku

XXII Międzynarodowy Festiwal Siabrouskaja Biasieda

30 lipca 2022, amfiteatr nad zalewem w Zarzeczanach

 

Festiwal Siabrouskaja Biasieda to jedna z ważniejszych imprez kulturalnych prezentująca dorobek kulturowy regionu i twórczość ludową z głównym naciskiem na kulturę mniejszości białoruskiej. W tym roku nie zabraknie akcentu wpierającego braci z Ukrainy – występu zespołu HORPYNA.

„Tegoroczna edycja Siabrouskiej Biasiedy będzie należeć do wyjątkowych z uwagi na dużą różnorodność wykonawców oraz obchodzony podczas wydarzenia jubileusz 10-lecia zespołu Dobryje Grajki, jednego z najpopularniejszych wykonawców muzyki wschodniej w Polsce.” – mówi  Magdalena Łotysz, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Gródku. ‘

Wydarzenie będzie miało charakter koncertu połączonego ze wspólną zabawą, w której uczestniczą wykonawcy i publiczność. Nawiąże do tradycyjnego, zakorzenionego w kulturze słowiańskiej, przyjacielskiego spotkania, na którym nie może zabraknąć muzyki, śpiewu i tańca. W tym roku podczas festiwalu wystąpią zespoły ludowe z gminy Gródek oraz goście: AS, Dobryje Grajki, Zołoto, Kalinka, Laliland, Leila, Siostry Ostapczuk, Kresovki, Gabriela Traskowska, Kapela Batareja oraz akordeonista Krystian Gryko. Nie zabraknie śpiewu a-capella, muzyki na żywo oraz estradowej piosenki do tańca. Występ taneczny zaprezentuje Zespół Tańca Ludowego „Przepiórka” z Hajnówki. „Podczas naszej biasiedy, odbędzie się szczególny koncert grupy HORPYNA, który zagra ukraińską muzykę tradycyjną i autorską w folkowo-rockowym brzmieniu. Będzie to miły akcent w kierunku naszych braci Słowian – Ukraińców.” – mówi Magdalena Łotysz. Podczas wydarzenia swój jubileusz 10-lecia działalności artystycznej obchodzić będzie zespół Dobryje Grajki, który z tej okazji zaplanował dużo niespodzianek dla publiczności.  Organizatorzy przygotowali również dla uczestników dwa konkursy z nagrodami. Konkurs na najsmaczniejszą drożdżówkę – uczestnicy zmierzą się z ciastem drożdżowym, które często jest podstawą lokalnych dań. Drugi konkurs dla dzieci na nagranie video z piosenką lub wierszykiem. Filmiki, nagrane przez rodziców będą musiały być wysłane do organizatora przed festiwalem, podczas którego zaprezentujemy na telebimie zwycięzców pierwszych trzech miejsc. Piosenki lub wierszyki muszą zawierać komponenty folklorystyczne. Tak jak w ubiegłym roku dla miłośników piknikowania zostanie zorganizowana specjalna „strefa kocykowa” obok sceny.

Na Festiwal będzie można dojechać pociągiem z Białegostoku. 30 lipca br.: GRÓDEK – WALIŁY: odjazd: 17.50, przyjazd: 18.39. Powrót 31 lipca br.: WALIŁY – BIAŁYSTOK: odjazd: 00.40, przyjazd: 1.30.

Dodatkowo, wzorem roku ubiegłego, wydarzenie będzie promowane w innowacyjny sposób. Do Gródka przyjedzie artysta z Sanoka Arkadiusz Andrejkow, który specjalizuje się w malowaniu murali, wzorowanych na starych zdjęciach. Artysta wykona mural na ścianie budynku GCK, który będzie niespodzianką i atrakcją turystyczną dla wszystkich odwiedzających gminę Gródek.

Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda” również będzie można obejrzeć na żywo (online) z każdego zakątku Polski i świata poprzez kanał YouTube Gminnego Centrum Kultury.

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zadanie dofinansowane ze środków Powiatu Białostockiego.

 

Organizatorzy:

Gminne Centrum Kultury w Gródku

Gmina Gródek

 

Sponsorzy:

Bank Spółdzielczy w Białymstoku Oddział w Gródku

FAL-POŻ s.c.,

Nadleśnictwo Waliły

Sklep Chorten w Gródku

P.P.H “WENUS” Marek Klebus

 

Patronat medialny:

LOGO RB

 

 

 

 

logo podlaskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

logo radio racyja

 

 

 

 

 

 

logo jard

 

 

 

 

 

 

 

 

Dojazd: https://goo.gl/maps/gCD8bNETCxQxfJSY8

Wydarzenie na Facebook’u: https://www.facebook.com/events/1165148907603108

 

 

Media:

Radosław Kulesza

instr. ds. informatycznych i promocji

rkulesza(at)gckgrodek.pl

T:  + 48 791 037 601

 

REGULAMINY I ZGODY RODO:

KONKURS na najsmaczniejsza drożdżówkę (300 kb, PDF) – POBIERZ

KONKURS NA FOLKOWĄ PIOSENKĘ/WIERSZYK (300 kb, PDF) – POBIERZ

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Szczegóły

Start:
30 lipca 2022 : 17:00
Koniec:
31 lipca 2022 : 02:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/1238470273590933

Miejsce

Amfiteatr nad zalewem w Zarzeczanach
Zarzeczany
Gródek, Podlaskie 16-040 Polska
+ Google Map
284193
DD
dni
:
HH
godziny
:
MM
min
:
SS
sek

Już teraz!