POKAZ FILMU “WIEŚ PŁYWAJĄCYCH KRÓW”

6 października 2018 : 19:00 - 21:00

Zapraszamy na pokaz filmu: “Wieś pływających krów”. Zdjęcia do filmu były realizowane we wsi Podozierany z naszej gminy, a także w Berlinie i w Brandenburgii. W filmie biorą udział mieszkańcy Podozieran.

Po pokazie odbędzie się spotkanie reżyserką oraz aktorami.

6 października, godz. 19.00, sala widowiskowa GCK w Gródku.

WIEŚ PŁYWAJĄCYCH KRÓW

Film dokumentalny w reż. Katarzyny Trzaski
Długość filmu: 78 min
Format: HD, DCP
Data ukończenia: styczeń 2018
Premiera festiwalowa: sierpień 2018
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty Wrocław sekcja „Odkrycia”
Zwiastun 3 min: https://vimeo.com/154306433
Strona filmu: https://www.facebook.com/SwimmingCowsDocumentary/

STRESZCZENIE
Trójka uduchowionych i ekologicznie świadomych młodych Berlińczyków – Elle, Mario i Jon, w ramach wakacyjnej wyprawy a także poszukiwań miejsc, gdzie ludzie żyją w zgodzie z naturą, zwiedza wschód Polski i trafia na przepiękną podlaską wieś, gdzie wynajmują stary drewniany dom od miejscowego gospodarza, zajmującego się hodowla krów – pana Stanisława. Przybysze z Berlina medytują, modlą się do księżyca, kapią nago przy studni, współczują zwierzętom hodowlanym, jedzą warzywa wygrzebane ze śmietnika, w ramach oszczędzania pożywienia na ziemi.
Dla miejscowych są bardziej egzotyczni, niż jakiekolwiek osoby znane im z telewizji i filmów. Czy mimo bariery komunikacyjnej i olbrzymiej kulturowej przepaści jest możliwe porozumienie pomiędzy dzisiejszym hipisami i rolnikami z Podlasia? Co to dzisiaj znaczy – być blisko natury?

Nowa wizja ekologicznej przyszłości kontra stara podlaska tradycja, a w tle ludzkie radości i dramaty oraz dużo humoru i piękna strona wizualna.

TWÓRCY I EKIPA

Scenariusz i reżyseria, producent – Katarzyna Trzaska
Urodzona w Toruniu, absolwentka filologii angielskiej UMK w Toruniu; studiowała reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Autorka nagradzanych na całym świecie filmów dokumentalnych „10 lat do Nashville” oraz „Maksimum przyjemności”. Autorka scenariuszy i reżyserka programów telewizyjnych (m.in. „Polacy z wyboru” dla stacji Canal + Discovery). Reżyserka teatru TV pt.: „Humani” oraz sztuki teatralnej na podstawie filmu „Mulholland Drive” Davida Lyncha w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.
Mieszkanka Warszawy; jej ojciec urodził się we wsi Brzostowo nad Biebrzą, obecnie na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego – stąd zainteresowanie tymi terenami.

Autor zdjęć Andrzej Wojciechowski
Autor zdjęć do ponad 20 filmów dokumentalnych i wielu fabularnych, m.in.: „Moje córki krowy”, „Plan B” i „Zabawa, zabawa” reż. Kinga Dembska, „Noc Walpurgii” reż. Marcin Bortkiewicz, „Zaślepiona” reż. Katarzyna Klimkiewicz

Montaż Marek Kucharski
Artysta multidyscyplinarny, absolwent ASP w Poznaniu, wydział fotografiki oraz montażu w Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

Muzyka oryginalna: Bart Pałyga
Wiolonczelista, multiinstrumentalista, improwizator. Specjalizuje się w grze na kilkunastu instrumentach smyczkowych i etnicznych z całego świata. Członek i współzałożyciel wielu zespołów etnicznych i etniczno-rockowych. Obecnie w duecie z Karoliną Cichą, z którą wydał płyty „Wieloma językami” oraz „Płyta tatarska”.

II operator obrazu: Kacper Czubak
Dźwięk na planie: Anna Rok, Robert Kubik
Udźwiękowienie: Agata Chodyra
Korekcja barwna: Aleksandra Kraus
Kierownik produkcji: Aleksander Mielnicki
Asystent operatora obrazu: Karol Masiarz

PRODUCENCI

Producent: ZYGIZAGA Robert Zygmuntowski, Katarzyna Trzaska
Koprodukcja:
TVP S.A. Redakcja Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP2 Marta Dużbabel
Fundacja TUMULT Marek Żydowicz
Braidmade Films Sp. z o.o. Monika Braid
Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film „Wieś pływających krów” otrzymał:
– wsparcie na etapie rozwoju projektu od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Stypendium Rozwoju Twórczości,
– stypendium artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2013 (rozwój projektu)
– był rozwijany na warsztatach dokumentalnych DOK LAB Poland

Zdjęcia do filmu były realizowane we wsiach: Podozierany, Jałowka, Brzostowo znajdujących się na terenie woj. podlaskiego, a także w Berlinie i w Brandenburgii.

KONTAKT:
Katarzyna Trzaska