KUPALNOCZKA 2023

24 czerwca 2023 : 18:00 - 23:59

Noc Kupały, czyli Kupalnoczka 2023 w Załukach

W otoczeniu przyrody, pośród pól i lasów odbędzie się coroczne wydarzenie pn. Kupalnoczka 2023. Załuki nad rzeką Supraśl to tradycyjne miejsce w gminie Gródek gdzie świętowana jest Noc Świętojańska. Już 24 czerwca o godz. 18.00  na placu szkolnym w Załukach.

„Kupalinka, Kupalinka ciomnaja noczka…” – słowa tego utworu nie raz zabrzmią pośród pól i lasów w Załukach, podczas kolejnej edycji imprezy pn. „Kupalnoczka”. Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) jest słowiańskim świętem związanym z letnim przesileniem słońca. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie było obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie.

W programie tegorocznej Kupalnoczki nie zabraknie bogatej części koncertowej. W pierwszym bloku artystycznym wystąpią zespoły, które działają przy Gminnym Centrum Kultury w Gródku. Natomiast gwiazdą wieczoru będzie wszystkim znany zespół AS. Na scenie zaprezentują się również Czerwone Szpilki, Lotosy, Zabawa oraz Mirosław Turowski. Wszyscy uczestnicy udadzą się barwnym korowodem nad rzekę Supraśl, gdzie odbędzie się obrzęd puszczania wianków. Według dawnych wierzeń, dziewczyna, której wianek zostanie wyłowiony przez chłopaka szybko wyjdzie za mąż.

Organizatorzy: Gminne Centrum Kultury w Gródku, Gmina Gródek;

Partnerzy: Stowarzyszenie „Załuki nad Supraślą”, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Załukach, Koło Gospodyń Wiejskich „Załuczanki”, Ochotnicza Straż Pożarna w Gródku, Bar Zaścianki oraz Przedszkole Samorządowe w Gródku;

Patronat medialny: Wiadomości Gródeckie – Haradockija Nawiny;

Zadanie dofinansowane ze środków Powiatu Białostockiego