„ODRODZENIE IKONY” – POKAZ FILMU W GRÓDKU

31 marca 2023 : 18:00 - 20:00

Film dokumentalny pt. “Odrodzenie Ikony w Polsce. Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim.” to film o Ikonie (w wielu aspektach), sztuce, duchowości, o Podlasiu, o jedynym Studium Ikonograficznym w Polsce, o ludziach z pasją i wizją. Zawiera on dużo archiwalnych zdjęć, nagrań i wspomnień, w których zobaczymy i usłyszymy wiele postaci związanych w naszym regionem, również prof. Jerzego Nowosielskiego, wybitnego artystę, teologa i filozofa, który przyjaźnił się z o. Leoncjuszem Tofilukiem – twórcą bielskiej szkoły. Na archiwalnych nagraniach z początku lat 90-tych XX w. zobaczymy inne wybitne postacie, m.in. poznańskiego architekta prof. Aleksandra Grygorowicza (projektował Sobór w Hajnówce, cerkiew w Jałówce), prof. Leona Tarasewicza czy cenioną białostocką krytyk sztuki – Joannę Tomalską.
Jerzy Nowosielski był człowiekiem ponadprzeciętnym, uznawanym za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o ogromnym znaczeniu dorobku malarza, oddając mu hołd, ustanawia rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego. Film unaocznia nam jak silnie z Podlasiem był związany krakowski profesor.
Podlasie traktowane często jako prowincja jawi się w filmie jako bardzo istotny, najważniejszy ośrodek ikonopisarstwa w Polsce i znaczący w Europie. W pewnym sensie nasz region był w centrum tworzenia się czegoś wielkiego, transgranicznego. Mieszkańcy Podlasia powinni się o tym dowiedzieć i czuć z tego powodu dumę, pamiętać, że mamy na naszym terenie wybitne realizacje sztuki sakralnej. Możemy wymienić polichromie w Gródku i Michałowie, ikonostas i sobór w Hajnówce, baptysterium w Bielsku Podlaskim i wiele innych. Krytycy sztuki z zachodniej i centralnej Polski, a także z zagranicy bardzo cenią Podlasie. Odkrywają tu bowiem na wskroś nowoczesną, ale osadzoną w tradycji sztukę sakralną (malarstwo, architektura, witraże), która wspaniale koresponduje z lokalną twórczością i duchowością.
Film “Odrodzenie Ikony w Polsce.Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim” to zręcznie zebrana i skondensowana wiedza, którą powinien przyswoić każdy świadomy mieszkaniec Podlasia. Pod pretekstem przedstawienia historii bielskiej szkoły ikonograficznej autor przedstawia bardzo istotny fragment historii całego regionu. Przywołuje częściowo zapomniane, ważne postacie, ale przedstawia również współczesnych Podlaskich ikonopisców.
Twórcy:
Scenariusz, reżyseria, montaż – Piotr Łozowik
Zdjęcia – Marek Włodzimirow , Piotr Łozowik, Irena Łozowik, i in.
Mastering – Marek Włodzimirow

31 marca 2023