Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

KUPALNOCZKA w Załukach

25 czerwca 2022 : 17:00 - 26 czerwca 2022 : 00:00

Darmowy

Noc Kupały, czyli Kupalnoczka 2022 w Załukach

 

W otoczeniu przyrody, pośród pól i lasów  odbędzie się impreza pn. Kupalnoczka 2022. Załuki nad rzeką Supraśl to tradycyjne miejsce w gminie Gródek gdzie corocznie świętowana jest Noc Świętojańską. Już 25 czerwca o godz. 17.00  na placu szkolnym w Załukach. Nie zabraknie tradycyjnej, autentycznej muzyki białoruskiej, a także jej coverów w nowoczesnych brzmieniach.

„Kupalinka, Kupalinka ciomnaja noczka…” – słowa tego utworu nie raz zabrzmią pośród pól i lasów w Załukach, podczas kolejnej edycji imprezy pn. „Kupalnoczka”. Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) jest słowiańskim świętem związanym z letnim przesileniem słońca. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie było obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie.

W programie tegorocznej Kupalnoczki nie zabraknie bogatej części koncertowej. Gwiazdą wieczoru będzie znany zespół Dobryje Grajki. W pierwszym bloku artystycznym wystąpią zespoły, które działają przy Gminnym Centrum Kultury w Gródku. Przed występem gwiazdy wieczoru wszyscy uczestnicy udadzą się barwnym korowodem nad rzekę Supraśl, gdzie odbędzie się obrzęd puszczania wianków. Według dawnych wierzeń, dziewczyna, której wianek zostanie wyłowiony przez chłopaka szybko wyjdzie za mąż. Na zakończenie odbędzie się zabawa z zespołem Metro. Nie zabraknie znanych utworów do tańca!

W tym roku dzięki współpracy z Fundacją „Tutaka” i ich najnowszym projekcie pn. „SoncaHraj” podczas wydarzenia wystąpią zespoły: Kresowki i Kalina z Załuk, które wzięły udział w cyklu warsztatów śpiewu autentycznego dla lokalnych zespołów z Białostocczyzny i zaprezentują nowy repertuar w Załukach. Wystąpi również zespół Żemerwa – partner Festiwalu „SoncaHraj”.

program wydarzenia

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Szczegóły

Start:
25 czerwca 2022 : 17:00
Koniec:
26 czerwca 2022 : 00:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/1167595024091362

Już teraz!